A hím oroszlán célja a párzással csak a génjei tovább adása, semmi egyéb?
Eredetileg fejlett állatokról szólt volna a kérdés, de illusztrációként az oroszlánt választottam, már csak azért is, mert az az egyik kedvenc állatom.
Tehát amikor a hím oroszlán párzik, nincs olyan motivációja, hogy neki is szüksége van a szexuális kielégülésre, esetleg meg akar felelni/örömet akar okozni a nősténynek? Az állatok ilyen szintű humanizálása téveszme?
"szüksége van a szexuális kielégülésre, esetleg meg akar felelni/örömet akar okozni a nősténynek"
Megfelelni vagy örömet okozni nem, a kielégülés meg csak az ösztönös késztetés része, eszköze. Ez egy ösztön, ami egy valamennyire módosult dominancia harcon alapul (ahogy ösztön szinten az embereknél is). Nem a legjobb példa, de az oroszlán hasonló késztetést érez, mint pl. mikor valaki csokifüggő, és nagyon nehéz ellenállni, hogy kibontson egy tábla csokit. Egyszerűen csak utat enged a belső kényszernek, sürgetésnek, ami utána megnyugvással, kielégüléssel jutalmazza.
az oroszlán és a legtöbb emlősállat ilyen szintű humanizálása téveszme.
még a génjei tovább adása sem célja. van egy késztetése (a párzás egy megfelelő nősténnyel), és egyszerűen az a célja, hogy ezt a késztetést kiélje.
Köszönöm a válaszokat!
Létezik olyan állat, aminek a párzási szokásaiban vannak humánus vonások, vagy az ember egyedülálló faj ebből a szemszögből?
Az valóban fontos, hogy ne humanizáljuk alaptalanul az állatok viselkedését, de azért a ló másik odalára sem kell esni.
Az érzelmek viszonylag ősi idegi képződmények. A kialakításuban az egyik legfontosabb szerepet a limbikus rendszer játsza. Ez minden emlősben megtalálható, sőt, minden bizonnyal már az emlősök és a hüllők utolsó közös ősében is megvolt.
Persze nyilván nem ugyanolyan formában, ez is fejlődött, változott az evolúció során. De azért feltételezhető, hogy az érzelmek más emlősökben, sőt, könnyen lehet, hogy egyszerűbb fomrában a hüllőkben is megvannak.
Ha belegondolsz, azt nem nehéz elképzelni, hogy éhséget, szomjúságot más állatok is éreznek. A szexuális vágy is sok szempontból nagyon hasonló ezekhez (még ha persze vannak különbségek is). Nyilván nem biztos (sőt, szinte biztos hogy nem) ugyanolyan érzések vannak ilyenkor más fajokban, mint az emberben, de a lényege hasonló lehet.
A hím oroszlán is emiatt fog párzani.
"párzási szokásaiban vannak humánus vonások"
Amit humánus vonásnak hívhatunk, az nagyrészt egy hosszú, több lépcsős kulturális fejlődés eredménye, ami az ösztönös viselkedésre rakódott. Az embernél a kulturális szokások nagyban meghatározzák a viselkedést, és ezt az emberi agy felépítése is támogat. Az állatoknak is vannak tanult viselkedési mintáik, amit a közösség (falka, nyáj) meghatároz és elvár, de ez sokkal kisebb arányú, mint az embernél. Mondhatjuk úgy, hogy az állatok agya fixebben van bedrótozva, az emberé viszont sokkal képlékenyebb, és pl. a szexuális viselkedést, egymáshoz való viszonyulást is nagyrészt tanuljuk.
Már nem szeretnék erről külön kérdést kiírni, ezért inkább ide teszem fel:
Akkor ha jól értem, az állatok nem éreznek szomorúságot sem? Például, ha egy nőstény nem tud táplálékot adni a kicsinyeinek, nem érzi azt, mint egy ember (anya) aki szomorú amiatt, mert éhezik a gyereke?
"Örömet okozni a nősténynek"
Ezen jót nevettem. Láttad már, hogy párosodnak az oroszlánok? Ott nem érzelmek meg gyengédség van.
"Láttad már, hogy párosodnak az oroszlánok?"
Nem láttam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!