Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért pont "Föld-szerű"...

Miért pont "Föld-szerű" bolygókat keresnek a Földön kívüli élet felkutatásához?

Figyelt kérdés

Az élet kialakulásának alapvető elemei az oxigén és a víz (és még sok más). Itt a Földön. De törvényszerű, hogy optimális feltételek mellett ismét kialakul másutt? Miből ez a feltételezés? Vagy a valószínűsége nagyobb? Azt sem érteném pontosan igazából, mert 1 db bolygót ismerünk ahol élet alakult ki, ebből pedig nehéz következtetni.

Mi van, ha egy olyan bolygón alakult ki élet ahol teljesen más a kémiai összetétel? Pl nem oxigén hanem metán van a légkörben. Ehhez nem tudna alkalmazkodni semmi?

Én úgy tudom, hogy vannak olyan mélytengeri mikroorganizmusok amik jól elvannak oxigén nélkül is, akkor ez máshol miért ne alakulhatna ki?



2023. febr. 28. 17:53
 1/5 anonim ***** válasza:
98%

"mert 1 db bolygót ismerünk ahol élet alakult ki, ebből pedig nehéz következtetni"

Tudod te, ha akarod :)

2023. febr. 28. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
96%
Mert logikusabb olyasmi életet keresni, amit ismerünk, mint amit nem.
2023. febr. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ahol a metán van nagy többségben a légkörben, sokkal kisebb eséllyel van élet, mint ahol az oxigén/nitrogén. Illetve mi, emberek csak a szénalapú életet ismerjük.
2023. márc. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Mert lehet, hogy van metánalapú élet is, csak azt lehet, hogy akkor se vennénk észre, ha ott van az orrunk előtt. Könnyebb olyan életet keresni, amilyenek mi is vagyunk, mert csak arról tudjuk biztosan, hogy létezik.
2023. márc. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Az élet kialakulásának alapvető elemei az oxigén és a víz"

Az élet kialakulásához egyáltalán nincs szükség légköri oxigénre, sőt inkább gátolja azt. A Föld légkörében kb. 3,8 milliárd éve az élet kialakulásakor, alig volt oxigén. Az elemi oxigén megjelenése a cianobaktériumoknak köszönhető, ők az első fotoszintetizáló élőlények, viszont ekkor az élet nagy része ki is pusztult a bolygón, valójában aránylag kevés élőlény élte túl, az oxigén mérgező az anaerob életformákra. Viszont a többsejtű élet kialakulásához szükség volt nagy mennyiségű oxigénre, így ha nem lenne elemi oxigén a légkörben, mi sosem fejlődtünk volna ki.

Azért keressük a hozzánk hasonló életformákat, mert ez az egyetlen támpontunk, egyszerűen nem ismerünk mást. Tudjuk, hogy itt kialakult az élet. Én hiszek abban, hogy azonos körülmények között azonos kémiai folyamatok zajlanak le, hiszen gondolj bele, ha te összeöntöd az ecetet és a szódabikarbónát, az nálad is ugyanúgy habzani fog, mint nálam, közben pedig szén-dioxid, nátrium-acetát, és víz keletkezik. Az egyetlen probléma, hogy pontosan nem tudjuk, hogy mik ezek a körülmények, mivel az időben nem tudunk visszautazni, csak annyit tudunk, hogy más volt. Vannak bizonyítékaink arról, hogy milyen volt akkor, de 100%-ig nem vagyunk biztosak benne, még mindig vannak sötét foltok az élet keletkezésével kapcsolatban. Élet szempontjából ezért van besorolva a Mars a korlátozott 5-ös kategóriába, ami azt jelenti, hogy nagy az esélye valamilyen életnek. Tudjuk, hogy Földszerű kőzetbolygó, kémiailag közel azonos, és víz is van rajta, a felszín alatt akár folyékony formában. Persze nem többsejtű állatokat, hanem egysejtű anaerob élőlényeket keresnek.

Egyébként fontolgatják, hogy talán szén helyett, szilícium is lehet az élet alapja, annak pedig teljesen más körülmény kell, de láttam már dokumentumfilmet, amiben a metán oldóképességét vizsgálták, és megállapították, hogy a folyékony metán a vízhez hasonlóan oldja a szerves anyagokat. Szóval nem csak arra gondolunk, hogy a Föld ikertestvérén alakulhat ki élet, csak egyszerűen nincs más támpontunk, nem ismerjük, hogy például egy szilíciumalapú élőlény milyen életkörülményeket igényel, vagy milyen biokémiai folyamatokat végez, amiből következtethetünk a jelenlétére.

Amúgy írtad az élet kialakulását, és alkalmazkodását, amit nekem úgy tűnik, hogy rokonértelmű szóként használsz, pedig érdemes megkülönböztetni. A Földön jelenlegi ismereteink szerint a partmenti sekély vizekben alakult ki az élet, majd később a már meglévő élet alkalmazkodott a különböző körülményekhez. Az hogy a Földön alkalmazkodott az élet a nagy nyomású mély óceánokhoz vagy a sivatagos száraz felszínhez, de egyes élőlények még savas, vagy forró vízben is képesek túlélni nem jelenti azt, hogy ott kialakulhat az élet. Persze nem kizárható, csak kicsi az esélye.

2023. márc. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!