Mekkora annak a szabályos gúlának a térfogata és felszíne, melynek az alapéle 10cm, az oldalélei 20cm hosszúak, az alapja pedig a, háromszög b, négyszög c, ötszög d, hatszög?

2012. jan. 4. 16:42
 1/3 anonim ***** válasza:

A gúlára vonatkozó alapképletet megtalálod a sárga függvénytáblázat 43. oldalán. Készíts el a szabadkézi axonometriás drótvázmodellt, majd négyzet esetén az átló menti oldalnézet alapján kapásból alkalmazhatod a Pitagorasz-tételt. Tetraéder esetén a szabályos háromszög súlypontja és alapháromszög egyik csúcspontja valamint a tetraéder csúcsa fogja meghatározni a derékszögű háromszöget. Kelleni fog még a szabályos ötszög köré rajzolható kör sugara is. Egyik kiinduló képlet a sárga függvénytábla 40. oldal alján található ábra alapján.

Szabályos hatszög esetén még ez sem kell, mert annyira nyilvánvaló, hogy R=alapél. Folyt. következő lapon.

2012. jan. 6. 22:22
 2/3 anonim ***** válasza:

f legyen a négyzet esetén az átló fele.

a := 10

b := 20


a·gyök(2)

f := ——————--- = 5*gyök(2)


Ebben az esetben az oldalnézeten a Pitagorasz-tétel így kellene alkalmazni:


b^2=f^2+m^2


m=5*gyök(14)


A gúla magassága m, térfogata v, felszíne A, alapterület T, palást P.


T=a^2=100


V:=T*m/3=500*gyök(14)/3


Palást területe négy darab egyenlőszárú háromszög területe. Itt használni fogjuk a háromszögre vonatkozó Héron-képletet, ahol s a háromszög félkerülete.

s:=(2b+a)/2=25


P=4*gyök(s(s-a)(s-b)(s-b))=100*gyök(15)


A:=T+P=100+100*gyök(15)


----------------------------------------------------

Háromszög esetén a a súlyvonal hossza legyen x. A csúcspont és a Háromszög súlypontjának a távolsága 2x/3.

x=5*gyök(3)


Most az oldalnézeten a Pitagorasz-tétel így néz ki:

b^2=(2x/3)^2+m^2


m=10*gyök(33)/3


A háromszög magassága megegyezik a kiszámított x súlyvonal hosszával.


T=ax/2=25*gyök(3)


V=Tm/3=250*gyök(11)/3


Palást területe három darab egyenlőszárú háromszög területe. Itt használni fogjuk a háromszögre vonatkozó Héron-képletet, ahol s a háromszög félkerülete.


s=25


P=3*gyök(s(s-a)(s-b)(s-b))= 75*gyök(15)


A=T+P=25*gyök(3)*(3*gyök(5)+1)


Folyt. köv. a lapon.

2012. jan. 6. 23:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Ötszög esetén az 40. oldali ábra alapján látható, hogy


fi=72 fok


ahol r az ötszög köré írható kör sugara.


sin(36 fok)=a/(2r)


Innen r=gyök(10*gyök(5)+50)


Ötszög esetén a térbeli Pitagorasz-tétel így néz ki:


b^2=r^2+m^2


m=gyök(350-10*gyök(5))


A szabályos ötszög területe:


T=5r^2*sin(72 fok)/2=gyök(6250*gyök(5)+15625)


Palást területe öt darab egyenlőszárú háromszög területe. Itt is használni fogjuk a háromszögre vonatkozó Heron-képletet, ahol s a háromszög félkerülete.


s=25


P=5gyök(s(s-a)(s-b)(s-b))=125*gyök(15)


A=T+P=gyök(6250*gyök(5)+15625)+125*gyök(15)


V=Tm/3=gyök(2031250*gyök(5)/9+1718750/3)


-----------------------

Hatszög esetén megállapodtunk abban, hogy r=a.


Hatszög esetén a térbeli Pitagorasz-tétel így néz ki:


b^2=r^2+m^2


m=10*gyök(3)


Szabályos hatszög területe:


T=6r^2*sin(60)/2=150*gyök(3)


Palást területe hat darab egyenlőszárú háromszög területe. Itt is használni fogjuk a háromszögre vonatkozó Héron-képletet, ahol s a háromszög félkerülete.


s=25


P=6*gyök(s(s-a)(s-b)(s-b))=150*gyök(15)


A=T+P=150(gyök(15)+gyök(3))


V=Tm/3=1500

Sz.Gy.

2012. jan. 7. 00:09