Hogy kell értelmezni ezt a nyílt formulát, miért nem vezették le rendesen: az ellipszis területének pontos lancképletét?!
A képlet így néz ki:
K=π•(a+b)•(1+lambda²/4+lambda^4/64+lambda^6/256+25•lambda^8/16384+...). Szóval. Miért kell az utolsó felírt tagban a lambda hatványát huszonöttel szorozni, és miért van a nevezőben ilyen nagy szám? Ezt rendesen elírták a neten szerintem. Van egy másik képlet is, azzal a közelében sincs Rámánudzsi közelítésenek.
Lambda értéke=(a-b)/(a+b). Ahol a és b az ellipszis féltengelyei, és a a nagyobb tengely fele. A tengelyek merőlegesek egymásra, és a legkisebb és legnagyobb tengelyt kell ismerni.
Az is kérdéses, négy hogyan van a nevezőben hatványozva?. Nem írták le.
Ha jól látom U.Xorter kapott egy méltó ellenfelet.
Több közelítése is van az elipszis területének. Mivel nincs (jelenleg ismert) zárt alakban felírt képlet rá. És mint tudjuk, minden közelítés az közelítés.
Amúgy a 16384 nem is olyan túl nagy szám (ránézésből látszik, hogy kettő hatványa), és akkor a nevezők így néznek ki (mindeyik kettő hatvány):
4=2^2
64=2^6
256=2^8
16384=2^14
Az ellipszis kerületét a teljes másodfajú elliptikus integrál írja le, ennek van egy hatványsoros alakja, és az tehető áttekinthetővé a lambda=(a-b)/(a+b) helyettesítéssel. Ez elemi függvényekkel nem írható le zárt alakban, nem azért, mert senki okos nem találta még ki, hogyan kell, hanem mert nem lehet.
Az egy valid problémafelvetés, hogy elemi függvényekkel nem/nehezen leírható dolgokat hogyan lehet hatékonyan számítani. Gyakorlatilag minden egyetemen, ahol van valami épkézláb matematikai képzés, van numerikus matematika kurzus, ami többek között erre ad választ. A nummat nehéz, ezt megadom, épp ezért önálló tudományterülete a matematikának.
azért van ott 25, mert ez jön ki.
a zárt alakú képlet a Gauss-Kummer sorból jön, amiben a "0,5 alatt n" szerepel, ami (mivel itt n=4) 5/128 ez van még négyzetre emelve ami 25/16384
egyébként, hogy a nagy kérdésre is válaszoljak, azért nincs olyan szép konstans, mint a körnél, mert valójában a körnek sincs. a Pi-t sem tudod máshogy legenerálni, mint végtelen sorokkal.
a kör technikailag egy olyan ellipszis, aminek a két tengelye azonos és erre a speciális esetre legeneráltuk előre és elneveztük a konstanst Pi-nek.
elvileg minden tengely arányra le lehetne generálni a konstanst és akkor szép zárt lenne az ellipszis képlete is, csak semmi értelme.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!