Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges-e úszva haladni...

Farkas999 kérdése:

Lehetséges-e úszva haladni egy súlytalanságban lévő víztömegben?

Figyelt kérdés

Az Utazók (Passenger) c. filmben egy ilyen jelenet látható. Fizikusok is vitatkoznak, hogy mennyi a realitása a filmben ábrázolt eseménynek. A kérdéses jelenet 1:17-től látható a trailerben.


https://www.youtube.com/watch?v=NlMr5x3ERJc



2022. szept. 24. 20:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Majdnem reális.

Lehet így haladni, viszont egy ilyen vízgömb azonnal szétpattan, ha elkezdesz mozogni benne. Nagyon kicsi ahhoz a felületi feszültség, hogy összetartsa. Azon kívül, hogy nem tudom, hogyan szűnt meg ott a mesterséges gravitáció, de normális esetben nem repül ki azonnal az uszodából a víz ilyenkor.

Ha viszont egy tartályban van a víz, simán úszkálhatsz benne. Persze levegőt azt szerezned kell valahonnan.

2022. szept. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, egy víztömeg belsejében ugyanúgy lehet úszni súlytalanságban, mint gravitációban. Szinte semmi különbség nincs. Ennek oka, hogy a víz sűrűsége kb. megegyezik az ember (+levegő a tüdőben) sűrűségével. Ezért mindegy, hogy hat-e a gravitáció.

A realitással nem itt van probléma, hanem a víztömeg mozgásával, ill. hogy hogyan szűnik meg ilyen hirtelen a mesterséges gravitáció?

Ismereteink szerint a m.g-t forgó mozgással lehet elérni, de a nagy tehetetlen tömeg forgása miért állna le hirtelen, ha elmegy az áram???

De ha mégis lelassulna, a medencében a víz felszíne elferdülne, és oldalra kifolyna ...

2022. szept. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A filmben sok csúsztatás van, például nem olyan könnyű megállítani egy ekkora forgó állomást, pláne magától nem áll meg. Ha mégis megállítanánk pár másodperc alatt, akkor sem így szűnne meg a gravitáció, mintha lekapcsolnánk egy kapcsolóval. Sokkal inkább a falhoz vágódna az egész víztömeg, mintha rövid időre az oldalára fordítanánk egy uszodát.

Az úszás elvileg ugyanúgy működhetne, a fő probléma, hogy erősen lecsökken a víznyomás (gyakorlatilag szinte megszűnik, nincs súlya a víznek), ami amúgy 1 g-ben kis mélységben is jelentős. (Itt nem a sűrűség számít.) A felületi feszültség próbálja egyben tartani a vizet, ez ad némi nyomást is, de csekély hatásra is kis részekre, cseppekre omlana. Valamennyire lehetne haladni benne, ne nem olyan könnyen, mint 1 g-ben.

2022. szept. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Persze gond nélkül, hiszen a folyadék tömege tehetetlensége ugyanaz marad. A gravitáció hiányában viszont elég hamar szétlapátolná, szétteritené maga körül a vizet. Minden egyes mozdulattal, valoszinűleg többszáz liter viz hagyná el a folyadékgömböt, és összes viz hamar széterülne az űrhajóban.
2022. szept. 25. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

'21:49

A filmben tényleg centrifugáslisnak tűnük a mesterséges gravitáció.

De egyébként folyamatos gyorsulással is lehet mesterséges gravitációt generálni.

Az Expanse sorozatban pl így csinálják, ott jogosan megszűnik a gravitáció egy hajtómű hibánál.

2022. szept. 25. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Én is úgy gondolom, hogy fizikai szempontból több ok miatt is hibás a jelenet. A gravitációs hatást forgással állították elő. Egy energiakimaradás esetén a forgás nem szűnik meg, a lendületmegmaradás miatt. Ha valamilyen fékezési mechanizmus állította meg a forgást, akkor viszont a víztömegnek a tehetetlenség miatt, ellenkező irányba kellett volna ömleni, nem simán felemelkedni. A filmben az is látszik, hogy külső nézetben a medence vízfelülete vízszintes, viszont a forgás miatt a külső oldalra kellene áramolnia, tehát ebben a nézetben függőlegesnek kellene látnunk. Több videót is lehet találni, ahol az űrbe felvitt halak probléma nélkül úszkálnak a vízben, tehát hogy Jennifer Lawrence nem tudott haladni, kiúszni a víztömegből, továbbra sem igazolható.
2022. szept. 26. 10:29
 7/8 Dzsonszi ***** válasza:
100%
Nekem az sem tetszett - de lehet csak én vagyok szőrszálhasogató - hogy ha jól emlékszem az űrhajú a fénysebesség felével utazott és később ugye összeütközött egy aszteroidával. Namármost ha a valóságban egy űrhajó fénysebesség felével neki menne egy aszteroidának, az egy pillanat alatt végig menne az űrhajón és valószínűleg akkora energiát adott volna át az aszteroida az ütközés során, hogy legalább a hajó fele szétesett volna. Ehhez képest az aszteroida sebessége nem tért el jelentősen az űrhajóétól és egy szép lyukat vágott azon keresztül.
2022. szept. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"az űrbe felvitt halak probléma nélkül úszkálnak a vízben"

Mármint egy szabadon lebegő vízgömbben? Még azt is el tudom képzelni, de egy úgy hullámzó és csapkodó víztömeget, mint ami filmben volt, biztos nem tart egyben a felületi feszültség.

Miféle igazolást szeretnél?

2022. szept. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!