Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hova sorolod a homo sapiens...

Hova sorolod a homo sapiens sapienst (mai embert, azaz pl. önmagadat)?

Figyelt kérdés
2023. ápr. 19. 19:14
A kérdező szavazást indított:
Egyenrangú állatok vagyunk a többi emlőssel, csak mi másban vagyunk jobbak, ill. gyengébbek.
Nem vagyunk állatok, az ember felsőbbrendű lény.
36 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
91%
A kérdező valószínűleg nem ismeri az egyenrangú szó jelentését.
2023. ápr. 19. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
95%

Az ember testi szempontból egy állat.


A fejlődő kultúrát művelő emberi társadalom egy állatvilág felett álló felsőbbrendű formáció.


Mindezt hamarosan meg fogja haladni az emberi kultúra terméke - a civilizációnk által megszülető szuper-intelligencia.

2023. ápr. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
35%

Az állatokkal közös eredetünk van, ez igaz. De az emberi faj (nem az egyéni emberek!) felsőbbrendű, több okból kifolyólag is.


1. Az állatnak van halálfélelme, de haláltudata nincs. Az emberi fajnak van haláltudata amelynek eredménye a kultura megjelenése lett.


2. A második érvem az emberiség felsőbbrendűsége mellett az elsőből jön, hogy képes volt kultúrát kialakítani. Nézd meg a szobrokat, a festményeket, az irodalmi alkotásokat. Erre csak az emberiség volt képes.


3. A harmadik érvem az, hogy az emberi faj nincs kiszolgáltatva az ösztöneinek. Az embernek olyan érzelemvilága van, ami az állatoknak nincs, például egy férfi és egy nő egymásba tud szeretni.


4. Könnyen lehet, hogy ember az egyetlen faj az Univerzumban (a Tejútrendszerben biztosan), amely képes volt feltenni olyan kérdéseket, hogy "miért vagyunk itt?" "Honnam ered az Univerzum?" majd erre válaszokat is dolgozott ki.


Az ember tehát felsőbbrendű faj, mint az állatok. Sajnos azonban ez az egyénekre nem mindig mondható el, ugyanis vannak emberek, akik a viselkedésük, tetteik alapján kifejezetten embertelenek, és még az állatok szintjén sincsenek.

2023. ápr. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
73%

"1. Az állatnak van halálfélelme, de haláltudata nincs. Az emberi fajnak van haláltudata amelynek eredménye a kultura megjelenése lett."


Szerintem ezt cáfolja, hogy más fajok is szoktak gyászolni, pl az elefántok.



"2. A második érvem az emberiség felsőbbrendűsége mellett az elsőből jön, hogy képes volt kultúrát kialakítani. Nézd meg a szobrokat, a festményeket, az irodalmi alkotásokat. Erre csak az emberiség volt képes."


Más fajok is állítanak elő művészeti termékeket, főként udvarlás során. Pl. gömbhal mandalaszerű alakzatokat rajzol a homokba, számtalan madár táncol, énekel vagy épít dolgokat. A különböző orka csapatok máshogy és másra vadásznak, megvan a saját technikájuk, amit továbbadnak az utódaiknak. Szerintem ezek mind tekinthetőek kulturális örökségnek.



"3. A harmadik érvem az, hogy az emberi faj nincs kiszolgáltatva az ösztöneinek. Az embernek olyan érzelemvilága van, ami az állatoknak nincs, például egy férfi és egy nő egymásba tud szeretni."


Vannak fajok, amik egy életre választanak párt, illetve más fajokra is jellemzőek pl a depresszió vagy a gyász. Szerintem is fejlettebb az emberek érzelemvilága, de nincs olyan éles szakadék azért köztünk és a többiek között.



"4. Könnyen lehet, hogy ember az egyetlen faj az Univerzumban (a Tejútrendszerben biztosan), amely képes volt feltenni olyan kérdéseket, hogy "miért vagyunk itt?" "Honnam ered az Univerzum?" majd erre válaszokat is dolgozott ki."


Ez valószínűleg igaz, hasonló kérdéseket valószínűleg csak a többi emberi faj tagjai tudtak eddig feltenni eddig a bolygón.



"Az ember tehát felsőbbrendű faj, mint az állatok. Sajnos azonban ez az egyénekre nem mindig mondható el, ugyanis vannak emberek, akik a viselkedésük, tetteik alapján kifejezetten embertelenek, és még az állatok szintjén sincsenek."


Nem tagadom, hogy sok szempontból fejlettebbek vagyunk, de be kell látni, hogy a fejlettség mércéjét az alapján állítottuk fel, hogy ránk mi jellemző. Ez annak az esete, amikor a majom mondja, hogy fáramászással döntsük el, hogy ő, az aranyhal vagy a medve az ügyesebb.

2023. ápr. 19. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
50%
kimaradt az az opció, hogy bár biológiailag állatok vagyunk, de nem egyenrangúak a különféle állatfajokkal (amiket mellesleg ugyancsak nem szoktunk egyenrangúként kezelni)
2023. ápr. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
80%

Szerintem előbb tisztázzuk ezt az “egyenrangú” meg “felsőbbrendű” dolgot. Mit értünk egyenrangú és felsőbbrendű alatt ilyen kontextusban?

Oké, “állatok”, de milyen állatok? Az első opcióban emlősök vannak említve szóval induljunk ki ebből. Miben s hogyan lesz egyenrangú egy kacsacsőrű emlős, koala, elefánt, csimpánz, cickány, lajhár s delfin? Ők mind mitől “egyenrangúak” s ezt figyelembe véve az ember mitől lenne különb, “felsőbbrendű”?


Egy biztos pontban megegyezhetünk: az ember biológiailag állat.

Nincs olyan tulajdonságunk amitől ne lennénk állatok, illetve minden megvan amitől állatnak soroljuk az állatot. Na meg ahogy fentebb ecsetelték még ezen felül kb minden emberi tulajdonságunk valamilyen formában jelen van az állatvilágban is 🤷

2023. ápr. 19. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
66%

"1. Az állatnak van halálfélelme, de haláltudata nincs."

Valószínű, hogy a legértelmesebb állatoknak van.


"2. A második érvem az emberiség felsőbbrendűsége mellett az elsőből jön, hogy képes volt kultúrát kialakítani. Nézd meg a szobrokat, a festményeket, az irodalmi alkotásokat. Erre csak az emberiség volt képes."

Nem igaz, erre még viszonylag buta állatok is képesek.

Főleg, ha tanítják őket, mint ahogy az embernek se megy ez tanulás nélkül.


"3. A harmadik érvem az, hogy az emberi faj nincs kiszolgáltatva az ösztöneinek. Az embernek olyan érzelemvilága van, ami az állatoknak nincs, például egy férfi és egy nő egymásba tud szeretni."

Nem igaz, állatok is lehetnek szerelmesek. Bár igaz, alacsonyabb szinten.

Én inkább úgy módosítanám, hogy a KELLŐEN TUDATOS ember ADOTT ESETBEN felül tudja bírálni az ösztöneit.


"4. Könnyen lehet, hogy ember az egyetlen faj az Univerzumban (a Tejútrendszerben biztosan)"

Tessék???


"amely képes volt feltenni olyan kérdéseket, hogy "miért vagyunk itt?" "Honnam ered az Univerzum?" majd erre válaszokat is dolgozott ki."

A Földön ez biztos... de máshol?


"Az ember tehát felsőbbrendű faj, mint az állatok."

Mármint: kulturális szempontból.

A legtöbb más szempontból meg alsóbbrendű.

2023. ápr. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
78%

Maradjunk annyiban, hogy egy fejlett majom a fél kg-os agyával MINDENT tud, amit egy ember a maga másfél kg-os agyával, EGYETLEN kivétellel: az elvont gondolkodás.

Vallásos nem lesz a majom, és nem kérdezi meg az élet értelmét.


MINDEN mást tud, csak esetleg alacsonyabb szinten, mint egy ember. De ezt harmad akkora aggyal oldja meg, és ráadásul 7 évesen már felnőtt.

2023. ápr. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 sadam87 ***** válasza:
75%

#3

"2. A második érvem az emberiség felsőbbrendűsége mellett az elsőből jön, hogy képes volt kultúrát kialakítani. Nézd meg a szobrokat, a festményeket, az irodalmi alkotásokat. Erre csak az emberiség volt képes."

[link]

[link]

2023. ápr. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
19%

Azt, hogy a Tejútrendszerben egyedül vagyunk, nem én találtam ki, hanem John Gribbin részletesen írt erről az Egyedül vagyunk című könyvében.

Nincs rajtunk kívül más civilizáció. Az Európa Hold jegpáncélja alatt lévő esetleges primitív élőlényeket meg nem számolom ide.


"Szerintem ezt cáfolja, hogy más fajok is szoktak gyászolni, pl az elefántok."


Az egy kezdetleges gyász lehet. Az elefánt nem gondolkodik el azon, hogy mi van a halál után, és nem is úgy éli az életét, hogy tudja, meg fog halni.


"Nem igaz, erre még viszonylag buta állatok is képesek"


Kezdetleges, primitív kulturát talán.

De olyan néha kulturát, amit például az ókori görögök, a szobraikkal, a tudományfilozófiájukkal, az irodalmukkal, oktatási rendszerükkel, a nyelvükkel/írásukkal nem tudnak kialakítani az állatok.


"Nem igaz, állatok is lehetnek szerelmesek. Bár igaz, alacsonyabb szinten."


Olyan alacsony szinten, ami meg sem közelíti az igazi szerelmet, ami emberek között van.


A csimpánz festőt (sadam87) kommentje, meg nem tudom komolyan venni. A YouTube-on van olyan videó, ahol a macska a zongorán üti a billentyűket, néhol jól is. Cuki, meg minden, hogy zongorázó macska, de senkinek sem jut eszembe rögtön az emberi kultúra és a macska "műve" között párhuzamot vonni.


Attól, hogy némelyik emberi vonás primitív szinten megjelenik az állatvilágban, még nem teszi az állatot egyenrangúvá az emberrel.


#3 voltam.

2023. ápr. 19. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!