India tekinthető külön kontinensnek?
Ez nem a szűkebb értelemben vett India állam. India, mint kontinens felölel(het)i Indiát, Bangladest, Pakisztánt, Nepált, Bhutánt, Burmát, Thaiföldet, Laoszt, Vietnámot, Kambodzsát, Malajziát, Indonéziát, Szingapúrt és Bruneit.
Ezek a területek földrajzilag és éghajlatát tekintve is igen élesen elkülönülnek az ázsiai kontinens többi részétől.
Akkor nézd meg mit tanultál iskolában földrajzórán:
Hány tonna szenet bányásztak évente a Szovjetunióban.
Hol található Kuala Lumpur a vaktérképen.
Melyek a Duna mellékfolyói.
Ezek közül legfeljebb a harmadik állítás természettudományos, de az is csak egy bemagolandó, enciklopédiában szereplő információ. A földrajz természettudományossága idáig is tart.
Szerintem ha az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van a fizika, biológia, kémia és földrajz, akkor a földrajz is természettudomány. Vagy reklamálj náluk.
Ezen nem változtatnak a Duna mellékfolyói, vagy, hogy a hegy Magyarországon mekkora magasságtól kezdődik és mekkorától az Egyesült Államokban. Egyetemeken így szerepeltetik.
Amúgy én sem mondom azt, hogy ne lehetne min változtatni a tudomány definíciói között, a megnevezések és besorolások között és még az oktatás terén is bőven van mit. De a földrajz hegyekkel, folyókkal, stb foglalkozik és ezek a természet részei. Az országok és városok határai - már ha Kuala Lumpurral erre utaltál - az is a bolygónkon van, csak egy hivatalos területet magába foglal a természetből. Persze ha érveket hoznál máris érthetőbb lenne mire gondolsz.
Szén: a természetben van.
Kuala Lumpur: a város területe a természet egy lehatárolt része hivatalosan, de nincs a természeten kívül maga a terület. Meg nevezhetnénk máshogyan is, vagy sehogy, minden változatban a természetben van a területe.
"Szerintem ha az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van a fizika, biológia, kémia és földrajz, akkor a földrajz is természettudomány. Vagy reklamálj náluk."
Akkor ezek szerint a matematika is természettudomány, mert az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van?
"De a földrajz hegyekkel, folyókkal, stb foglalkozik és ezek a természet részei."
A földrajz nem a hegyekkel foglalkozik, hanem a hegy ottlétének társadalmi aspektusával.
Értem amit mondasz.
"A földrajz nem a hegyekkel foglalkozik..."
Mellékesen azért nem így írtam, hogy csak a hegyekkel foglalkozna, hanem egy befejezetlen felsorolással írtam. Azért nem mindegy.
Földrajztudomány - wiki
"A földrajztudomány vagy földrajz (geográfia) a földtudományok egy részterülete. A szilárd kéreg (litoszféra), a vízburok (hidroszféra) és a levegőburok (atmoszféra) szövedéke alkotja a bioszférát, az élet színterét, azaz a földrajzi burkot.[1] Az itt lezajló természeti és társadalmi folyamatok által kialakított rendszerek elrendeződéseivel és törvényszerűségeivel foglalkozó tudomány a földrajztudomány."
"Természetföldrajz ..."
"Társadalomföldrajz ..."
Így okés? :) Végül is van térképen elhelyezett társadalmi része is. Szerintem akkor mindkettő igaz.
A személyes véleményem az, hogy térképen aztán tényleg bármit el lehet helyezni, és akkor van egy olyan ...földrajz is. Mondjuk mobiltelefon földrajz, vagy elektronikai földrajz. Az alapja mindenképpen a természeti terület és szerintem a földrajz társadalmi része inkább szociális, kulturális tudomány, és nem valódi földrajz.
Mint írtam vannak vitás besorolások, és most megnézve ez is közöttük van. A saját véleményem szerint a Társadalomföldrajz az szociális, kulturális inkább, csak térképen van lehelyezve.
Szóval legyen természet és társadalom tudomány is, a wikin így van felosztva. Így okés? :) Tulajdonképpen...
Szóval a társadalomföldrajz nekem nem volt képben. Is is dolog.
Arra kíváncsi lennék, hogy hogy látod, hogy mennyire jó a társadalomföldrajzot a földrajz alá besorolni.
Társadalomföldrajz területei:
- gazdaságföldrajz
- iparföldrajz
- mezőgazdaság földrajza
- szolgáltatások földrajza
- településhálózatra
- városföldrajz
- közlekedési földrajz
- népességföldrajz
- egészségföldrajz
- vallásföldrajz
- etnikai földrajz
- turizmusföldrajz
- politikai földrajz
- történeti földrajz
- kultúrföldrajz
- viselkedésföldrajz
- sportföldrajz
Ezzel az erővel aztán minden elhelyezhető térképen. :) De tényleg nem voltam képben, hogy van társadalomföldrajz is a földrajzon belül.
Mellékesen:
"A TÁRSADALOMFÖLDRAJZ TUDOMÁNYRENDSZERTANI
BESOROLÁSÁNAK HAZAI ÉS NEMZETKÖZI GYAKORLATA"
"A társadalomföldrajznak, mint tudományos diszciplínának az egzakt definiálása korántsem könnyű feladat, amit mi sem bizonyít jobban, mint a megannyi különböző megközelítésű és akár szubjektív impressziókat is tartalmazó értelmezés (lásd többek között Tímár 2001, Mészáros 2006, Enyedi 2007, Probáld 2007, Tóth [szerk.] 2014). A definíciókból világosan levonható az a konklúzió, miszerint a társadalomföldrajz valahol a természettudományok és a társadalomtudományok közös halmazában helyezkedik el (lásd részletesen (Tóth 2012)."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!