Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyuk eseményhorizonto...

A fekete lyuk eseményhorizonton belüli részének vizsgálatára alkalmas lenne egy összefonódott részecskepár egyik tagját beküldeni? Az eseményhorizontot átlépve lehetséges hogy "fénylevesbe" kerülnénk?

Figyelt kérdés
"fényleves": mivel a fény a leggyorsabb=legnagyobb a szökési sebessége, gondolom ez található a "magtól" legmesszebbre, míg befelé haladva jönnek az anyagi részecskék/kvantumok bizonyos állapotokban, vagy húrmassza, stb.

2022. márc. 24. 07:48
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

@18:19

Ajánlom neked is az említett szakirodalmakat, előadássorozatokat ill. konkrétan az említett előadást. Itt már tök hülyeségeket mond a klasszikus fizika, klasszikus modell szeirint tart a végtelenbe a beesés sebessége, meg klasszikusan jön ki az amit mondasz annak a többi része is. Makroszkópikus testek kis sebességgel történő mozgását jól leírja a klasszikus fizika, de a relativitáselmélet is azaz a korrespondencia-elve teljesül. A relativitáselméletből kijön ugyanaz csak sokkal bonyolultabban a klasszikus fizika értelmezési tartományán belül, ezért felesleges relativisztikusan számolni például egy négyütemű motor forgatónyamtékát, hiszen feleslegesen bonyolítanánk a számítást. Szinte elég jól még naprendszerünk bolygómozgásai is kijönnek klasszikusan is, bár mondjuk a Merkúr perihélium anomáliáját a klasszikus fizika, nem de a relativitáselmélet megmagyarázza.

Visszatérve a végtelenbe tartó sebességgel eleve általános esetben is a relativitás elméletet figyelembe véve meg -az összes ezzel foglalkozó kísérleti eredmények is ezt támasszák alá- hogy c sebesség feletti haladás erőssen kétséges. A gravitációt avagy a rel.elm. szerint nevezve a téridő görbületét nem vetted figyelembe, az e miatt fellépű idődiletációt, azt hogy olyan erős a gravitáció hogy jelentősen lassul az idő múlása, illetve az eseményhorizontnál már meg is áll, pontosan ezért tart végtelenül sok idejig kívülről nézve. 2 fekete lyuk egymásba zuhanása az megint más akkor nagyon durván görbíti a téridő szövetét.

2022. márc. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 dq ***** válasza:
Egy m tömegű tárgy ugyanannyira "görbíti a téridő szövetét" mint egy m tömegű FLY, legalábbis a tárgyon kívül 🤷
2022. márc. 24. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
Tisztes távolságról igen, az a bizonyos tömegsűrűség képes furcsa dolgokra a tárgyhoz közelebb, ha elég nagy az a tömegsűrűség, olyan nagy hogy fekete lyuk legyen, ha annyira nagy hogy a teljes tömeg a Schwarzschild-sugarába elférjen, a Föld esetében a teljes Földnek bele kéne férnije centiméteres nagyságredű méretbe hozzá hogy elérje azt a kritikus tömegsűrűséget.
2022. márc. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:

A szupermasszívat én is a tömegre értettem, ezzel nincs gond.

A részecske beeséséhez pedig hozzáfüzném, hogy hiába beszélünk külsö szemlélöröl, valamint a számára megállni látszó beesö részecskéröl, logikusan gondolkodva, ha létezik az a bizonyos összefonódásból fakadó kísérteties távolhatás ami független az idötöl (egyidejü a két részecske állapotváltozása) és távolságtól, akkor hiába látom megállni a részecskét, maga a részecske közben beleesik a lyukba, és a pár-részecskéjén látom, hogy történt valami. Tehát hiába látok álló részecskét, az infó mégis átjön. Mivel nem optikai információszerzésröl beszélünk ebben az esetben, nevezhetném egyfajta optikai csalódásnak is, mintha a tévében kimerevedne a kép, de a hang megy tovább.

Ha optikai információról beszélnénk, akkor teljesen igazad lenne abban, hogy végtelenhez tartó idö alatt jutna el hozánk az információ, de távolhatás esetén nem. Ezzel a módszerrel elméletileg közvetve megfigyelhetö lenne egy részecske beesési ideje is, valamint kapnánk információt arról is, hogy mi van az eseményhorizonton túl.

2022. márc. 25. 07:36
 15/29 anonim ***** válasza:

Még mindig nem érted. Ajánlom neked is a említett előadást, előadás sorozatokat plusz ha mélyebben érdekel és elkötelezett vagy hozzá a könyveket (bár azon könyvek nem laikusoknak szólnak).

Nem fog beleesni a fekete lyukba küldött részecskéd soha az eseményhorizonton túlra.

2022. márc. 25. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:

A másik, hogy azt se értetted meg hogy információt egyébként sem lehet átvinni összefonódott részecskepárokkal soha. Klasszikus csatornán tudjuk összehasonlítani. Egyébként meg nagy számú összefonódott részekcskepárok között bizonyító kísérletileg erejű a dolog, de ahhoz klasszikus csatornán egyeztetni kell. Kulcsszó : Bell-egyenlőtlenség.

[link]

2022. márc. 25. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:

Már régebben is kérdeztem, hogy egy - vagy sok - összefonódott részecskéről hogyan tudjuk megállapítani, hogy még összefonódott-e, ha a párja éppen nincs ott?

Senki se tudott válaszolni.

2022. márc. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:

@16:59

Röviden : Sehogy.

Nem, mivel erre vonatkozó információt nem tartalmaz önmagában.

Ahhoz egyeztetni kell a párját is, legjobb tudásunk szerint klasszikus csatornán tudjuk ezt megtenni.

Egyenes irányú és közös ok típusú korrelációkat tudunk elképzelni. Azaz amit el tudunk képzeni mint kauzalitás azaz mint ok okozati összefüggést.

Más kauzalitást ill. a kauzalitás általánosítása szempontjából más fajta korrelációt ember legyen a talpán aki el tud képzeni, de számolni és mérni tudunk ilyet is,(kísérletileg bizonyítható,) ilyen a kvamtum összefonódás és matek szempontjából a Bell-egyenlőtlenség.

Ugyanakkor remekül jól ez kihasználható a kvantumkriptográfiában, a katonaság is szereti használni.

2022. márc. 25. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:

Pontosítok:

van 4 (vagy több) összefonódott részecskéd.

Két irányba küldöd el, fele-fele arányban.


Te az egyik csomagot kapod meg, ami VAGY még összefonódott (az összes), vagy már nem.


ÍGY SEM lehet megállapítani?

2022. márc. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
Ha klasszikus csatornán nem egyeztettem a párjukkal együtt (vagy én magam nem mértem le azt is, bár a két eset ugyanaz így is úgy is klasszikus csatornán van eggyeztetve mindegy hogy 1 méterre vagy 5000 km-re van a párja) akkor akárhogy csűrjük csavarjuk nem megállapítható.
2022. márc. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!