Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik volt az a japán Piramis...

Melyik volt az a japán Piramis project, ami összedőlt & kiderült hogy nem lehet megépíteni a Gízai piramisokat?

Figyelt kérdés
Megpróbálták jappánok, de nem sikerült nekik. Kiderült hogy nem is lehet megépíteni. Hol lehet ennek utána olvasni? 14.percnél mondja a fizikus https://www.youtube.com/watch?v=JokyF84yqnI

#Egyiptom #piramis #Japán #Zahi Havas #egyiptomi piramisok
2022. máj. 21. 19:08
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
92%
Ez a "fizikus" egyáltalán nem az - a neten bárki állíthatja magáról, de attól még nem lesz igaz, illetve ez a kijelentése sem igaz!
2022. máj. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
96%
2022. máj. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Nem tudom, igaz-e ez japán dolog, de ha igaz is, kik voltak akik próbálkoztak (építészek?, egyetemisták?, kazánkovácsok?)? Milyen módszerrel próbálkoztak?

Ha én nem tudok pl. egy rádiót összerakni kapcsolási rajz alapján, az még nem jelenti azt,hogy lehetetlen.

2022. máj. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Ki mondta azt a hülyeséget hogy nem lehet megépíteni? Mivel ott áll a helyén, ezért 100% hogy valakik megépítették. Maximum azt lehet mondani, hogy 30 év alatt nem lehet megépíteni kerék és gépek nélkül, mert öt percenként kéne a helyére rakni egy átlag öt tonna súlyú faragott követ kézi erővel. Ebből következően három dolog lehetséges. Vagy valamit nagyon tudtak az egyiptomiak, amit mi nem, vagy nem 30 év alatt épült, hanem sokkal tovább, vagy nem az egyiptomiak építették, amiről aztán végképp nem tudunk semmit, de ez ismét visszavezet az első kettő kérdéshez.
2022. máj. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 TappancsMancs ***** válasza:
96%
Szerintem is téves infó. Vagy nem volt ilyen projekt, vagy teljesen elferdítve terjedt el. Egy piramist kis méretben nem nagy ügy megépíteni és nem dől össze. Ezért nincs róla jobb infó. :)
2022. máj. 21. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Kicsiben még egy kisgyerek is megépíti a fa kockáiból és nem dől össze. Az alap struktúra is stabil, a nagy piramis meg annál is rafkósabb belső szerkezetű. Őszintén szólva elképzelni is nehéz, hogy hogyan is dőlne össze.
2022. máj. 21. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A redditen ott a video, de összedőlés az sehol nincs rajta. Nem is tűnik olyannak, ami csak úgy össze tudna egyáltalán dőlni. Ezek a kamu netes sztorik szerintem csak elveszik a komolyabb történészek kedvét a piramisokkal kapcsolatos valóban fontos kutatási témáktól. Eltereli a figyelmet és hitelteleníti a témakört. Hogy dőlne össze? Még egy nagy kövekből simán felrakott függőleges fal sem dől össze, ha a kövek elég nagyok és súlyosak.


Vannak rá példák bőven.

Broch of Mousa, Skócia, ie. 100 környékén épültek ilyenek Skóciában és száraz építészet, vagyis habarcs nélkül és állnak elég jól. Pedig nem is olyan nagy kövekből készítették.

[link]

[link]


Tumulus of Bougon, Franciaország, ie. 4000 környékén épült építmények, szintén habarcs nélkül és nem óriási kőtömbökből. Mégis állnak.

[link]


Knap of Howar, szintén Skócia. A fa tetőzet ugyan már hiányzik, de habarcs nélküli kövekből építették ie. 3700 körül.

[link]


Barnenez, Franciaország, ie. 4800 és áll.

[link]

2022. máj. 21. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt olyan japán piramis projekt ami összedőlt. Olyan sem ami azt állapította meg, hogy nem lehet megépíteni a gízai piramisokat.


Ezek a piramisok évezredek óta ott állnak, tehát vicces is lett volna egy ilyen következtetés.


Egyetlen japán "kísérleti régészeti" próbálkozás volt ilyesmire. 1978-ban a Waseda Egyetem régésze kezdeményezésére a Nippon TV közreműködésével.

Ezzel kapcsolatban a tények, amit találtam, főleg korabeli, nagyközönségnek szóló újságcikkek alapján:


Yoshimura Sakuji, egyiptomban tevékenykedő japán régész hozta tető alá a projektet. Megnyerte a Nippon TV-t és velük kb. 1 milló dollárt, hogy a gízai piramisok melletti területen egy kb 29 méter magas piramist húzzanak fel. A cél Yoshimura részéről nem az volt, hogy meg lehet-e építeni bármelyik nagy elődöt (mert ez adott, ott állnak), hanem, hogy az építési technológiákat gyakorlatban is kipróbálják. Minderre volt egy (?) japán műszakvezetője, egy forgatócsoportja, két daruja egy targoncája és kb. 100 egyiptomi munkása, zömében földművesek. Na meg néhány hete.


A projekt sajnos sok téren elszámította magát. Két egykorú újságcikk is már a bevezetője után sorolja ezeket a dolgokat.

Egyrészt a munkára kijelölt területről ugyan látszottak az eredeti piramisok, de az nem a Mokatam-fensíkon volt, így nem volt megfelelő kőalapjuk, mint a nagyoknak. Kénytelenek voltak alábetonozni, ami már az elején megborította időben, anyagilag és tervezésileg is a melót. A terveket módosították, így a 29 méteresből egy 13 méteres, sokkal szerényebb piramis lett, de így sem minden simán.

A japánok az 1978-as japán munkamorállal számoltak és fix árakkal, nem az egyiptomi viszonyokkal. Az egyiptomi munkás és beszállítói árak napról napra változtak (értsd, nőttek), amint körvonalazódott, hogy itt távolkeletiek sok pénzzel a zsebükben bohóckodnak. Volt munkás, aki másnap már nem vette fel a munkát ugyanazért a bérért, vagy gépkezelő, aki szintén csak emelt díjért volt hajlandó géphez ülni. Állítólag nem jó méretre faragott követ kaptak a bányból, így ennek beigazítása is helyben vett el sok időt. Ezen kívül helyi tiltakozás kezdődött a régészeti örökség képét elrondító építmény miatt. Nem tudni mi volt a cél az épülettel, de e cikk alapján az épületet el kellett bontani és az utolsó kőig elszállítani: [link]


A videó részletek alapján néhány ősi technikát kipróbáltak (rámpa, szán, kézi fejtés), de nagyrészt modern gépekkel dolgoztak, és a rámpán felvonszolás után daru emelte be a köveket. Az építés a kisebb piramis ellenére is jelentősen megcsúszott időben. A videón látszik ( https://www.youtube.com/watch?v=GDP86DJ4_cs), hogy a zárókövet még felhúzzák és beemelik a csúcsra, de a teljesen kész piramisról nincs felvétel, legalábbis nem találtam. Több más képen is ez az állapota látható, a telején szépen lefaragva az alján fedőkövek nélkül. Valószínű, hogy ez volt az időben és pénzben számnukra elérhető végleges állapot. Egy sokkal kisebb, befejezetlen piramis. Ezt nyilván a szabályok szerint elbontották. Nincs semmi adat arról, hogy összedőlt volna.


Sajnos a kísérletről pár videó részlet és néhány bulvár cikken túl nem sok infó érhető el. Yoshimurának van egy cikke róla, de nem találtam meg a weben csak a címét (Sand, Sweat and The 1978 A.D. Pyramid). A cím alapján inkább kalandleírásnek tűnik, mint tudományos eredmények összefoglalójának.

2022. máj. 22. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%
Engem mint építészt érdekelt a téma, vagyis konkrétan az, milyen technikával építhették meg egyáltalán. Azt azért tudni kell, hogy az átlagos kövek súlya 5 tonna volt, de a kamránál voltak 40 tonnás mm-es pontossággal megmunkált, és illesztett, a legkeményebb diorit gránit elemek is. Többen is próbáltak már piramist építeni hogy bizonyítsák a rámpás-vonszolós elméletet, valami USA egyetemi csoport is megpróbálkozott, de szerintem mindegyik kudarc volt. Először is, ahogy észrevettem, mindegyik próbálkozásnál nem 5 tonnás, hanem sokkal kisebb, 6-800 kg-os köveket, vagy betontömböket használtak. Mindegyik projektnél használtak valami gépet,(targoncát, darut, vonszoló). Ezeknek a gépeknek a használatát azzal indokolták, hogy jelen helyzetben felesleges annyi embert összeverbuválni amennyivel ténylegesen csak fizikai erővel lehetne a köveket mozgatni, a demonstráció a lényeg. Egyiptomban ez nem volt probléma, mert százezer számra voltak rabszolgák, akiknek jobb dolguk sem volt, mint a köveket cibálni. A jelenleg elfogadott elmélet szerint egy körbefutó rámpán kötelekkel vonszolták fel, kövenként több százan az elemeket. A fontos, hogy a rámpa körben fut, mivel ha egyenesen menne, akkor szintenként teljesen újra kéne építeni az egészet, ha pedig körben megy, akkor elég szak mindig tovább építeni. Itt csak az a baromi nagy problémám, hogy ha több százan húznak kötelekkel egy követ, ami az emberek számát,és a rámpa véges szélességét tekintve legalább 40-50 méteres menetoszlopot feltételez, mi a búbánatot csináltak a kanyarokban? A kötelet csak egyenesen lehet húzni, a kanyarban nem fog ívet felvenni, hogy szépen mindenki továbbra is feszítse.
2022. máj. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 TappancsMancs ***** válasza:
Na ja. Ezek a próbálkozások azt mutatják, hogy csak ímmel ámmal csinálnak valamit, ami igazából nem korrekt kísérleti régészet. Egy ilyen projektet bizony alaposan meg kell tervezni és nyilván voltak is olyan okosak, hogy mindenre gondoltak - előre. Másik az, hogy volt egy rakás tapasztalatuk az építkezések terén teljesen alapvetően és nem a nulláról találták ki. :)
2022. máj. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!