Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az atomrobbanások miért nem...

Az atomrobbanások miért nem válnak öngerjesztővé?

Figyelt kérdés

Értem, hogy ez jó nekünk, de nem értem, hogy miért nem gyulladt ki a Föld teljes levegőkészlete attól, hogy végrehajtották azokat az atomcsapásokat/atombomba teszteket.


Lehet, hogy valamit félreértek, de pl. a metángáz addig ég, míg el nem zárjuk a metán adagolását, mivel ha nem zárnánk el, és nem választanánk el az oxigént és a metángázt csövekkel, akkor addig égne, amíg elfogy az összes metángáz (és/vagy az oxigén, bár abból valamivel több van). Miért van az, hogy az atombomba -- bár hatalmas területet érint -- nem gerjeszti önmagát?


2022. szept. 4. 09:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%

Nem teljesen értem, mit nem értesz.

Elfogy az urán vagy a plutónium, mind elhasad, ami a bombában volt. Nagyon leegyszerűsítve, ennyi.

2022. szept. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Fúziós bomba kapcsán tényleg tartottak egy kicsit ettől.


De túl kicsi a levegő sűrűsége, túl ritkák az ütközések a megfelelő atommagok között. Az energia túl gyorsan oszlik el egy ilyen reakció fenntartásához.

2022. szept. 4. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Annyira nem kell tartani attól, amit mondasz, hogy az első hidrogénbombában a hidrogén HÉT százaléka tudott egyesülni.

Közben ugyanis robbant a bomba, és ekkor már túl nagy volt, túl messze voltak egymástól a hidrogén atomok.

Atombombánál is hasonló a helyzet, de ott még esély sincs, mert a levegő nem uránból van.

2022. szept. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
A kis példádat véve az urán a metángáz, ami egyszerűen csak elfogy, mert x mennyiség volt benne a bombában. Nincs ahonnan több urán kerüljön oda.
2022. szept. 4. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy #2 #3 már megfogalmazta részben ha túl kicsi a nyomás (atomsűrűség) akkor az ütközések száma is túl alacsony, azaz fúzió nem jön létre.

A hasadóanyagnak is csak kis része hasad, és ugye a környezet meg nem tartalmaz (a legtöbb esetben) további hasadásra képes anyagot főleg nem dúsítottat.

Tehát ez meg egyszerűen kifogy.


Ennek megfelelően az általad gondolt jelenség csak fúziónál állhatna fent, de az meg a hőmérséklet és nyomás tényezők miatt sosem teljesülhet. A keletkező hő túl hamar eloszlik.


Két példa hogy mennyire "biztonságos" is ez a dolog:

- A Jupiter szinte tiszta hidrogén és hélium a közepében 15 000 kelvin fok és szilárd atomos hidrogén meg körülötte folyékony és szilárd molekuláris hidrogén is van.

Ha oda bedobnál egy fúziós bombát (Ami a rendkívüli nyomás ellenére kibirná hogy lejusson oda és elműködjön) akkor is maximum egy nagyon picit nagyobb robbanás lenne mint a bomba saját anyagaiból következik.

Vagyis a Jupiter nem robbanna fel és nem is gyulladna be csillaggá.

Egyszerűen azért mert túl hideg a 15000 K (14727 C) fok és túl kicsi még az az ott uralkodó nyomás is. A hő hamarabb szétoszlik a nagy sűrűség és a relatív kis hőmérsékletek miatt és a fúziós láncreakció leáll!


- Kb Ugyanez van fúziós erőműveinknél is (amik építés alatt állnak) ha kilyukad meghibásodik stb a reakció azonnal leáll elszökik a hő és annyi.

//Ezekben a reaktorokban nagyon kicsi nyomáson és nagyon magas hőmérsékleten valósítják meg a fúziót a tervek szerint. Emiatt sokkal hőérzékenyebbek is. //

Szintén ugyanez a leállás történik meg ha hirtelen sokkal több de hideg "üzemanyag" jutna be akár meghibásodás vagy más dolog által, a plazma lehűl és a reakció leáll.

2022. szept. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

Az atomerőműveknél is hasonló a helyzet.

Az alkalmazott fűtőelemek dúsításának kicsi arányai miatt (még a nagy összes urán mennyiség ellenére) sem következhet be nukleáris robbanás!


Maximum leolvadhatnak (átégetik a containment -et) vagy a gőz és keletkező hidrogén berobban és a lenyomja a tartály és containment tetejét. (Lásd Fukushima és Chernobil.)

Kijutnak persze a radioizotópok ami nagy baj.

De legalább atombombaként nem tud semmi módon felrobbanni egyik sem.

2022. szept. 4. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

A metángázos példa meg eleve nagyon gáz. :D

Egyrészt hogy robbanás legyen belőle ahhoz csak adott arányokban már összekeveredett metán és oxigén kell!

Ha ezek az arányok nem állnak fent nincs robbanás csak égés.

Ha az egyik elfogy a másik már nem tud elégni.


Egy tisztán metánnal teli tartályban (ahol nincs oxigén) egész nyugodtan csattogtathatnád az öngyújtód vagy próbálhatnál gyufát gyújtani semmi sem fog történni! Nem hogy robbanás még égés sem lesz.

2022. szept. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, szóval azért nem robban fel a világon az összes hidrogén, mivel elég távol vannak egymástól a hidrogén atomok. Ennyi lett volna a kérdés.
2022. szept. 4. 11:29
 9/15 A kérdező kommentje:
#7: Tudom, hogy gáz a metános példa, de azon keresztül próbáltam megérteni, hogy miért nem robban fel minden. Bocsi, ha rosszuk fogalmaztam meg a kérdést, ment mindenhol a zöld pipa
2022. szept. 4. 11:31
 10/15 A kérdező kommentje:
Ha már itt tartunk, a metán égetésénél ugye szén-dioxid, víz és hőenergia keletkezik. Ez a víz párában párolog el, vagy hová lesz?
2022. szept. 4. 11:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!