Ha az idő kvantált, akkor miért végtelen hosszú ideig
látjuk a fekete lyukba beeső testet?
Figyelt kérdés
Az idő kvantáltsága kizárja azt, hogy a külső megfigyelő végtelen hosszú ideig lássa beesni a testet a fekete lyukba, hiszen amikor annyira belassul már, hogy eléri a Planck határt a test, akkor szükségszerűen következnie kell a következő másodpercnek, azaz látnánk, hogy végül beesik a test fekete lyukba. A fizikusok mégis azt magyarázzák, hogy végtelen ideig szemlélhetjük a testet, sosem látnánk azt beesni.
Kinek van akkor igaza? Mi a feloldása ennek az ellentmondásnak?
Nincs rá bizonyíték, hogy az idő kvantált lenne. A Planck-idő csak azt jelenti, hogy ennél rövidebb idő alatt nem lehet eseményeket elkülöníteni vagy mérni.
2023. jan. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
"Csak" az egész kvantumfizika épül erre és nem úgy tűnik, hogy mellékvágány lenne... Legközelebb tájékozódj, mielőtt válaszolsz és a kérdésre válaszolj. Köszi.
2023. jan. 1. 17:05
3/8 anonim válasza:
Sehol nincs a kvantumfizikában, hogy az idő kvantált lenne. Minden időfejlesztő operátor folytonosan fejleszti az állapotot.
2023. jan. 1. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Kérdező a tudásod és az önteltséged fordítottan arányos. És utóbbi a végtelenhez tart.
Ezért - bár terveztem - nincs válasz. Minek? Fölöslegesen?
2023. jan. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
Planck nem tudta, hogy nincs az a kicsi aminek ne lenne fele.
Megtaláltuk az "és az miböl van?" ill. az "és mivolt azelött?" kérdéseket, innentöl minden osztható. Ha egyszer ki tudjuk kutatni, hogy minden pl. húrokból áll, elméleti/kérdés szinten akkor is tudunk majd fél-húrral számolni.
2023. jan. 2. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Az idő nem kvantált. A kvantummechanikában az idő paraméter, nem pedig operátor. Pont ez az egyik nagy ellentmondás a kvantumelmélet, és a relativitáselmélet között: míg a kvantumelméletben a helynek van, de az időnek nincs operátora, és ezért nem is kvantálható, addig a relativitáselméletben a tér és idő egységesen, egy szinten van kezelve. A két elmélet egyesítésével kapott kvantumtérelméletek kidolgozásakor ez vezetett el a másodkvantálás szükségességéhez, amikor is a térkoordinátákból ismét paraméter lett, és a mezőkre és deriváltjaikra, mint dinamikus változókra rótták ki a kvantálási feltételeket.
2023. jan. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
Az idő is lehet operátor. Például azt mondom, hogy az idő operátor megszorozza a hullámfüggvényt t-vel, pont ugy mint koordinátareprezentációban a koordináta operátor. És máris van egy idő operátorom.
2023. jan. 2. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
#7
Na ne mondd! És mi ezen operátor kapcsolata az időfejlesztő operátorral, meg a többivel? Milyen kommutációs relációkat elégít ki velük?
Wolfgang Pauli már 1958-ban bebizonyította, hogy egy önadjungált időoperátor kanonikus kommutációs relációja a Hamilton-operátorral arra vezetne, hogy ez utóbbinak minden valós szám sajátértéke lenne, ami nyilvánvalóan ellentmondás.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!