Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összeomlik-e a kvantum hullámf...

Összeomlik-e a kvantum hullámfüggvény, ha egy mesterséges intelligencia végzi a mérést?

Figyelt kérdés
Főként az érdekelne, hogy vizsgálták-e már úgy a kvantumfizika klasszikus paradoxonait, illetve kísérleteit (pl. kétrés-kísérlet, "Schrődinger macskája", "Wigner barátja"), hogy nem emberi elme, hanem mesterséges intelligencia "figyelte meg" a mérés eredményét. Ha igen, milyen eredmények születtek?

2023. ápr. 28. 13:15
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

#20


Miért is?

2023. máj. 2. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
91%

A megfigyeléshez nem szükséges, hogy a megfigyelő intelligens legyen. A mérés nem más, mint a dekoherencia jelensége, vagyis a mérendő rendszer mérőapparátussal történő összefonódása, amelynek során a mérőapparátus része lesz a mérendő rendszerből és a mérőapparátusból (meg persze a környezetből) álló rendkívül összetett rendszernek, és ezáltal csak részleges információt képes közvetíteni a mérendő rendszerről.


Ez azt jelenti, hogy egy a környezetétől elvileg tökéletesen elszigetelt, koherens állapotban lévő kvantumrendszer mérése során a mérőeszköz és környezete összefonódik ezzel a kvantumrendszerrel, ezáltal a mérőeszköz része lesz annak a nagy rendszernek, amelyben a mérést magát értelmezzük. Ez már nem ugyanaz a rendszer, mint amit eredetileg mérni akartunk, hiszen az eredetileg a mérőrendszeren kívüli, önálló, zárt kvantumrendszer volt még. A mérés után azonban a nagy, összefonódott rendszer már egy sok szabadsági fokkal rendelkező, dekoherens rendszer, amelyben nem is értelmezhetők ugyanazok a fizikai állapotok, mint a mérés előtt.


A dekoherencia jelenségét még ma is kutatják, de egyik lényeges eleme, hogy Wigner és Neumann nézeteivel ellentétben már teljes mértékben nélkülözi a tudatosság fogalmát. A dekoherencia pusztán annak következménye, hogy a mérőrendszer és környezete összehasonlíthatatlanul több szabadásgi fokkal rendelkező renszer, mint a mérendő kvantumrendszer, és a mérendő rendszerből származó információ az interakció során rengeteg apró részletben gyakorlatilag "szétszóródik" a környezetben, és csak ezek teljes mérése során lehetne azt visszaállítani. A Wigner barátja gondolatkísérletben ez annak felel meg, hogy a mérést végző személy el van szigetelve a külső személytől, és amíg nem lép vele kapcsolatba, addig a mérendő rendszer dekoherenciája csak részleges, és csak a belső megfigyelőre és környezetére korlátozódik.

2023. máj. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:

Laikus érdeklődőként nagyon izgalmas ezeket a hozzászólásokat olvasni. Egy nagyon távoli és zárójeles megjegyzés:

Az utóbbi időben egyre gyakrabban szembesülök azzal, hogy milyen alapvető szerepe van az információnak a fizikában, legyen szó pl. a fekete lyukak "hajáról", a t'Hooft-Suskind féle holografikus hipotézisről, az EPR paradoxonról, vagy éppen az itt tárgyalt dekoherencia jelenségről. Végső soron mindegyikben arról van szó, hogy hogyan terjedhet vagy tárolódhat az információ.


DGY az egyik előadásában a fizika geometrizálásáról beszélt, vagyis hogy a részecskék és az erők megértésének a kulcsa a geometria, a topológia és a szimmetrialvek megértése. Nekem most úgy tűnik, hogy nemcsak geometrizálásról van szó, hanem mintha eljött volna a fizika információs alapokra helyezésének a korszaka.

2023. máj. 2. 12:17
 24/25 anonim ***** válasza:

#23


Ezt már maga John Wheeler is megfogalmazta az "it from bit" elv kifejtésével, miszerint valahol mélyen minden fizikailag létező és leírható dolognak információelméleti eredete van. Anton Zeilinger, aki tavaly kapott fizikai Nobel-díjat ugyanezt az elvet vallja, és állítása szerint a kísérleteinek megtervezésében nagy szerepe volt Wheeler szemléletének.


Nyilván itt már valahol a filozófia berkeibe kezdünk elkalandozni, mivel már nem egyszerűen arról van szó, hogy hogyan működik a valóság, hanem inkább arról, hogy mi, tudatos megfigyelők és gondolkodók, mit tudhatunk meg egyáltalán erről a valóságról azáltal, hogy általunk kreaált fizikai fogalmakkal és a köztük lévő összefüggésekkel próbáljuk meg leírni a természetet. Hiszen minden, amivel dolgozunk, végső soron információ, amit mérések és megfigyelések útján szerzünk, és amelyek közt mennyiségi kapcsolatokat keresünk. És ebben a folyamatban valóban nemcsak az lehet szempont, hogy mi milyen értékkel bír és mitől függ, hanem az is, hogy egyáltalán megismerhető-e, és ha igen, mennyire - lásd a kvantummechanika közismert paradoxonjait.

2023. máj. 2. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Nagyon izgalmas volt ezeket végigolvasni. Kommentelek, hogy meglegyen a kérdés.
ápr. 7. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!