Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összeomlik-e a kvantum hullámf...

Összeomlik-e a kvantum hullámfüggvény, ha egy mesterséges intelligencia végzi a mérést?

Figyelt kérdés
Főként az érdekelne, hogy vizsgálták-e már úgy a kvantumfizika klasszikus paradoxonait, illetve kísérleteit (pl. kétrés-kísérlet, "Schrődinger macskája", "Wigner barátja"), hogy nem emberi elme, hanem mesterséges intelligencia "figyelte meg" a mérés eredményét. Ha igen, milyen eredmények születtek?

2023. ápr. 28. 13:15
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
@13:46 A Te válaszodat is hasznosként fogom megjelölni, mert vetted a fáradtságot, hogy válaszolj, de őszintén szólva nem érzékelem, hogy bármiben is elősegítetted volna számomra a téma megértését.
2023. ápr. 30. 13:53
 12/25 anonim ***** válasza:
36%

Persze, mert egy szóval nem lehet bepótolni 10 évnyi tanulást (sem).

De ha te egyenlőségjelet teszel egy részecske viselkedése, és egy mólnyi anyag együttes viselkedése közé, ott azért van mit bepótolni.

2023. ápr. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:
Nézd, készséggel elismerem, hogy tök hülye vagyok a fizikához. Bár az elmúlt években három egyetemen voltam óraadó tanár, de nem természettudományos tárgyakat oktattam, úgyhogy a kvantumfizikához illő tisztelettel közelítek, nincs "saját elméletem", nem akarom feltalálni az örökmozgót, csak szeretnék minél többet megérteni abból, hogy milyen módon működik a világ a legmélyebb szinteken. Eszemben sincs egyenlőségjelet tenni egy részecske és egy mólnyi anyag viselkedése között. Annyit tudok, hogy a fullerének mérettartományában már mértek kvantumos viselkedést és legalábbis jó tucatnyi elmélet van forgalomban arról, hogy milyen okból, milyen anyagmennyiségnél történik az átmenet a kvantumostól a klasszikus viselkedés felé. (Ha egyáltalán van átmenet, mert a posszibilis elméletek egy része még ezt is vitatja.)
2023. ápr. 30. 14:46
 14/25 anonim ***** válasza:
76%

Az a probléma, hogy ezt le lehet írni matekkal, de megérteni... hát, az nehéz lesz.

A makrovilág megértéséhez alakult az agyad - az meg nagyon másképp viselkedik.

2023. ápr. 30. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Nézd meg ezt, ebben találsz válaszokat a kérdésedre.


Ebben is benne van, hogy pl ketres kiserletnel ha mered az elektron hol fog athaladni, akkor nincs interferencia, mivel “osszeomlik” a hullamfuggveny. Viszont ha te odateszed a detektort, es nem nezel ra, akar a detektor egybol ki is torli a meres eredmenyet, azaz eselyed sincs megtudni, hogy hol ment at a reszecske, akkor is azt tapasztalod, hogy nincs interferencia, azaz osszeomlott a hullamfuggveny.

2023. ápr. 30. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez tényleg egy nagyon jó előadás, amiből egy laikusnak is sok mindent meg lehet érteni, már amennyiben ez a tárgykör egyáltalán megérthető. Tetszett, hogy az előadó az Everett féle interpretációt is megvillantotta. A végén elhangzó Douglas Adams idézet éleslátása egészen elképesztő.
2023. ápr. 30. 18:39
 17/25 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy érdekes összefoglalót, amely kifejezetten a tudat és a kvantumjelenségek összefüggésével kapcsolatos elméleteket tárgyalja kritikai nézőpontból. Ha valakit esetleg érdekel:

https://www.youtube.com/watch?v=v1wqUCATYUA

2023. máj. 1. 20:47
 18/25 anonim ***** válasza:

Én ezt az utolsót kb hülyeségnek tartom. Vagyis a csajszi elmondja a tudat hatásának a történelmét, hogy ez a quantummechanikának az egyik interpretációja. Majd leírja, hogy eddig senki sem tudott ehhez semmi értelmeset mondani kb és mutat egy kisérletet, amit senki sem tudott megismételni, plusz valakik mondták hogy hibás is. Tehát amíg nincs erre kísérlet, hogy releváns jelenség lenne ez, addig nincs értelme ezt terjeszteni, mivel ezzel csak összezavarják a sok embert akik nem értenek a fizikához, és abból fognak ilyenek jönni, hogy amíg egy széket pl nem figyelünk meg, addig az nem is létezik. Itt egy másik érdekes videó ilyen témáról.


https://www.youtube.com/watch?v=8DGgvE6hLAU

2023. máj. 2. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Még egy hasznos videó a témáról.


https://www.youtube.com/watch?v=ZacggH9wB7Y&t=243s

2023. máj. 2. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Mojjo ***** válasza:
94%
@18: Na igen. Sabine Hossenfeldertől azt sem érdemes elhinni, amit kérdez.
2023. máj. 2. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!