Hogyan történt víz keletkezése?
Az rendben is van, hogy a víz üstökössel érkezhetett a Földre, de miképpen keletkezett egyáltalán?
Hidrogén az már kezdetben is volt, más elemek meg a csillagokban keletkeznek magfúzió során, a nehezebbek szupernóvákban, de maga a víz, a dihidrogén monoxid hogyan jön létre?
A csillagokban ha keletkezik is, aligha marad meg a nagy hőmérséklet és nyomás miatt, mégis akkor hogyan és hol keletkezik nagy mennyiségben?
"#7 Na és HA nem találkozik a két elem?"
Ha nem találkozik a hidrogén az oxigénnel, akkor nyilván víz sem képződik. Ez miért kérdés?
"Vagy nem lépnek reakcióba, mibel telített állapotban vannak?"
Mit értesz azon, hogy telített állapotban vannak? Mikor van egy hidrogén vagy egy oxigén atom vagy molekula telített állapotban?
"Mikor van egy hidrogén vagy egy oxigén atom vagy molekula telített állapotban?"
Ha molekulárisan le van kötve a vegyértékük, akkor már nem lépnek olyan könnyen reakcióba.
Én nem azt mondom, hogy nem keletkezhet víz egy csomó módon - hogy félreértés ne essék.
Arra lennék kíváncsi, hogyan kelekezik, tudjuk e, vagy csak lehetséges feltételezéseink vannak?
"mi indítja el a kémiai reakciót?"
Egy gázfelhőben a részecskék nagy sebességgel tudnak száguldozni ami effektíve nagy hőmérsékletet jelent. Persze ez a hőmérséklet nem olyan, amit egy sima lázmérő mérni tudna.
Mondjuk az gyanús, hogy csak valami porfelhőben tud lezajlani a folyamat, mert tudtomman mikor két szabad atom ütközik az űrben, akkor gyakran csak lepattannak egymásról. Pl hidrogén molekula csak úgy nem tud létrejönni két atomból, mert nincs hova leadni a kötési energiát, így egy rugalmas ütközés történi. Kell egy harmadik részecske, vagy egy porszem stb.
"#10 Nem vagyok túl jó kémiából, meg régen is tanultam, de nekem erősen gyanús, hogy a celulóz eleve vízből (is) képződik."
Jól emlékszel. De az a víz már nem víz, a cellulózban nem vízként van jelen az oxigén és a két hidrogén, hanem egy teljesen más molekulát alkot, amit cellulóznak nevezünk. A cellulózmolekulát le kell bontani, szét kell roncsolni ahhoz, hogy ismét vízzé alakuljon (egy része).
"Ha molekulárisan le van kötve a vegyértékük, akkor már nem lépnek olyan könnyen reakcióba."
Molekulárisan csak akkor lehet lekötve a vegyértékük, ha már reakcióba léptek valamivel. A reakció végterméke lehet víz, vagy más molekula, de akkor már nem szabad hidrogén és oxigén atomokról vagy molekulákról beszélünk.
"mégsem gondolnám, hogy a víz keletkezéséhez közelebb jutnánk, ha olyan valamiből keletkezik, ami víz nélkül létre sem jött volna."
Nem tudom, mihez mennyire jutottunk közelebb. Annyi azért biztos, hogy a víz a hidrogén és oxigénmolekulákhoz képest pont olyan, mint amilyen a cellulóz a vízhez és a CO2-höz képest. Hiszen a víz hidrogénje is hidrogénmolekula volt előbb, meg az oxigénje is jó eséllyel oxigénmolekula volt előbb.
#18
Az világos, de ha akár a kémiai vegyület kialakulása csak víz által lehetséges, vagy ha áttételesen nem jöhet létre az az anyag víz nélkül, amiből később víz keletkezik, mint a szénhidrogének esetén, akkor az egész csak szemfényvesztés.
A szénhidrogének sem jöhettek volna létre víz nélkül, még ha esetleg nem is tartalmaznak vizet. Eleve például az a növény, amiből szén lesz, nem funkcionálhatott volna víz nélkül és ezért szén sem lehetett volna belőle víz hiányában.
"Az világos, de ha akár a kémiai vegyület kialakulása csak víz által lehetséges, vagy ha áttételesen nem jöhet létre az az anyag víz nélkül, amiből később víz keletkezik, mint a szénhidrogének esetén, akkor az egész csak szemfényvesztés."
Akkor a víz is csak szemfényvesztés, hiszen hidrogénmolekula és oxigénmolekula nélkül nem jöhet létre :) Szóval víz nem is létezik, csak hidrogén és oxigén, amik összekapcsolódtak egy időre.
Oda akarok kilukadni, hogy mettől meddig nevezünk egy vízmolekulát vízmolekulának? Főleg úgy, hogy egyetlen vízmolekula sem különböztethető meg a többitől, mind ugyanolyan (tekintsünk most el a nehézvíztől meg ilyesmiktől).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!