Hol van az emberi test "órajele"? Tehát ami meghatározza a működésének időciklusait?
Ezt a vegetatív idegrendszer szabályozza jórészt, bár a légzésre van hatása az agynak is, hiszen például akaratlagosan is módosíthat, például vissza lehet tartani a lélegzést egy darabig. Szívritmusra is van hatása az agynak, mert ijedtség hatására felgyorsuló szívdobogást le lehet nyugtatni, ha az ember 'uralkodik magán', de látható, hogy a szabályozás bonyolult, főleg az igények kielégítésére törekszik.
Az idegrendszer visszajelzéseinek hatására történik a módosítás, például futás hatására oxigénhiány lép fel, ekkor gyorsul a lélegzés, hogy több oxigén jusson a szervezetbe és szaporább lesz a szívdobogás, hogy gyorsuljon a véráram, vagyis, hogy a több oxigén el is jusson a sejtekhez, majd ha elmúlik az oxigénhiány, akkor minden visszaáll a még elégséges optimális értékre.
Ha komputerhez hasonlítanám ezt, akkor nem órajelet mondanék, hanem gyakori szoftveres lekérdezést és az ez által meghatározott igényekhez illeszkedő vezérlést.
A szív, illetve a tüdő mozgási fázisait pedig szubrutinok biztosítják.
Ha mégis lenne órajel, akkor én a napi világosság - sötétség, vagyis a nappal és éjszaka váltakozásából, vagy talán másból származtatott szoftveres módra tippelnék, vagyis szerintem 'hardveres' órajelgenerátorunk szerintem nincs, eddig semmilyen erre utaló jelet nem észlelt senki.
A napfény adja az órajelet, a sötét-világos valtakozása.
Az egész szervezet erre van "szinkronizálva"
Kb 1 hét alatt át tudsz állni másik időzónába, akár 12 óra eltolódással.
Ha egy gonosz manó elkezdené megnyújtani vagy rövidíteni a napok hosszát, egy bizonyos határig gond nélkül alkalmazkodnál
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!