Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van állítólag jódhiányunk?

Miért van állítólag jódhiányunk?

Figyelt kérdés

Magyarország (is) mérsékelten jódhiányos terület. Állítólag a táplálékláncot követően a folyók a tengerbe szállítják a jódot, ezért a szárazföldek belseje jódhiányos.

Itt a link:

[link]

[link]


Ha ez így történik, akkor egyrészt a többi esszenciális elemnek is ezt kéne tennie, tehát a szárazföldek belsejében mindenből hiány lenne. A másik, hogy ez a folyamat nyilván évezredek, évmilliók óta zajlik, így, amikor kialakult a szárazföldi élet, már ehhez kellett alkalmazkodnia. Ahogy egy mai erdei őz elvan jódtabletta nélkül, így az embernek, vagy a majom ősének is ehhez kellett alkalmazkodnia.

Megjegyzem, 100 évvel ezelöttig nem volt jód tabletta, sem tengeri alga errefelé.


A másik, hogy a mai világban mit számít, hogy az itteni talajokon megtermelt élelmiszer milyen, amikor az élelmiszereink legalább fele külföldről, akár másik kontinensről származik?


Nem látom logikusnak ezeket a gondolatmeneteket.


2023. ápr. 23. 07:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezt közegészségügyi elemzések alapján állapították meg. Nem mindenki lenne beteg, de sok ember szenvedne bizonyos nyavalyáktól.


Régen búcsújárással próbáltak az emberek segíteni magukon, most táplálékkiegészítőkkel szabadulhatunk meg a hiánybetegségeinktől. Nálam az újabb módszer sokkal jobban bejön!

:-)

2023. ápr. 23. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
#1: Értem. De ez a fentiekre nem ad választ. :)
2023. ápr. 23. 08:03
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Aha - akkor írok még néhány szempontot:


1. A közelmúltban még nem voltak olyan állapotok, hogy Magyarországon rengeteg távoli földekről behozott élelmiszerrel látták el az embereket. Azért ami az alapvető élelmiszereket illeti, most is sokat eszik a nép hazai termésből, és az ivóvizet is helyi forrásokból biztosítjuk.


2. Sok hiánybetegség a 40-es években kezdődik, mert a régi időkben még nagyon hullottak az emberek ettől a kortól kezdve. Tehát evolúciósan még nem vagyunk beállva a ma már könnyen elérhető 80 éves életkorra. A vadon élő állatok meglehetősen rövid életűek és ezért nem annyira kényesek az optimális tápanyagbevitelre.

2023. ápr. 23. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Zcom09 ***** válasza:
100%

Nagyon szűklátókörűen nézed.

"Ha ez így történik, akkor egyrészt a többi esszenciális elemnek is ezt kéne tennie"

Ezzel feltételezed hogy az összes nyomelemnek pontosan ugyan azok a tulajdonságaik és eloszlásaik. Nem kell túl sokat gondolkodni hogy belássuk hogy a különböző elemekből különböző mennyiség van a földön. A jód alapvetően egy nagyon ritka elem, emellett nem képez vízoldhatatlan ásványokat. Emiatt az idők alatt az összes jód bemosódott a tengerbe. Más anyagokból azért nincs hiányunk mert nem vagy van ásványokba kötött forrása vagy sokkal gyakoribb.



"Ahogy egy mai erdei őz elvan jódtabletta nélkül"

És? Mi szarvasok vagyunk? A medveállatka túlél egy ideig az űrben akkor nekünk minek az a sok védőruha? Két eltérő faj biológiai igényeit nem lehet párhuzamba hozni. Mivel eltérőek.


"Megjegyzem, 100 évvel ezelöttig nem volt jód tabletta, sem tengeri alga errefelé."

Megjegyezném hogy 100 éve kb 40 év volt a várható élettartam (a világon), ne tegyünk úgy mintha régen mindenki egészséges lett volna. Ugyan úgy volt jódhiány csak meg is haltak az emberek.

2023. ápr. 23. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
#3: Na, ez már meggyőző, és abszolút logikus.
2023. ápr. 23. 10:27
 6/11 A kérdező kommentje:
#4: Oké, ez is igaz. Bár az őz azért elég közel áll hozzánk, de valóban nem él addig, mint mi.
2023. ápr. 23. 10:34
 7/11 A kérdező kommentje:

Azért akárhogy is, a jód nem képez vízoldhatatlan ásványokat, de a tengerbe mosódás nem most kezdődött. És a szárazföldi élet már régen meghódította a belsőbb területeket is. Még az ember kifejlődése előtt jóval.

Tehát mégiscsak a jód jelenlétére - még ha kis mennyiségben is - épül a szárazföldi, a kizárólag szárazföldi élőlények léte.

Értem, hogy a vadállat nem él annyi ideig, mint mi, de akkor igazából nálunk sem feltétlenül a jódhiány okozza pl. a pajzsmirigy problémákat, hanem inkább az öregedés.

Ahogy a #1-ben el is hangzott: "evolúciósan még nem vagyunk beállva a ma már könnyen elérhető 80 éves életkorra".

2023. ápr. 23. 10:40
 8/11 Zcom09 ***** válasza:
100%

"Azért akárhogy is, a jód nem képez vízoldhatatlan ásványokat, de a tengerbe mosódás nem most kezdődött. És a szárazföldi élet már régen meghódította a belsőbb területeket is. Még az ember kifejlődése előtt jóval."


Megint teljesen figyelmen kívül hagysz egy csomó tényezőt és egy szelektív, neked tetsző információhalmazból állítasz fel megállapításokat.

A különböző ősi óceánok által a mai szárazföldre lerakott sókészleteiben is jelen van a jód. Így ezekből a sólerakatokból kis mennyiségű jód folyamatosan kerül a talajba. Ezt főleg a különböző nővények hasznosítani is tudják. Így megkötődik és újra hasznosul, a növényi flórában. Így egy növényevő állat ami megeszi ezeket a növényeket elegendő jódhoz jut.

Mielőtt feltennég a következő feltételezést, hogy de mi megesszük ezeket az állatokat így nekünk is hozzá kéne jutnunk. Nem mivel a trijód-tironin nem raktározódik azokban a szövetekben amit az ember elfogyaszt.


"Értem, hogy a vadállat nem él annyi ideig, mint mi, de akkor igazából nálunk sem feltétlenül a jódhiány okozza pl. a pajzsmirigy problémákat, hanem inkább az öregedés."

A jód hiány nem okoz önmagában pajzsmirigy problémát (vagyis nem közvetlenül). A trijód-tironin a növekedést, fejlődést, az anyagcserét, a testhőmérsékletet kezelésben játszik szerepet. Ha valakinek jód hiánya van akkor ezekkel lesz gondja nem elsősorban a pajzsmirigyével.

Ha megfordítjuk és valakinek pajzsmirigy alúlműködése is van akkor nem termelődik elég trijód-tironin és fellépnek ugyan ezek a problémák.

Egy egészséges pajzsmirigy sem tud jód nélkül trijód-tironin előállítani és egy beteg pajzsmirigy sem fog tudni akkor sem ha van elég jód. Így nem lehet egyszerűen azt mondani hogy a jódhiánytól pajzsmirigy betegséged lesz.

2023. ápr. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
az oz egyaltalan nem all kozel hozzank
2023. ápr. 23. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Pár millió éve itt még tenger volt és az üledék megmaradt, innen származnak pl. az erdélyi sóbányák. De az Alföld közepén is van nagy folt ahol az ivóvíz durván jódos.
2023. ápr. 23. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!