Hogyan működik a részecske gyorsító?
Lényegében a régi TV képcsöve is részecskegyorsító, de persze sok függ a befektetett energiától.
Szerintem olvasd el először, mit ír erről a wiki, aztán ha valamennyire képben vagy, akkor szívesen válaszolok a felmerülő kérdéseidre, ha lesznek és ha tudok.
A témában tudok ajánlani egy olvasmányos, humoros tudományos könyvet:
Leon Ledermann: Az Isteni részecske
Egyszerű példa a részecskegyorsítóra a katódsugár, (ahogy előttem is írták) ahol egy vákuumcsőben nagy feszültséget kapcsolnak két elektróda közé.
Az ez egyik elektródából kilépő elektronok gyorsulnak a két elektróda közti elektromos erőtérben. Az elektronok kilépését lehet segíteni fűtéssel, speciális anyagú katóddal is. Megfelelő kialakítással a gyorsított elektronok kilépnek a cső egyik végén, ez már egy részecskegyorsító.
Ha pl. Ezeket az elektronokat nekicsapod egy megfelelő célpontnak, akkor röntgen fluoreszenciát tudsz előidézni, röntgen sugárzást tudsz kelteni.
Ez egy példa arra, hogy egy könnyen előállítható részecskesugarat néha át is lehet alakítani egy egzotikusabb formába.
Atomokat vagy atomi részecskéket gyorsitanak fel mágneses térrel, egymással szembe, hogy ütközzenek. És nagy a energiáju ütközés által szétszakított, szétrepűlő alkotó elemeket probálják vizsgálni érzékelni. Másképp nem tudják szétszedni ezeket részecskékeket, csak ha összetörik őket egy ütközésben. Mintha autok működését ugy akarnák megfejteni, hogy frontálisan ütköztetik őket, és a szétrepűlő alkatrészeket lefényképeznék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!