Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a legkisebb nagyság,...

Mi az a legkisebb nagyság, amit még szabad szemmel látni tudunk?

Figyelt kérdés
2022. jan. 26. 20:52
1 2 3
 11/24 Marci71 ***** válasza:
100%
#7 nem véletlenül írtam hogy két pontot ekkora távolságra tud megkülönböztetni a szem. Ez egyébként egy átlag és erőltetett nézésre vonatkozik 25 cm távolságból ( átlagban ez a legkisebb távolság amire még élesen lát az ember ). Kényelmes nézésnél ez a duplája egyébként , tehát 140 mikron. Ismert jelenség hogy a felbontóképességnél kisebb dolgok is láthatóak ha pl. oldalról vannak megvilágítva, de ilyenkor igazából csak azt látod hogy ott van, a kiterjedését nem érzékeled normálisan.
2022. jan. 27. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 krwkco ***** válasza:
100%

#10

"tanuld meg a geometriai leképezés elméleti alapjait!"

Nagyon kedves tőled, hogy további tanulásra bíztatsz. Gondolom azért, mert statisztikailag kimutatott, hogy a magasabb képzettségű emberek hosszabb élettartamra számíthatnak.

Mert a konkrét kérdésben inkább Neked kellene újragondolnod a helyzetet. Ahogy írod, "a maximális felbontáshoz minél nagyobb térszögű fény-befogás kell". Nem a diffrakciós hatások elnyomására, hanem éppen azért hogy az elsőrendű mellékmaximumok is bejussanak az optikába.

[link] 2. és 3. ábra.

Márpedig a fény csak a pupillán keresztül jut be a szemlencsébe. A szivárványhártyán és az ínhártyán (a szem fehér része) keresztül nem.

2022. jan. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

"Nem a diffrakciós hatások elnyomására, hanem éppen azért hogy az elsőrendű mellékmaximumok is bejussanak az optikába."

- Köszönöm a terminológiai kioktatást, majd legközelebb választékosabban fogok fogalmazni.


A lényeg, hogy a kérdező már részletekbe menően kielégítő válaszokat kapott a kérdésére - a többinek már utána tud nézni önállóan is!

2022. jan. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 sadam87 ***** válasza:

#10

Esetleg te nézz utána, mert krwkco íjra jól. A felbontóképesség a lencse apertúrájától függ.

[link]

Az üvegtesten belül nem törik meg a fény, így annak a képalkotásban (és így a felbontásban) nincs is szerepe.

2022. jan. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
#14 (sadam87, 18:48) - persze hogy nem törik az üvegtesten belül, de geometriailag összefut a fókuszban, a retinán. A fókusztávolságok aránya 1:10, így a retina kb. ugyanilyen arányban van kinagyítva a tárgysíkra.
2022. jan. 27. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 sadam87 ***** válasza:

#15

Az ugye feltűnt, hogy a felbontásról beszéltem, nem a nagyításról? Annak miköze a fókusztávolsághoz??? Az alapvetően csak az apertúra átmérőjétől - azaz jelen esetben a pupilla méretétől - (és persze a hullámhossztól) függ.

(Meg persze a gyakaolratban egy csomó minden másból is, amit jól össze is szedtél a 6. válaszodban, csak épp az alapképlet hibás.)

2022. jan. 27. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
#16 Mivel a retinán megjelenő struktúra a fény hullámhosszával limitált, így a nagyítási arány gyors becslési lehetőséget ad a maximális felbontásra a tárgysíkon.
2022. jan. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 sadam87 ***** válasza:

#17

Az biztos, hogy gyorsat, csak mondjuk nagyjából teljesen használhatatlant. A 6. válaszodban azt számoltad ki, hogy az emberi szem felbontásának elméleti maximuma 0,007 mm. Csak az a baj, hogy még teljesen optimális képalkotási rendszert, és maximálisan tág pupillát is feltételezve az emberi szem maximális felbontoképessége 0,4 szögperc.

"If the optics of the eye were otherwise perfect, theoretically, acuity would be limited by pupil diffraction, which would be a diffraction-limited acuity of 0.4 minutes of arc (minarc) or 6/2.6 acuity. "

[link]

Ez 20 cm távolságról nagyjából 0,02 mm-nek felel meg.Ráadásul akkor is ugyanekkora volna (ugyanekkora apertúra esetén), ha tízszer ekkora volna a fókusztávolság.

És már csak azért sem tűnik túl értelmesnek számomra ilyen "becsléssel" dolgozni, mert a maxmális elméleti felbontás elég pofonegyszerűen számolható.

θ = 1,22*λ/D

[link]

(Megjegyzem tovább, hogy ha már egy biológiai objektumról beszélünk, akkor mondjuk inkább érdemes például azt figyelembe venni, hogy a retinán a fotoreceptor sejtek lényegesen nagyobb méretűek a látható fény hullámhosszánál. A szem perifériáján elsősorban ezek sűrűsége befolyásolja a szem maximális felbontóképességét. A sárga foltban nagyon sűrűn vannak, így ott kevésbé, de így is jóval kisebb felbontóképességet tesznek lehetővé, mint amit te kiszámoltál.)

2022. jan. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
"Marci71" írta a 6-os választ. Én a 7-est írtam, de ez nem lényeges, hisz amit írtam az is adott egy részeredményt. Persze hogy emlékeztem, hogy van rendesebb képlet is a témában, de nem googliztam utána - hisz ha az internetkapcsolattal rendelkező kedves kérdező annyira paraszt, hogy nem néz utána saját maga az érdeklődése tárgyának, akkor én se fogok doktori disszertációkat írni a kedvéért. Túl nagy baromságot meg nem írtam, hisz egy fókusztávolság mindenképpen kell a számításhoz, ha nem szögértékben, hanem távolságmértékben akarjuk a felbontást.
2022. jan. 27. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 sadam87 ***** válasza:

#19

Eírtam, a 7. válaszra gondoltam.

"Túl nagy baromságot meg nem írtam, hisz egy fókusztávolság mindenképpen kell a számításhoz, ha nem szögértékben, hanem távolságmértékben akarjuk a felbontást."

Nem, nem kell. A felbontás szögéből és a tárgytávolságból számítható a hosszértékben adott felbontás.

2022. jan. 27. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!