Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyáltalán Miért van az...

Egyáltalán Miért van az időnek iránya?

Figyelt kérdés
Az idő a világegyetem egy olyan tulajdonsága miatt mozog előre, amit entrópiának nevezünk. Az entrópia egy rendszer rendezetlenségi fokát jellemzi, csak növekedhet, úgyhogy nem lehet visszafordítani, ha már bekövetkezett. Például az üveg gyakran eltörik, de soha nem áll megint össze (a szilánkok az üveg rendezetlenségének magasabb szintjét képviselik). Az a megállapítás, hogy az entrópia csak növekedhet, logika kérdése: több rendezetlen részecskerendszer van, mint rendezett, úgyhogy amikor a dolgok változnak, hajlamosak az összevisszaságra. De az alapvető kérdés itt az, hogy miért volt az entrópia olyan alacsony a múltban? Másképpen fogalmazva miért volt az univerzum olyan rendezett kezdetben, amikor egy hatalmas energiamennyiség volt belezsúfolva egy kisméretű helyre?

2023. márc. 11. 17:41
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Mindenekelőtt, a világ működik ahogy működik, az ember meg (a világ részeként) ezt szemléli. És hogy képes legyen átlátni, no meg a másik emberrel megbeszélni a tapasztalatot, fogalmakat alkot és elnevezi őket, így keletkezett az idő, meg az ő tulajdonságai. És ezt az ember olyan jelenségekre használja, amelyek ilyen tulajdonságúak. Például megalkotta az entrópia fogalmát is, és olyannak (persze nem véletlenül), ami bizonyos értelemben az időhöz hasonlatos.

És az időt egy irányúnak tekinti, mert ha ezt teszi, akkor az elképzeléseiben (modelljeiben, meg az azokat leíró matematikai összefüggésekben) nem lesz ellentmondás. Ha az időnek az iránya bármi lehetne, nem tudnánk a világról használható modellt készíteni.

És ezután tovább vizsgálva kijön szépen az entrópiaelv, a relativitáselmélet és a többi.


Az idő azért egyirányú, mert csak így lehet a természet működéséről ellentmondásmentes, egyértelmű modellt alkotni.

2023. márc. 12. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Az ido nem relativ
2023. márc. 12. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 dq ***** válasza:

#9 : ha úgy nézed hogy a relativitáselmélet annyit mond, hogy a gyorsan haladó órák lassan járnak, akkor valóban nem sok köze van az idő irányához.


"Relativitáselmélet" alatt a tankönyvi relativitáselméletre gondoltam, amely magában foglalja a ZFC-t meg a relativisztikus mechanikát.


Abból már következik hogy a tojás lényegében mindig csak összetörik, és vissza nem, hiszen a valószínű események valószínűek, és a valószínűtlen események valószínűtlenek.


Mindegy, csak azt akartam mondani hogy ahogy a newtoni fizikában, úgy a relativisztikus fizikában is csak egy tautológia hogy a tojás többször törik össze mint vissza (és a relativisztikus fizika és a newtoni fizika is ugyanazt mondja arról, hogy a tojás tegnap össze volt-e törve.. Mit is? Ha van egy töretlen nyers tojásod, valószínűleg szét volt-e törve tegnap?), és a relativisztikus mechanikában az idő lényegében mindenben tök olyan, mint a tér. Néhol egy-egy előjel megfordul, de alapvetően semmi különbség. Így az hogy "az idő nem úgy létezik mint a távolság", nem lehet az ok.

2023. márc. 12. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 dq ***** válasza:
* tautológia -> definíciókból könnyen adódik
2023. márc. 12. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!