Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Folyadék 35 °C-on forralása,...

Folyadék 35 °C-on forralása, majd lehűtés 5°C-ra milyen módszer?

Figyelt kérdés

Sajnos nem tudtam felvenni, csak nagyvonalakban emlékszek vissza.

A da vincin volt tegnap este, hogy az epret leszedték, majd összetrancsírozták homogénné. A cél az volt, hogy elpárologjon a víztartalma, minden más megmaradjon, azaz kiszárították úgy, hogy ne emelkedjen 40 fok fölé semmiképpen. Így alacsony légnyomáson, 35°C-on "forralták" el. Nyilván annyira szívták le a levegőt amíg a 35 fokos forráspontot el nem érték és így hidegen párologtatták el belőle. Ezután a maradékot lehűtötték 5°C-ra és szépen összeállt egy lappá.


Mi volt ez a módszer?


2022. jan. 7. 19:25
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Egy szuvidáláshoz használatos szerkentyűvel hány fokra lehet levinni a forráspontot? Papíron 0,6bar-t tudnak.
2022. jan. 8. 00:23
 12/27 sadam87 ***** válasza:
100%
A 6. válaszoló és én is küldtem már olyan linket, ahonnan ezt kilehet elég jó közelítéssel olvasni. (Főleg a 6. válaszoló által küldött linkben a "Víz gőznyomásának hőmérséklet-függése" című táblázatot ajánlanám figyelmedbe. A gőznyomás - ebből a szempontból - azt adja meg, hogy mekkora nyomáson lesz a forráspont egyenlő a megadott hőmérséklettel.)
2022. jan. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

Próbálom kisilabizálni.

Ez az, ugye? [link]


0,6 bar az 600mbar, olyan 90°C -nak tűnik.


De most találtam ezt az oldalt, elvileg 86,4°C 600mbarnál

[link]

2022. jan. 8. 11:22
 14/27 sadam87 ***** válasza:
100%
én a táblázatról írtam. (Arról a grafikonról nehezen leolvasható.) De igen, vannak dierkt erre szakosodott oldalak is. (És a táblázat alapján is hasonló érték jön ki.)
2022. jan. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
80%
Már bocsika, de szerintem nem vagy tisztában mi is az a szuvidálás. Miért is kéne ott levinni a forráspontot?
2022. jan. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

Gondolkozz egy kicsit és megérted.


Ott nem a cél, hogy levidd, hanem a járulékos eredmény az, hogy lemegy, hiszen a zacskóban alacsonyabb lesz a légnyomás, megvákumozták. Ha mondjuk 85 fokon szuvidálsz akármit aminek van víztatalma, akkor van esélyed a zacsiban levő cucc víztartalmát megforralni azon az alacsonyabb hőfokon.


Persze ki tudja mennyi az annyi, a papíron 600mbar mennyire sikeredett. Az ipari vákumozók állítólag még jobban kiszívják, így az azokkal bezacskózott cucc esetén még alacsonyabb lehet a forráspont. Ráadásul nem is tiszta vízről van szó, így több és kevesebb is lehet.

2022. jan. 8. 18:58
 17/27 anonim ***** válasza:
84%
Fizikai képtelenség, hogy a zárt zacskóban forrjon bármi is, még akkor is, ha űrbéli vákuumot hozunk létre benne előtte. Gondold át a forrás folyamatát, és értelmezd a telített gőz nyomását, és könnyen belátod te is. A szuvidálás egy hőkezelési eljárás, a zacsi azért van, hogy bennmaradjanak az ízanyagok.
2022. jan. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Már miért ne forrhatna fel? Lecsökkentették a belső nyomásátt majd felmelegítik. Gőzzé fog válni az a víz ami benne van, ki is folyik pont ezért a húsból a leve, ha a nyomáscsökkentés és a szuvidhőmérséklet keresztezi egymást. NEM 100 fokon fog forrni, hanem alacsonyabb hőmérsékleten. Igen, minden a zacsiban marad, és ha szuvidálás után belehajítják a jeges vízbe akkor vissza is szívja a kifolyt levet. Ha viszont kivágják melegen a zacskóból akkor kiönthető belőle a lé. De ha a szuvidálási hőmérséklet nem keresztezi a bevákumozási légnyomás forrpontját akkor nem fog felforrni.


Az indító kérdésnél is pontosan ugyanez történik, csak ott még alacsonyabb nyomáson, a hozzá tartozó 35°C-on párologtatják el (forralják el) a vizet az eperből. kifejezett cél az, hogy ne főzzék meg, ne változzon meg a tápanyagtartalma, csak vízmentesüljön.

2022. jan. 8. 19:57
 19/27 anonim ***** válasza:
74%
Na akkor fussunk neki. A forrás nem más, mint amikor a belső gőznyomás legyőzi a külső légkör nyomását. A folyadék belső gőznyomását a hőmérséklete határozza meg. Ez logikus is, hiszen minél nagyobb hőt közlünk egy folyadékkal, abban az alkotó molekulákra átlagosan egyre nagyobb energia jut, egyre jobban lökdösik egymást, mígnem egyszer csak akkora lesz az energia, hogy a folyadékmolekulák közti kohéziós erőt is legyőzik, és gáz-légneműként, immár szabadon távoznak a rendszerből. Itt mindjárt magyarázatot is nyer a látens hő, ami ahhoz kell, hogy a 100 fokos vízből, 100 fokos gőz legyen. Amíg nem éri el a víz a forráspontját, addig a befektetett energia csak a molekulák mozgását növeli, ami egyenesen arányos a közölt energiával. Mihelyt elérjük a forráspontot, az energia már a molekulák közti kötőerő felbontásához kell, és ennek az energiaigénye sokkal nagyobb, mint 1 fokkal megemelni a mozgási energiát. A rendszer úgy osztja be az energiát, hogy addig nem növekszik a hőmérséklet, amíg az összes kötés meg nem szűnik. Ezt nevezik fázis átalakulásnak. Ez visszafele is lejátszódik, amikor lecsapódik a pára-gőz, jelentős plusz energia szabadul fel. Ebből a szösszenetből is látszik, hogy a forrás csak úgy jöhet létre, ha a belső gőznyomás nagyobb lesz a külsőnél. A szuvidnál, egy légmentesen lezárt erős zacskóról van szó, amiben egy adott hőmérsékleten a telített-gőz táblázatban megadott nyomás fog kialakulni, ami ellentart az ételben lévő vízgőz nyomásának, ezért azok egyensúlyban lesznek egymással, és a forrás nem jön létre. Ha nem így történne, akkor egy gőzrobbanás lenne, ami szétvetne mindent. Így csak az lesz, hogy a zacskó egy kicsit megpuffad, annyi lesz benne a nyomás éppen, mint az említett táblázatban az adott vízhőmérséklethez tartozó gőznyomás. Akkor lenne más a helyzet, ha a zacskó nyitott lenne, akkor minden további nélkül felforrhatna a benne levő folyadék,távozhatnának a gázok, de ekkor már a külső légnyomás számítana, ezért 100 fokon jönne létre a forrás.
2022. jan. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

A 100 fokos forrás 1 bar esetén van, víznél.


Ha alatta van a zacskóban a légnyomás akkor valahol alatta forr fel. Elvileg 0,6bar van. Nem kell elérnie a 100 fokot, hogy forrjon, ha víztartalma van és melegítik kívülről (forró vízbe dobják).


A kuktában magasabb a nyomás, magasabb a forráspont. Pontosan ugyanaz történik csak fordítva. A kukta akár zacskóból is lehetne és bedobhatnád a forró olajba, feltételezvén, hogy a zacskó ellenáll a nyomásnak, nem jön ki belőle semmi, és nem is olvad el az olajban. Ha kész, kiveszed normál hőmérsékletre, visszahűl normál belső nyomásra. Ha bevágod a hűtőbe, összemegy.

2022. jan. 8. 21:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!