Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a Két különböző tömegű...

Mi az a Két különböző tömegű test ütközésének paradoxonja?

Figyelt kérdés

2022. nov. 7. 13:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Semmi, mindennapos dolog a különböző tömegű testek ütközése.
2022. nov. 7. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező - nem érthető a kérdésed! Kifejtenéd egy kicsit bővebben, hogy milyen "paradoxon"-ra gondolsz?
2022. nov. 7. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ismert például a két kondenzátor paradoxonja, vagy a piruettező jégtáncos paradoxonja, amikor a perdület-, impulzus-, töltés-, fluxus- megmaradása érvényesül, de az energiamegmaradás nem. Például a "Two capacitor paradox" esetben a töltésmegmaradásból számítható ki a helyes közös feszültség.

Van-e az ütközések esetében is olyan, amikor az energiamegmaradást felülírja az impulzus megmaradása? Például nagyobb lesz az ütközés utáni közös energia?

2022. nov. 8. 15:53
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
" de az energiamegmaradás nem." És ezeknél hol sérül az energiamegmaradás? Pl. a piruettező jégtáncos esetén (magát a paradoxont nem ismerem, és nem is találom) de nem értem, hogy ott hol sérül?
2022. nov. 8. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Már végre kezdem érteni, hogy mi a problémád!


Ez tényleg probléma volt a Newtoni mechanika hőskorában. Arról folyt a vita, hogy az m*v vagy az m*v^2 adja ki azt az értéket, melyre megmaradástörvény érvényes a rendszerben. Később tisztázódott, hogy mindkét szorzat megmaradó mennyiséget ad ki, de külön fizikai mennyiségként kell értelmezni őket.


Nincs tehát semmilyen paradoxon! Rugalmas üközések esetén mindkét szorzat megmarad, rugalmatlan ütközéseknél pedig csak a lendület (más néven impulzus). A mozgási energia egy része valamilyen más formába megy át, ezért az m*v^2 értéke (kondenzátorok esetén az C*U^2) csökken. A különbözet diszipálódik, a környezetet melegíti és/vagy hullámok (mechanikai, elektromágneses, stb.) formájában elsugárzódik.


Ezzel végére is értünk a témának!

2022. nov. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Közben megtaláltam a "Two capacitor paradox"-t és az angol wikipedia egy nagyon jó leírást ad az egészre. Érdemes elolvasni. Nincs sehol sem benne az energiamegmaradás megsértése.
2022. nov. 8. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!