Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valami kudarcba fullad,...

Ha valami kudarcba fullad, hogyan tervezik megjavítani a JWST-t?

Figyelt kérdés
Feltételezem, hogy egy milliárd dolláros projektnek vannak vésztervei is. Ha valamelyik élesítési fázis nem sikerül, akkor azt hogyan tervezik megoldani? Ahhoz túl drága, hogy csak úgy hagyják lesodródni a tervezett pályájáról és csak úgy elveszni vagy megsemmisülni, nem jól mondom? De akkor hogyan fogják megjavítani? A SpaceX-nek elvileg vannak tervei Mars távolságú utazásra, vajon őket kérik meg, hogy gyorsan dobjanak össze valamit, amivel ki tudnak utazni a teleszkópig és megszerelni?

2021. dec. 28. 17:30
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
95%
Sehogy. Erre nincs terv lévén nincs létező hw amivel megoldható lenne egy ilyen utazás.
2021. dec. 28. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
62%
Én javító robotot küldenék ember helyett. Talán a vázlata már meg is van egy ilyen szerkezetnek.
2021. dec. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
85%

2

Nincs semmi ilyesmi. Nem is úgy építették, hogy lehessen szervizelni. Ha elromlik, elromlik. Nem lehet mit csinálni.

2021. dec. 28. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
#2 Ez nagyon jó ötlet!
2021. dec. 28. 18:04
 5/26 A kérdező kommentje:

"Nem is úgy építették, hogy lehessen szervizelni. Ha elromlik, elromlik. Nem lehet mit csinálni."


A szervizelés elég tág témakör. A JWST úgy építették, hogy nem terveznek rajta karbantartó munkálatokat csinálni, inkább így helyes. De ha üzembehelyezéskor meghibásodik, akkor arra gondolom van valami tervük, mert ki támogat olyan projektet milliárd dollárnyi pénzzel, ami nincsen bebiztosítva?

2021. dec. 28. 18:07
 6/26 anonim ***** válasza:
88%
Most lovagolhatunk a szavakon, a JWST nem javítható, nem szervizelhető. Ha valami gond van vele bármilyen stádiumban, nem lehet mit csinálni. A felépítéséből adódóan nem lehet javítani. Ha olyan probléma adódna ami megoldható arra sem lenne pénz, mert túlhízott a projekt költségvetése, hogy már nem adnának rá. Így is már közel állt az elkaszáláshoz.
2021. dec. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 EagleHUN ***** válasza:
94%

"Feltételezem, hogy egy milliárd dolláros projektnek vannak vésztervei is."

- Több mint 10 milliárd dollárba került és ezzel a valaha épített legdrágább földi eszköz előkelő helyén csücsül.


- Olyan messze kering amihez jelenleg semmilyen standard rakéta nincs amivel ember eljuthatna és vissza is.


- A javító robot akár még jó ötlet is lehetne. De ha a meghibásodás olyan jellegű hogy letér a pályáról, vagy a nap belesüt a műszerébe (idővel) akkor kampec neki, mire akár el kezdenének egy ilyen robotot akárcsak megtervezni, nem hogy megépíteni, fellőni stb...


- De hogy adjak reményt is. Minden űreszközből kettőt építenek biztonsági okokból és random választanak melyik menjen fel.

Ha az amit fellőttek tönkremenne akkor még mindig ott a tartalék eszköz amin kijavíthatják a hibát és fellőhetik.


- További reményre ad okot hogy azért húzták halasztották a kilövést mert iszonyú sokszor letesztelték és sokféleképpen. Pont azért mert itt nincs hibázásra lehetőség. Szóval reményteljes hogy tényleg nem lesz hiba.


Ujjak keresztbe...


+1

Egyébként folyamatos pálya korrekciókat majd végrehajtania még a jól megtervezett L2 körül keringés pálya mellett is. Így a JWST -nek kb be is lőtték az élettartamát. Itt nem nagyon lesz olyan mint a Hubble -nél hogy na amíg bírja dolgozunk vele. Ha majd egyszer a tervezett élettartam végén kifogy az üzemanyaga le fog térni a pályájáról és kampec neki.

2021. dec. 28. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

"Ha valami gond van vele bármilyen stádiumban, nem lehet mit csinálni."


Értem. Tehát azt állítod, hogy ha például a tükrök kinyitása hibába fullad, akkor a személyzet elkönyveli a hibát, majd felállnak az irodából és hazamennek vakációzni, mert úgysem javítható? Kizárt.

2021. dec. 28. 18:47
 9/26 A kérdező kommentje:

"Így a JWST -nek kb be is lőtték az élettartamát. Itt nem nagyon lesz olyan mint a Hubble -nél hogy na amíg bírja dolgozunk vele."


Igen, olvastam, hogy 5 évre tervezték, de ha bírja, akkor 10 évig fogják használni. Ha 10 évet vesszük alapul és azt, hogy közben párhuzamosan a SpaceX-nél a Marsra szállás projekt is fut, akkor szerintem ezidő alatt már akár épülhet olyan űreszköz (robot vagy emberi), ami képes lenne elutazni a szondához, tehát akár elképzelhető az is, hogy (ha ez tényleg teljesül) még ki tudják tolni az élettartamát. Hány olyan eset volt már a történelemben, amikor korát meghaladó technikát építettek fel, aztán utólag érték be a fejlettségét.

2021. dec. 28. 18:50
 10/26 anonim ***** válasza:
26%

8

Igen pontosan. Ha valami meghibásodik a legdrágább űrszemét lesz. Van tartalék de az inkább indításkori problémákra tartják fent. Egy probléma esetén ki kellene vizsgálni, hogy mi történt, kijavítani a hibát és újból fellőni, mindennel együtt ez további dollár milliárdokkal dobná meg a projektet és a Kongresszus ennyit biztos nem szavaz meg a NASA-nak pluszban erre, az ESA meg a CSA meg túl kishal ahhoz, hogy ennyi pénzt maguktól előteremtsenek a projekt megmentésére.

2021. dec. 28. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!