Igaz, hogy az aszimmetrikus belső szervek az emberek egy részében fordítottan helyezkednek el a szokásoshoz képest?
Egy ismerősöm hallotta ezt, én meg tőle, utánanéztem weben, de nem találtam róla infót.
Az emberek hány %-ánál fordul elő?
Genetikailag kódolt, vagy méhen belüli beágyazódással, esetleg a várandós anyuka kedvelt alvási pozíciójával összefügg?
Ilyenkor az emésztőszervek, a szív, a nagyerek, a lép mindig együtt van fordítva, vagy előfordul, hogy csak egy-egy szervre áll fenn?
Jelent ez a sajátosság bármilyen eü. kockázatot? (Mondjuk azon kívül, hogy könnyű lehet félrediagnosztizálni egy féregnyúlvány-gyulladást.)
Esetleg összefügg a balkezességgel?
És kicsit off:
Ha alapvetően kétoldali szimmetria jellemez minket (és a legtöbb állatot), milyen mechanizmus alakítja ki az egyedfejlődés során egyes szerveink szisztematikus aszimmetriáját, és főleg azt, hogy (tipikusan) egyformán vagyunk belül aszimmetrikusak? Egyáltalán, van annak evolúciós előnye, hogy így vagyunk aszimmetrikusak, vagy tökmindegy lenne, ha fordítva lennénk, csak hát sokmillió éve nem úgy, hanem így alakultunk ki?
(Azt értem, hogy magát az aszimmetriát a beleknél a megnövelt bélcsőhossz iránti igény váltotta ki, egy hosszú tömlő kis helyre csak aszimmetrikusan csomagolható össze. Amit nem tudok, hogy ezt a feltekeredést mi triggereli, amikor szinte minden más részünk szimmetrikusan fejlődik. Bár azt se tudom, a szimmetrikus testrészek mitől alakulnak szimmetrikussá. Talán voltaképp mindenki két félemberből összenőtt sziámiiker?)
#1, köszi az infót, érdekes és vmiképp logikus is ez az ikres dolog. Gondolom, egypetéjűekre érvényes.
És még túlélési előnnyel is járhat!:)
a kérdés második felére, és arra is csak részben tudok válaszolni: genetikailag, faktorok által kódolt és irányított az asszimetria kialakulása az embriogenezis során.
ezt találtam:
"Blum és munkatársai kutatásai alapján (2014):
Az aszimmetria kialakulása
Az aszimmetrikus alaktani eltérések általános vonásai az állati testnek, mind gerincteleneknél, a csigák házának felcsavarodásakor, mind az emberi szervek elhelyezkedésénél beszélhetünk róla. A jeladó Nodal fehérje a kulcs ennek a kérdésnek a megválaszolásában. Sok gerinces, beleértve az embert is, csillók segítségvel töri meg az embrionális szimmetrikus fejlődés menetét: a mozgó csillók az extracelluláris folyadék baloldali irányú áramlását hozzák létre, ami indukálja a Nodal aszimmetrikus fejlődését (expresszióját). Viszont gerinctelenekben ez az aszimmetria áramlásiránytól függetlenül is kialakulhat.
A Left-Right Organiser, egy csillós epithelium, ami vagy a gerinchúr hátulsó felének egészét jelenti, vagy a hátulsó felén található. Az LRO szövetcsomói többféle alakban és méretben jelentkezhetnek, kezdve a lapostól a behúzódottig, kupolástól a gömbölyűig. A felületén lévő csillók polarizáltak és az óramutató irányának megfelelő irányban mozognak és így hoznak létre baloldali irányú áramlást az extracelluláris térben.
A korai gerinces neurula embrióban 3 aszimmetrikus gén jelenik meg a baloldali mesodermális lemezben (LPM: Left lateral Plate Mesoderm). Ennek az úgynevezett Nodális kaszkádnak a kialakulása megőrzött vonása a gerincesek bal-jobb tengelyi kialakulásának. A Nodal aszimmetrikus fejlődésének funkcionális jelentősége a gerincesek minden osztályában bizonyított. Habár az, hogy a szimmetria effajta megtörését, azaz az első aszimmetrikus gén, a Nodális fehérje, kialakulását valóban az LPM indukciója hozza-e létre, még máig vita tárgya."
Ezt az állapotot orvosi szaknyelven situs inversusnak nevezik.
Két formája van : situs inversus totalis ( teljes) : minden szerv fordítottan helyezkedik el ( szív a jobb oldalon, máj a bal oldalon, lép a jobb oldalon, stb...)
situs inversus partialis ( részleges ) ez a ritkább, csak egy szervre korlátozódik.
Előfordulása kb 1: 10.000. Gyakran nem okoz tüneteket, csak orvosi vizsgálat során derül ki, de csatlakozhatnak hozzá más egyéb genetikai betegségek is (szívfejlődési rendellenesség, primer ciliaris diskinesis - bélbolyhok fejlődési rendellenessége, stb). Öröklésmenete lehet autoszóm recesszív, de leírtak már X-hez kötött öröklésmenetet is.
Köszönet utóbbi válaszokért is, egész érdekes téma.
Az általatok megírt latin név alapján már én is rákerestem neten, az az érdekes, hogy a nagyerek, ha jól értettem, ilyenkor nem szépen fordítottan állnak, hanem gyakran szabálytalanul, ami gondokat okozhat. De lehet, hogy ez inkább csak a részleges situs inversusra jellemző?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!