Ha még soha nem keletkezett a semmiből anyag, akkor miből gondolják, hogy volt ősrobbanás?
Még sosem láttak,mértek,detektáltak a semmiből anyagot. Még elméletben sem létezik, hogy létrejönne. Jobbak tudják, hogy ez az energiamegmaradással összeegyeztethetetlen, az pedig korunk tudományos dogmája.
Nos, miből gondolják, hogy akkor hogy ez 16 milliárd éve így volt? Ha nem tudnál az ősrobbanáskor, hogyan képzelnéd a mindenség keletkezését? Mi az amit az ősrobbanás elképzelése elvesz tőled?
Az anyag és az energia lényegében ugyanaz, és a kettőre EGYÜTT érvényes csak a megmaradás.
Kérdező, ezt te is tudod ellenőrizni, ha nagyon akarod.
Onnan gondolják, hogy a számítások, és a megfigyelések ősrobbanást írnak le.
Az anyag meg nem a semmiből lett, hanem abból a csöppnyi kis világmagból, ami kitágult az ősrobbanás során.
#43
Ez egy elmélet. És nem a gyakorlaté.
Einstein megfogalmazta a téridő elméletét. Saját bevallása szerint nem értette az időt. Én még a teret sem értem. Te igen? Szerinted a teret mi hozta létre, és hogy néz ki? Valóban olyan üres, vagy csak úgy tűnik? Létezhetne valami tér nélkül, vagy a tér csupán önmagában?
Miért is kellene hinnem az ősrobbanás elméletében, ha még ilyen egyszerű kérdésekre sincs megnyugtató válasz?
#44
A természettudományos terminológiában az "elmélet" szó általában egy hipotézisnek a tényre való felemelését jelenti (pl. gravitációs elmélet).
Az meg furcsa, hogy Einstein-re hivatkozol, amikor az ő egyenletei éppen ősrobbanást írnak le. Ezzel ő is tisztában volt, csak nem jött be neki a dolog, ezért berakta az egyenleteibe a kozmológiai állandót, amit később élete legnagyobb tévedésének nevezett.
Mindenesetre az eredeti, módosítatlan Einstein egyenletek is ősrobbanást hoznak le.
#7
De. Egészen pontosan végtelen féle képpen képzelhető el. Ezekből a viszonylag használható elképzelések száma úgy kb. végtelenre tehető. És ezek között van elég nagyszámú, ami az ősrobbanás elméleténél sokkal jobb modellt szolgáltat, hozzávetőleg végtelen. És ezek között is van végesen sok, amelyek legalább olyan jók, és még a jelenlegi fizikánkkal is érthetőek.
De abban igazad van, hogy valójában nem tudjuk. Ez csupán az elképzelések versenye.
Viszont a továbblépéshez elégséges egészen pontosan: egyetlen egy is. Csak jobbnak (és bizonyíthatóbbnak) kell lennie.
#46
A jelenlegi fizika az Ősrobbanást fogadja el, mert egy bizonyítékok vannak mellette:
Hogy a laikusok ezen kívül mit képzelnek el, és mit nem, az már az ő dolguk. 2023-ban a hivatalos tudományos álláspont az, hogy az univerzum jelenlegi állapotának kezdetr 13,8 milliárd évvel ezelőtt ősrobbanással indult.
#45
Ezért aztán a kozmológiai állandót ki is vette. És erről nem az "ősrobbanás" tehet, hanem a "kvantummechanikusok", akiknek az elméleti eredményeit ő is elismerte.
Láttad az "Oppenheimer filmet"?
Van benn egy érdekes jelenet, ahol Einstein lekicsinylően nyilatkozik a matematikáról. Gondolom arról te is hallottál, hogy a relativitáselmélet matematikai kidolgozásának jó részét Einstein első feleségének köszönhetjük?
Az is megvan, gondolom, hogy Einstein - még ha ő ennek kinyilvánításától tartózkodott is - filozófusnak sem volt utolsó. Most jöjjön egy kis pszichológia (csak érintőlegesen). Egy olyan lángelméről beszélünk, akit extrém tudásvágy fűtött, és így kíváncsiság a teljes világra vonatkozóan. Vajon miért nem szerette a matematikát (ami sokak - azért többnyire a matematikusok - szerint a legjobb út a világ megismeréséhez)? Miért a feleségével dolgoztatta ki a relativitáselmélet matematikai alapjait?
A legkézenfekvőbb válasz - bármily fájdalmasan furcsa is - az, hogy azért nem szerette mert nem értette igazán (ezt persze einsteini léptékkel értsd, nyilvánvalóan nálunk sokkal jobban értette). Ezért is tudta a matematika megvezetni.
Fizikusként és filozófusként érezte, hogy a matematikával valami nem stimmel. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a matematika a jelen formájában alkalmatlan a modern fizika (különösen a kvantummechanika) által támasztott követelményrendszer teljesítésére. Ha leegyszerűsíteném a problémát kb. így hangzana: a fizikai folyamatok a mai matematikával nem írhatóak le, legfeljebb körülírhatóak.
Amire viszont szerintem nem jött rá (miként a többi fizikus sem), az az, hogy a matematika problémái (elsősorban a "három görög") valójában a logika általános problémájára ("Szókratész probléma") vezethetőek vissza. Tehát a matematika megújításának előfeltétele a filozófia megújítása.
Ősrobbanás? Most akkor tágul, vagy zsugorodik? Hogy is tudnám eldönteni?
Matek?
|1|=?
(igazán kár, hogy standardegységet pont mi adjuk meg, nemdebár?)
#47
Megnéztem, nem győzött meg. Valójában egy sima elképzelt eseményleírás, értékelhető érvelés nélkül.
Az gondolom megvan, hogy a Planck idő alkalmazása valójában az ún. "Euklidész problémára" (a "második görög" = kb. a geometriai egyenes hosszának végtelensége algebrailag közvetlenül nem levezethető, kizárólag határérték függvényeken keresztül), tehát egy geometriai paradoxon elkerülésére szolgál?
@43
"Az anyag meg nem a semmiből lett, hanem abból a csöppnyi kis világmagból, ami kitágult az ősrobbanás során."
Oda honnan/mikor/hogyan/miért került?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!