Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol vannak a tanulmányok a...

Hol vannak a tanulmányok a természetes immnunitásról?

Figyelt kérdés

Most estem át a koronavírus fertőzésen és tudni szeretném meddig lehetek védett, de amíg az oltás általi védettségről úgy 1,000 tanulmány van, a természetes immunitásról semmit nem találni.


Pedig ha belegondol az ember, nem is olyan nehéz azt kutatni, antitest szinteket kellene mérni hosszú távon például heti gyakorisággal. Ezt sima vérvétellel és laborvizsgálattal meg lehetne valósítani.


2022. jan. 29. 09:52
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
80%
Látom nagyon képzett vagy immunológiából,de arra nem gondoltal, hogy google scholarban ahol minden tanulmány van, ott megnézd
2022. jan. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 A kérdező kommentje:

1


Gondoltam az itteni nagyokosok többet tudnak.

2022. jan. 29. 10:07
 3/41 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ezért válaszoltuk meg, hogy hol vannak a tanulmányok a természetes immnunitásról
2022. jan. 29. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 A kérdező kommentje:

3


De te személyesen egyről sem tudsz?

2022. jan. 29. 10:17
 5/41 anonim ***** válasza:
67%
Nem tudom miért jó kötekedni, a kolléga leírta érthetően, hogy hol kereshetsz rá ilyen tanulmányokra.
2022. jan. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 A kérdező kommentje:

Rákereshetek ez igaz. De nem vagyok annyira otthon ebben.


Ezért tettem fel kérdést a tudományokban, mivel itt tájékozottabb emberek vannak és biztosan be tudnak linkelni egy-két ilyen tanulmányt.

2022. jan. 29. 10:24
 7/41 krwkco ***** válasza:
100%

[link]

[link]

[link]

De ezek közül a cikkek közül már sok elavult. Az omikron esetében az oltottak között is több az áttöréses fertőzés. Feltehetően ez igaz a betegséggel szerzett immunitásra is.

De teljesen logikus, hogy a természetes immunitással kapcsolatos kutatásból kevesebb van. Egy oltási hatásvizsgálatnak van értelme, mert segít dönteni egy aktív cselekvéssel kapcsolatban.

Ezzel szemben a megbetegedés normális esetben nem aktív, nincs szükség és mód döntésre. Legfeljebb úgy lehetne hasznosítani, hogy a korábban megbetegedetteket nem oltják. De a fejlett országokban bőven van oltóanyag, ezért nem érdekli őket.

Emellett az oltás jól meghatározott, míg a megbetegedés egyénfüggő súlyosságú és hatású. Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy meg akarod tudni, hogy védett vagy-e, akkor magadnak kell a kutatást finanszíroznod. Pl. kéthavonkénti antitestméréssel.

2022. jan. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 sadam87 ***** válasza:
76%

Jó étvágyat (ha már nem sikerült megtenni, amit az 1. válaszoló leírt):

[link]

2022. jan. 29. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
88%

Nos, ha nem vagy annyira képzett, akkor röviden összefoglalva a természetes immunitás annyira összetett dolog, hogy a gyakorlatban statisztikákat erre mondani lehetséges, ám egy konkrét személyre vonatkozóan csak az illető alapos vizsgálata adhat konkrét választ.

A konkrét kérdésedre nem érdemes szakcikket keresni, mert ha nagyon értenél hozzá, akkor hamarosan azt tudnád meg, el kell menni orvoshoz alapos kivizsgálásra.


A COVID elleni védőoltásról szóló cikkek is - a működés jellegét leíró információkon túl - statisztikák, amelyek konkrét egyénre semmit sem mondanak. Olvashatod például, hogy a Pfizer vakcína 90-95%-os hatékonyságú. Ez konkrétan azt jelenti, minden 100 emberből legalább 90-ben kialakít védettséget. De azt sem mondja meg, te ebbe tartozol-e, és azt se, konkrétan nálad a védettség mekkora.


Akár oltásról. akár fertőzésről van szó, utána a védettség azt fejezi ki, hogy a konkrét fertőzéssel szemben az adott személyben mennyi az antitest szint, alaposabb vizsgálat utalhat arra, milyen szervezet reakcióválaszának jósága. Ez az adat, ha nagyon jónak számít, nem a fertőzéstől véd meg, hanem a vírusnak a sejtjeidben történő szaporodását gátolja. Röviden, nem vagy alig lesznek tüneteid, amelyek amiatt lennének, hogy az a sejted a továbbiakban már nem neked dolgozik. Más szóval, ha elég sok tüdősejtedet sajátítják ki szaporodás céljából a vírusok, akkor akár meg is halhatsz, mert a szervezeted nem kap elég oxigént. És ezen a lélegeztetőgép se segít.


Ha tehát arra vagy kíváncsi, mennyire vagy védett, nagyjából tízezerért kéretsz egy ilyen vizsgálatot, elég hamar megkapod az eredményt. És az csak rád vonatkozik.

(biológusoknak: írhattam volna szakszavakkal, de a cél nem egy értekezés írása, hanem a probléma konkrét személy által történő minél alaposabb megértése volt - de aki akar, kötözködhet)

2022. jan. 29. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 A kérdező kommentje:

7


Köszi. Tehát az eddigi tanulmányok alapján az védettség úgy 3 hónaptól 5 évig terjedhet egyéntől függően. Viszont a brit tanulmány szerint 6 hónap után már negyedére csökken az antitestek szintje. A kérdés, hogy az imnnunitásban melyiknek van nagyobb szerepe, az antitesteknek, T sejteknek vagy B sejteknek. Ugyanis még ha vissza is esik az antitestek száma a B sejtek egy fertőzés esetén gyorsan kitermelhetik a szükséges mennyiséget?


Ezért kellenének átfogóbb tanulmányok, csak ugye a pénzt olyan helyre fecskedezik, ahol meg is térülhet, hiába érint ez a téma már legalább 1 milliárd embert.

2022. jan. 29. 18:50
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!