Akik hiszik, hogy nincsen teremtés és a természet önmagától (teremtés nélkül) képes a szemétből (porból, gázból, fehérjéből stb.) képes pl. Boeing 747-est építeni (és az még közel sem olyan, mint az ember), akkor ilyenkor az emberek mit éreznek?
Szerintem senki sem gondolja, hogy a 747-es természetes képződmény volna, tehát nem volna baj, ha átfogalmaznád a kérdést. Gondolom arra az "érvre" akartál utalni, hogy az ember véletlenszerű kialakulásának az esélye annyi, mintha végigsöpörne a tornádó egy ócskavas-telepen, és "összefújna" egy 747-est.
Akik még csak nagyjából sem értik, hogy hogyan működik az evolúció, azoktól ezt gyakran hallani. Csak mellesleg jegyzem meg, hogy én személy szerint annak sem látom nagyobb értelmét, hogy a sivatagban megjelenik a Láthatatlan Varázsló, aki suhint a varázspálcájával, és "odalesz" egy 747-es. Mert ugye a teremtéstörténet meg nagyjából ez.
A Földön van egy nagyon hatékony oldószer a víz. Ez biztosította, hogy mindenféle kémiai elemek és az azokból felépülő molekulák sodródjanak, közel kerüljenek egymáshoz, biztosítva azt, hogy potenciálisan létrejöhessenek kémiai reakciók, ha az ahhoz szükséges feltételek adottak. És ugye nem kevés vízről beszélünk, hanem óceánnyi vízmennyiségről.
Volt alapanyag is, a Föld keletkezése után mindenféle kémiai elem megvolt a Földön, ami az élet kialakulásához szükséges lehetett. Nagyobb koncentrációban is, mint ma.
Volt itt hideg, meleg, voltak tűzhányók, voltak villámlások, a szobahőmérsékleten spontán végbe nem menő, esetleg speciálisabb feltételeket igénylő kémiai reakciók feltételei is megteremtődhettek olykor-olykor.
Volt idő is. A Föld kialakulása és az élet megjelenése között eltelt pár száz millió év. Ez felfoghatatlan időtartam.
És ebben a rendszerben egyetlen egy olyan rendszernek, élet kezdeménynek kellett csak keletkeznie, ami képes volt előbb reprodukálni önmagát, minthogy szétesik, leáll. Ez azért – ha az ember igazán belegondol a nagyságrendekbe, hogy mekkora „lombikot”, milyen hosszan kellett ehhez lötyögtetni –nem elképzelhetetlen.
Az élet egészét nyilván nem ismerjük teljes részletességgel, de nagyon sok olyan kémiai, fizikai folyamatot igen, ami ebben kulcsfontosságú. Egyik sem tűnik olyannak, ami spontán módon, valamiféle intelligens entitás irányítása nélkül ne működhetne. Tudományos alapon nincs okunk feltételezni valamiféle intelligens tervezőt, működtetőt.
~ ~ ~
Másik oldalról megközelítve az élet számos olyan megoldást hordoz, ami nem a leghatékonyabb, feleslegesen bonyolult, vagy éppen hiányos, cél nélkül redundáns stb… Innen nézve az élet nagyon nem tűnik valamiféle nagyszerű terv nagyszerű megvalósításának, sokkal inkább „csoda, hogy egyáltalán működik” jellegű gányolásnak. Ha az élet mégis valamiféle intelligens tervező eredménye, akkor az illető igencsak kontárnak tűnik.
Az a probléma az intelligens tervezés, meg hasonló eszmékkel, hogy (a többi teremtészmítoszhoz hasonlóan) a lényegre nem adnak választ.
- Édesanyám, Honnan való az ember?
- A Jóisten teremtett minket.
- És a Jóisten honnan való?
- Na eridj Pistike és csináld meg a hittan leckédet!
Az élet kialakulásának tudományos vizsgálatát abiogenezisnek nevezik és sok tudományterület (molekuláris biológia, paleontológia, asztrobiológia, biokémia, stb...) határterületén helyezkedik el. A fajok kialakulását pedig az evolúcióval (mint létező termésezti jelenséggel) lehet tökéletesen megmagyarázni.
A jelenlegi hipotézisek és tudományos elméletek egyike sem feltételez valamilyen természetfeletti teremtő lény szükségességét. A folyamat pusztán kémiai (majd biológiai) úton kialakulhatott. Tervező vagy alkotó feltételezése egyenlőre tehát indokolatlan. Ezért butaság is lenne ragaszkodni egy ilyen feltételezett entitás beleszuszakolásához a jelenlegi tudományosan megalapozott hipotézisekbe.
Mát megint ez a Boeing 747-es példa... Tipikus kreacionista sablonszöveg.
Mondjuk azért, mert repülőt soha senki nem látott még előbukkanni a semmiből, a természetnek azonban nincs szüksége arra, valaki létrehozza.
Tessék, itt van néhány példa:
Amikor gyíkokat más helyre vittek, és a kutatók megvizsgálták a leszármazottaikat, azt tapasztalták, hogy evolúciós változáson mentek át: a belső szerveikben, a fejméretükben, a harapásuk erejében megváltoztak. A fajok egyszerűen alkalmazkodnak az új környezethez, és változnak, semmilyen teremtő nem kellett a gyíkok átformálásához.
De menjek még messzebb: kellett-e teremtő az élet létrehozásához? Nem kellett. Az élethez szükséges kémiai elemek ugyanis a csillagokban keletkeztek, amik szupernóva robbanásokkal szétszóródtak az Univerzumban. A szén létrehozásához tehát nem kellett semmilyen teremtő.
A példákat lehetne még sorolni: jelenegi ismereteink szerint a Világegyetemet nem teremtette senki. A világ csak van. A teremtőbe vetett hit meg nem tudományos, hanem érzelmi alapú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!