Régen, 40-50 éve mikor létesítették az illegális hulladéklerakókat, egyáltalán nem is gondoltak arra hogy ez milyen veszélyes a környezetre nézve?
Anno kijelöltek egy helyet a városoktól távol majd elkezdték államilag oda hordani a szemetet amiből mára sok helyen valóságos hegy lett. Viszont se talajszigetelés, se előzetes környezeti felmérést nem készítettek hogy a talajvízre milyen hatással van például.
Annak idején ennyire nem gondoltak bele a nagyokosok, hogy a szemét között levő vegyszerekből, gyógyszerekből, veszélyes anyagokból az eső a talajvízbe és onnan akár az ivóvízbe is veszélyes anyagok kerülhetnek?
Illegális hulladéklerakó az erdő széle, ahová a lusta polgár kidobálja a szemetét, mert az elszállításért nem hajlandó fizetni.
Régen nem izgulták túl a hulladékok elhelyezését. Kerestek egy gödröt és belehordták ami már nem kell. Az, hogy napjainkban leszigetelik szerintem csak parasztvakítás. Pár évig biztos használ, de hogy évtizedek múlva is visszatartaná a mérgező anyagokat, azt erősen kétlem.
A kérdés egyfelől jogos, másfelől hamis, mert összemos nem összetartozó dolgokat.
De bizony régen, 40-50 éve és még sokkal régebben is gondoltak a környezeti veszélyekre. Egyesek. Mások meg nem. Ahogy ma is. Amúgy illegális hulladéklerakó nincs, a hulladékot illegálisan lerakó személy van. Ezen felül van trehány állami alkalmazott, aki rossz törvényeket alkot, meg van mocskos állam, amelyben a vezetők et szándékosan csinálják.
Elvileg (ami nálunk a gyakorlatban az állam mocskossága miatt egyre kevéssé érvényesül) régen és most nem úgy általában hoztak létre hulladéklerakókat, hanem a hulladék jellege szerint. A veszélyes hulladékra nincs lerakó, hanem gyűjtő van, amelyből időről időre elszállítják megsemmisítésre (ami szintén sokféle lehet).
Mindez nem keverendő össze vállalatok, vállalkozások profitnövelő, tiltott manővereivel, mint például a Vegyiművek 40-50 évvel ezelőtti sunyi veszélyeshulladék eltüntetése. Az közönséges bűncselekmény volt. Méghozzá súlyos, az más kérdés, ha a mai állam nem vonja felelősségre azokat, akiket még lehet.
"Az, hogy napjainkban leszigetelik szerintem csak parasztvakítás. Pár évig biztos használ, de hogy évtizedek múlva is visszatartaná a mérgező anyagokat, azt erősen kétlem."
Ezek szerint nem jártál még lerakón. Igaz az átlag meber nem is jár, hivatalosan nem is járhat. Elég szigorú előírás van a szigeletés rétegrendjére vonatkozóan. Nagy vonalakban van egy közel 3 mm(!) vastag PE fólia. Tehát nem egy vékony zacskó. Ez nem fog pár év alatt, még pár évszaázad alatt sem elrohadni. Aztán van 1 méter (!) vastag agyag és/vagy bentonit réteg. Ami úgy összáll mint a beton. Van megfelelő dréncsövezés, szivárgóréteg, a csurgalékvíz elvezetéséhez. Jobb helyeken a csurgalékvizet is letisztítják nem kevés költségen. Rekultivációkor a felső réteget is elég rendesen leszigetelik.
Na ilyen 40-50 éve nem volt. Ástak egy gödröt, jobb esetben az aljára tettek valamennyi agyagréeget és ami nem kellett, azt elásták oda. Igen, szennyezhet. De régen ahogy írták is kevesebb, más összetételű volt a hulladék, meg a környezetvédelem csak másodlagos volt. Persze sejtették, hogy ez így nem lesz jó hosszú távon, de ez volt a legolcsóbb megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!