A DNS-nek mennyi variációja lehetséges?
X^4
X pedig az a szám, ahány bázispárból áll az adott DNS szál.
Elméletileg végtelen, bár a gyakorlatban van fizikai határa. Mivel a DNS egy lánc mindig hozzáadhatsz egy extra párt ezt folytatva olyan hosszú láncot hozhatsz létre amilyet akarsz. Így nincs egy fix maximum variáció.
De minél nagyobb egy lánc annál instabilabb, de ez a természetben nem nagy gond mivel genom adott méretű kromoszómákba van szétosztva.
A természetben ismert legnagyobb genomja a Paris japonica (magyar nevét nem tudom) nevű növénynek van, 149,000 millió bázis párral. Ami kb ötvenszerese az emberének.
#2-4
Ahogy hollófernyiges írja: mind milliárd. :)
Egyébként itt található pár példa:
"Akkor ha jól értem van egy sorrend ami a tulajdonságokat kódolja "
Igen, a bázisok sorrendje kódolja az örökletes tulajdonságainkat. (Illetve létezik magasabb szintű kódolás is, az epigeneitkai kód, ami már az egyes szakaszok kifejezésének kódolását jelenti, de ez újabb, az eredetire genetikai kódra épül rá.)
"ez egy fajon belül azonos vagy csak minimális eltérés van az egyes egyedek között"
Inkább a második. Azonos maximum egypetéjű ikrek között (bár mutációk miatt még ott is lehetnek apró eltérések).
"mivel a variációk száma végtelen "
Matematikailag nem, de praktikus szempontból mondhatjuk.
"akkor ezért mondják hogy ha egy faj kihal akkor az nem jelenhet meg újra mert statisztikailag hihetetlenül kicsi a valószínűsége hogy ugyan az legyen a sorrend"
Így van.
Az emberi DNS-ben körülbelül 3 milliárd nukleotid található, és ezek a négy különböző bázisból (adenin, guanin, citozin és timin) állnak. Tehát elméletileg a humán DNS-ben körülbelül 4^3 milliárd (64 milliárd) különböző kombináció lehet, de nem minden kombináció lehetséges a valóságban.
Az emberi genom azonban nem teljesen véletlenszerű kombinációkból áll. A DNS-nél a bázisok szigorú sorrendje határozza meg az egyes gének szekvenciáját és ezzel az egyén tulajdonságait. Azonban a DNS változatossága nagy, mivel polimorfizmusok (a DNS-beli változások, amelyeket a populációkban gyakran találnak), genetikai mutációk, genomikus átrendeződések és más tényezők miatt előfordulhat.
Tehát a humán DNS lehetséges variációinak száma rendkívül magas, de pontosan meghatározni azt a számot, hogy pontosan mennyi variáció létezik, rendkívül nehéz. Mindazonáltal biztosan elmondható, hogy az emberi genom rendkívül változatos, és ez hozzájárul az egyén tulajdonságainak és az evolúció folyamatának kialakulásához.
Bár az emberi genom lehetséges variációinak száma hatalmas, az emberi populációban jelenleg is számos egyedi genom van jelen, mivel minden egyes embernek egyedi kombinációja van az öröklött génjeinek. Az emberi genom variációinak száma nem csak a DNS-ben kódolt gének különféleségén, hanem a génexpresszióban, az epigenetikai változásokban és a környezeti hatások hatásának következményeiben is megtalálható.
Ez azt jelenti, hogy még akkor is, ha valaki az összes 64 milliárd lehetséges variáció közül választ, az eredmény még mindig lehet egyedi, és nem azonos más emberrel. Az új ember genetikailag valószínűleg nagyon hasonlítana egy már létező emberhez, de kis eltérések lehetnek az adott génvariációkban és az epigenetikai változásokban, amelyeket a környezeti hatások befolyásolnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!