Van olyan kísérlet amivel látványosan lehet szemléltetni a Föld forgását?
Amikor kicsi voltam néha felnéztem a falu templomtornyára és láttam ahogy a torony mintha borulna és hozzá képest gyorsan mozognak a felhők.
Akkor még azt hittem, hogy a Föld forgását látom, de azóta tudom, hogy a felhők a széljárás és a magasság függvényében tűnnek úgy, mintha látványosan mozognának és semmi köze a Föld forgásához.
A Föld forgásának meg egyetlen laikusként észrevehető jele, hogy váltakoznak a nappalok és éjjelek, de ha nem tanultam volna földrajzot és egy barlangban nőttem volna fel, akkor ezt se tudnám, hogy ehhez kapcsolódik.
Szóval van valami laikusként elérhető kísérlet amivel lehet szemléltetni a Föld forgását?
Szóval ideje lenne megreformálni a témát, és napfelkelte, napnyugta helyett a valóságról beszélni, és találni rá korrekt kifejezést.
Lehetne, napfeléfordulás, elfordulás, aláfordulás.
Szemléltetésnek ott a tv. Az űrállomásról folyó online adás elég szemléletes, ha különböző időpontokban néz bele az ember. Bizonyítéknak meg ott az inga, a ciklonok, a tengeráramlatok rendszere, a földi légkörzés, a napszakok változása, és egy csomó egyéb jelenség, amelynek egyes elemei ugyan magyarázgathatók a többitől függetlenül, azonban együttesen mégis a Föld forgását bizonyítják.
Amúgy az inga magyarázathoz sem kell túl sok ismeret, csak annyi, hogy a pörgettyű és az inga külső hatás nélkül nem fordítja el a forgástengelyét. Ez a mondat pedig nem túl nagy fizikai háttérismeret így, a xxi. század 3. évtizedében (noha több, mint egy évtizednyi iskolarombolás után ennek az állításnag igazsága kétséges).
"de egy talajra merölegesen fellőtt full egyenesen haladó rakéta is megfelel, hiszen úgy fog tünni, mintha elfordulna."
Meddig fog az a rakéta repülni? Meddig fogjuk látni? A föld 4 perc alatt fordul 1 fokot.
Milyen pontos lesz az a merőleges, amivel fellőjük? Milyen pontosan fogja a rakéta tartani az irányt? Mi lesz a szél hatásával?
Egyszóval nem gondolnám, hogy ez működne.
A Foucaoult-inga jó, de három lépesben kell bemutatni.
1; Egy hosszú (de nem túl hosszú) ingát meglengetünk egy függőleges síklap előtt. Szemléltetjük, hogy sok, akár száz lengés alatt sem fordul el a síkja. (Kis csalás amúgy, mert de, csak olyan lassan, hogy az inga lengsideje alatt ez nem kijutatható.)
2; Egy alkalmas méretű ingát lemezjátszóra helyezünk, vagy bármi más függőleges tengelyű, nem túl gyorsan forgó felületre. Több helyen is megfigyeltetjük az inga lengését, akár papírra húzott nyommal.
3; Most jöhet az igazi kísérlet: egy jó hosszú ingát kikötünk, éa elkezdjük lengetni. Az inga dőltsön fel kis rudakat, úgy látványosabb.
#19
A Foucault-ingával az a baj, hogy amikor feldönti a kis bábukat, akkor mindenki tapsikol, hogy jaj de jó, forog a Föld.
Pedig, ha nem az Északi- vagy a Déli-sarkon vagyunk, akkor nem olyan könnyű átlátni, hogy a 45-ödik szélességen hogy megy át a Föld forgása az inga forgásává. Valahogy nagyon 3dimenziósan kell szemlélni az impulzusmomentum megmaradást. Ami egy egyszerűbb embernek -akinek szemléltetni akarunk- már nem megy.
Vagy pl. aki természetesnek tartja, hogy az inga mozgása bizonyíték a Föld forgására, átgondolta-e hogy a kisérlet az egyenlítőn egyáltalán nem működik?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!