A tudomány néha szokta vizsgálni Isten létezését vagy a kettő kizárja egymást? Szerintek létezhet?
Hogy mi volt a nagy bumm előtt, vagy mi van az univerzumunkon kívül, azt információ hiányában a tudomány nem tudja megmondani. Akár egy felhőn ülő, martinit szürcsölő szakállas alak is lehet "oda kint", aki csettintett egyet és ez okozta a nagy bummot. Persze semmi erre utaló jel nincs.
Maradjunk annyiban, hogy semmi nem utal Isten létezésére. Csak hát valaminek a nem létezését elég nehéz, már-már lehetetlen bizonyítani.
Nem szokta vizsgálni, és ennek az az oka, hogy a tudomány létező természeti jelenségeket vagy azok következményeit vizsgálja. Az emberi gondolkodásnak azt a fajtáját, amit közönségesen vallásnak nevezünk, nem vizsgálja.
Az más kérdés, ha a tudomány képviselőinek időnként van erről véleményük. De az egy vélekedés, nem vizsgálás.
Kizárni az zárja ki egymást, hogy tudományos eszközökkel vizsgálódunk vagy egyszerűen hiszünk.
Nem fogja vizsgálni sosem.
A természettudomány első nagy gondolkodói (Bacon, Newton) tudatosan kizárták a módszertanukból azokat a filozófiai fogalmakat (univerzálék, szubsztanciális formák, formai ok, cél-ok stb.), amelyek alapján az ókorban és a középkorban "felépítették" Isten létezését. Úgy gondolták ezek az emberek, hogy ezek a filozófiai fogalmak nem vezetnek valós tudáshoz.
A gondolattal épp el lehet játszani igényesen, nézz pl. utána Gödel istenérvének. Nagyon lesarkítva arról szól, hogy ha istent úgy definiáljuk, mint minden pozitív tulajdonság birtokosát, és feltesszük, hogy a létezés pozitív tulajdonság, akkor definíció szerint istennek bírnia kell a létezés tulajdonságával is. De ez egyrészt az istenérv lesarkítása, és a teljes változat is sok sebből vérzik.
Igazából a tudománynak nincs teendője annak terén, hogy eldöntse, van-e isten vagy nincs.
Egy pillanat:
- A tudomány kizárja Isten létezését. TELJESEN biztos hogy nem létezik.
- A tudomány NEM zárja ki istenek létezését. Ez a probléma általában nem vizsgálható tudományosan.
Egyébként nincs olyan, hogy "szokta" vizsgálni.
Ha lenne rá lehetősége, akkor vizsgálná. Történtek tudományos vizsgálatok a témában, lásd: Nagy Közös Ima.
De az ima ugye egy kérés az istenhez. Isten - ha létezik - magasról fütyülte le a Nagy Közös Imát, jól szembeköpve ezzel a híveit - pedig több ezren kérték benne, hogy cselekedjen, és a Biblia is megmondja, hogy "kérjetek, és megadatik".
Tehát a Biblia bizony nem mond mindig igazat.
Az sem lehetséges, hogy ez egy rossz kérés lett volna, a tudósok nagyon gondosak voltak.
Az ima bizony néha olyankor sem működik, amikor működnie KELLENE.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!