Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » India tekinthető külön kontine...

India tekinthető külön kontinensnek?

Figyelt kérdés

Ez nem a szűkebb értelemben vett India állam. India, mint kontinens felölel(het)i Indiát, Bangladest, Pakisztánt, Nepált, Bhutánt, Burmát, Thaiföldet, Laoszt, Vietnámot, Kambodzsát, Malajziát, Indonéziát, Szingapúrt és Bruneit.


Ezek a területek földrajzilag és éghajlatát tekintve is igen élesen elkülönülnek az ázsiai kontinens többi részétől.



2022. jún. 13. 17:06
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
18%

Akkor nézd meg mit tanultál iskolában földrajzórán:


Hány tonna szenet bányásztak évente a Szovjetunióban.

Hol található Kuala Lumpur a vaktérképen.

Melyek a Duna mellékfolyói.


Ezek közül legfeljebb a harmadik állítás természettudományos, de az is csak egy bemagolandó, enciklopédiában szereplő információ. A földrajz természettudományossága idáig is tart.

2022. jún. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 TappancsMancs ***** válasza:
76%

Szerintem ha az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van a fizika, biológia, kémia és földrajz, akkor a földrajz is természettudomány. Vagy reklamálj náluk.

[link]


Ezen nem változtatnak a Duna mellékfolyói, vagy, hogy a hegy Magyarországon mekkora magasságtól kezdődik és mekkorától az Egyesült Államokban. Egyetemeken így szerepeltetik.

2022. jún. 14. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 TappancsMancs ***** válasza:

Amúgy én sem mondom azt, hogy ne lehetne min változtatni a tudomány definíciói között, a megnevezések és besorolások között és még az oktatás terén is bőven van mit. De a földrajz hegyekkel, folyókkal, stb foglalkozik és ezek a természet részei. Az országok és városok határai - már ha Kuala Lumpurral erre utaltál - az is a bolygónkon van, csak egy hivatalos területet magába foglal a természetből. Persze ha érveket hoznál máris érthetőbb lenne mire gondolsz.


Szén: a természetben van.

Kuala Lumpur: a város területe a természet egy lehatárolt része hivatalosan, de nincs a természeten kívül maga a terület. Meg nevezhetnénk máshogyan is, vagy sehogy, minden változatban a természetben van a területe.

2022. jún. 14. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

"Szerintem ha az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van a fizika, biológia, kémia és földrajz, akkor a földrajz is természettudomány. Vagy reklamálj náluk."


Akkor ezek szerint a matematika is természettudomány, mert az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán belül van?

2022. jún. 14. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
37%

"De a földrajz hegyekkel, folyókkal, stb foglalkozik és ezek a természet részei."


A földrajz nem a hegyekkel foglalkozik, hanem a hegy ottlétének társadalmi aspektusával.

2022. jún. 14. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 TappancsMancs ***** válasza:

Értem amit mondasz.


"A földrajz nem a hegyekkel foglalkozik..."

Mellékesen azért nem így írtam, hogy csak a hegyekkel foglalkozna, hanem egy befejezetlen felsorolással írtam. Azért nem mindegy.


Földrajztudomány - wiki


"A földrajztudomány vagy földrajz (geográfia) a földtudományok egy részterülete. A szilárd kéreg (litoszféra), a vízburok (hidroszféra) és a levegőburok (atmoszféra) szövedéke alkotja a bioszférát, az élet színterét, azaz a földrajzi burkot.[1] Az itt lezajló természeti és társadalmi folyamatok által kialakított rendszerek elrendeződéseivel és törvényszerűségeivel foglalkozó tudomány a földrajztudomány."


"Természetföldrajz ..."

"Társadalomföldrajz ..."


Így okés? :) Végül is van térképen elhelyezett társadalmi része is. Szerintem akkor mindkettő igaz.


A személyes véleményem az, hogy térképen aztán tényleg bármit el lehet helyezni, és akkor van egy olyan ...földrajz is. Mondjuk mobiltelefon földrajz, vagy elektronikai földrajz. Az alapja mindenképpen a természeti terület és szerintem a földrajz társadalmi része inkább szociális, kulturális tudomány, és nem valódi földrajz.


Mint írtam vannak vitás besorolások, és most megnézve ez is közöttük van. A saját véleményem szerint a Társadalomföldrajz az szociális, kulturális inkább, csak térképen van lehelyezve.


Szóval legyen természet és társadalom tudomány is, a wikin így van felosztva. Így okés? :) Tulajdonképpen...


[link]

2022. jún. 14. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 TappancsMancs ***** válasza:
62%

Szóval a társadalomföldrajz nekem nem volt képben. Is is dolog.


Arra kíváncsi lennék, hogy hogy látod, hogy mennyire jó a társadalomföldrajzot a földrajz alá besorolni.


Társadalomföldrajz területei:

- gazdaságföldrajz

- iparföldrajz

- mezőgazdaság földrajza

- szolgáltatások földrajza

- településhálózatra

- városföldrajz

- közlekedési földrajz

- népességföldrajz

- egészségföldrajz

- vallásföldrajz

- etnikai földrajz

- turizmusföldrajz

- politikai földrajz

- történeti földrajz

- kultúrföldrajz

- viselkedésföldrajz

- sportföldrajz


Ezzel az erővel aztán minden elhelyezhető térképen. :) De tényleg nem voltam képben, hogy van társadalomföldrajz is a földrajzon belül.


Mellékesen:


"A TÁRSADALOMFÖLDRAJZ TUDOMÁNYRENDSZERTANI

BESOROLÁSÁNAK HAZAI ÉS NEMZETKÖZI GYAKORLATA"

"A társadalomföldrajznak, mint tudományos diszciplínának az egzakt definiálása korántsem könnyű feladat, amit mi sem bizonyít jobban, mint a megannyi különböző megközelítésű és akár szubjektív impressziókat is tartalmazó értelmezés (lásd többek között Tímár 2001, Mészáros 2006, Enyedi 2007, Probáld 2007, Tóth [szerk.] 2014). A definíciókból világosan levonható az a konklúzió, miszerint a társadalomföldrajz valahol a természettudományok és a társadalomtudományok közös halmazában helyezkedik el (lásd részletesen (Tóth 2012)."


[link]

2022. jún. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!