Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » FIZIKA kérdés jöhet a "forgó...

FIZIKA kérdés jöhet a "forgó biciklikerék"-kel kapcsolatban? Az un. "Giroszkóp hatás" miatt a forgó kereket elég az egyik oldalon alátámasztani. Ön megtudná-e magyarázni ezt a jelenséget egyszerűen?

Figyelt kérdés
Könnyű úgy megmagyarázni hogy a "lendület-vektor"-ra vagy hasonló matematikai kifejezésre hivatkozva. De megtudná-e indokolni a jelenséget hétköznapi kifejezésekkel is?

2023. márc. 4. 04:31
1 2
 11/18 krwkco ***** válasza:
88%

"Kicsit nehézkes ... a gondolatmeneted."

Én inkább részletesnek, részletezőnek gondolom. De mindegy. csak akkor lehet egy okfejtést nehézkesnek mondani, ha van könnyedebb de szintén működő magyarázat is.


"Azt azonban külön ki kell fejteni, hogy a két tömegpont miért kap merőleges sebességkomponenst."

Kifejtettem:

"Ha a kerék egy kicsit lebillenne és a tömegpont követné az abroncsot" -> "akkor kapna egy tőlünk elfele mutató sebesség komponenst."


"És egy gyors levezetést igényel, hogy mi van a többivel, hogy a teljes kép kialakuljon."

A 12 és 6 óránál levő tömegpontok vízszintes sebességének iránya nem változik a lebillenés következtében. A többi pont viselkedése pedig a megnevezett pontok szuperpozíciója. Vagyis a részleges elfordító hatás és a 0 hatás egyszerre érvényesül.

2023. márc. 6. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
83%

Az ún. giroszkóp hatás egy olyan fizikai jelenség, amely akkor következik be, amikor egy tárgy - például egy biciklikerék - nagy sebességgel forog. Ebben az esetben a forgó keréknek megvan a tendenciája arra, hogy változatlanul maradjon a forgás síkjában. Ez azt jelenti, hogy ha a kerék egyik oldalán felemeljük vagy lenyomjuk, akkor a kerék nem hajlik el az oldalra, hanem inkább elkezd mozogni oldalirányba.


Ennek oka az, hogy a kerék forgási lendülete megőrzi a mozgási állapotát, és ellenáll az oldalirányú erőknek, amelyek hatására a kerék elkezdene elhajolni az oldalra. Az oldalirányú erők ugyanis befolyásolják a kerék forgási tengelyének irányát, de mivel a kerék forgási lendülete megőrzi a mozgási állapotát, ezért az erők hatására csak oldalirányú mozgás keletkezik, és a kerék továbbra is a saját síkjában marad.


Ez az elv fontos szerepet játszik például a repülésben is, ahol a giroszkóp hatását kihasználják a repülőgépek navigációjában.

2023. márc. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 Tom Benko ***** válasza:
83%
@krwcko: ""Ha a kerék egy kicsit lebillenne és a tömegpont követné az abroncsot" -> "akkor kapna egy tőlünk elfele mutató sebesség komponenst."" Na, ezt kell szemléltetni, hogy világos legyen.
2023. márc. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 krwkco ***** válasza:
61%
Mit kell ezen szemléltetni? A kerék lefelé billen. Az abroncs alja tőlünk távolabb kerül. A pontjai mozgásukban követik az abroncs ívét. Ezért ha a kerék lefelé billen, akkor a 3 óránál levő tömegpontpont -az abroncs mentén lefelé haladva- távolodik tőlünk!
2023. márc. 6. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Tom Benko ***** válasza:
Pontosan, végre leírtad. Van tapasztalatom, sokak nem látják, hogy ívben billen.
2023. márc. 7. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Jöhetne már valaki, aki ért is ehhez a témához.
2023. márc. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 krwkco ***** válasza:

#16

"Jöhetne már valaki, aki ért is ehhez a témához."

Tessék. Itt van egy magyarázat azoktól akik értenek a témához:

[link]

Eltekintve a matematikai formulától, amit a wiki cikk semmivel nem indokol, azt írja hogy: "Ezúttal az erő (F) és középpont által meghatározott sík függőleges, merőleges a kerékre. Az erő hatására fellépő nyomaték (τ) erre a síkra (így az erőre és a kerék tengelyére is) merőleges, végeredményben tehát vízszintes lesz."

Szabad közben a "A precesszió magyarázata" feliratú ábrát nézni.

Szóval azt mondja a hozzáértők magyarázata, hogy ha egy forgó testet egy másik tengely körül próbálunk forgatni, akkor egy HARMADIK tengely körül fog forogni. Nyilvánvaló, nem? Ez semmi további indoklást nem kíván?

Ezt írja az, "aki ért a témához". És nem hiszen, hogy akárhol a neten ennél jobbat találsz.

Pedig ennél még az én 8-as bejegyzésem is jobban mutatja az okokat.

2023. márc. 9. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Tom Benko ***** válasza:
@16: Itt vagyunk rögtön ketten is.
2023. márc. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!