Mi a különbség az ismétléses kombináció és a visszatevéses mintavétel között?
Van ez a feladat: [link]
ennél én ezzel a képlettel számolnék: [link]
És nem értem, hogy miért ne lenne jó. Nem látok lényegi eltérést az előbb linkelt feladat között és eközött:
Köszönöm a segítséget.
Ha a feladat azt kérdezné, hogy hányféleképpen lehet kihúzni a lapokat, akkor kétféleképpen lehet értelmezni (számít/nem számít), akkor ki lehet számolni mindkét lehetőséget.
A valószínűségszámítás ezzel szemben nem önkényes; a legtöbb esetben érdemesebb a sorrendet is figyelembe venni, mert a sorrend nem figyelembe vételével más (helytelen) valószínűséget kapunk. Jelen esetben ennek az az oka, hogy például a három piros ásznak a kihúzási valószínűsége kisebb, mint három különböző lapé, viszont ha nem számolsz a sorrendiséggel, akkor a kedvező/összes képletben ezeket 1-1 esetnek vennéd, ami nem jó.
Ez ugyanaz, mint amikor van 5 piros és 9 kék golyó, és mekkora annak a valószínűsége, hogy pirost húzol elsőre, akkor a helyes valószínűség 5/14, de ha csak azt néznéd, hogy két kimenetele lehet a húzásnak (piros vagy kék), akkor a valószínűségre 1/2 jönne ki, ami szemmel láthatóan nem lehet jó.
Az ismétléses kombinációval akkor kellene itt számolnod, hogy ha a feladat valahogy úgy szólna, hogy a létező összes háromlapos kártyakombinációt elhelyeznénk egy-egy csomagba (ez alatt azt értem, hogy mindegyik fajtából csak egyet, tehát itt a kártyák sorrendisége nem számíthat), és azok közül kiválasztva egyet mekkora eséllyel fog a feltételeknek megfelelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!