Miért recesszív a kék szem?
Miért éppen a barna szemszín a domináns? Mi alapján van az, hogy a barna az egy domináns lesz?
Lehet egyszer megváltozik és a kék, lesz a domináns?
Jöhetnek új pigmentek? Pl.sárga, piros,?
Mert a barna az egy festék, a kék pedig nem, az mástól van.
Jöhetnek új pigmentek. Például a feketén (és a barnán) kívül minden pigment új.
Az hogy melyik gén domináns vagy recessziv, esetleg más módon hat kölcsön az allélpárjával legegyszerűbb a kémiai reakciókhoz hasonlítani.
A két allél, amely jelen van a genomban, egymással kölcsönhat, ha úgy tetszik reagál egyik a másikra. Pl. A recessziv nem fejti ki a hatását a fenotípusban, ha a másik allél domináns.
Az, hogy melyik recessziv, nem tudatosan, logika mentén dől el (mint ahogy amúgy az evolúció sem tervez előre).
Például a legtöbb betegség/rendellenesség esetén az azt örökítő allél recessziv, ezért olyan ritka, hogy beteg ember szülessen, de vannak dominánsan öröklődők is. Nem ez a tendencia, de van ilyen.
A kék szemszínt nem a kék pigment okozza (a természetben kb. nincs is kék pigment, másképp oldja meg a természet), hanem a melanin (barna pigment) hiánya.
Lesz-e másmilyen szemszín?
Semmi nem indokolná, hogy nem, de valószínűleg ez egy több génes, összetettebb mutációt igényelne, hiszen akkor más pigmentre lenne szükség. A melanin-termelés pedig olyan basic beállítás, annyira ősi, hogy igen kicsi az esély, hogy egy hozzá hasonló szakasz jelenjen meg a dns-állományban.
A 2. válaszoló válaszában van a lényeg, egy kicsit bővebben kifejtenném.
Az, hogy a barna szemszín domináns a kék felett, azt jelenti, hogy ha a szemszín meghatározásáért felelés génből valaki egy barna és egy kék szemszín okozó változatot (allélt) hordoz, akkor barna szemű lesz. [A valóságban ez egy nagyon leegyszerűsített modell, igazából a szemszín kialakulásában vagy 20 gén kölcsönhatása játszik szerepet, de most ebbe nem megyek bele, mivel a kérdés nem erre vonatkozik.]
A kérdéses gén az emberre jellemző barna (fekete) festékanyag, a melanin termeléséért felelős fehérjét kódol. A "barna" allél működőképes fehérjét kódol, a "kék" allélről viszont nem termel működőképes fehérjét, így nem (vagy pontosabban csak kevés) festékanyag képződik. Márpedig ha kevés a festékanyag, akkor a szem kék színű lesz a fényszóródás miatt. (Az alábbi linken írnak bővebben erről a mechanizmusról.)
Értelemszerűen, hogy ha egy "barna" és egy "kék" allélja van valakinek, akkor a "barna" allélról képződik működőképes fehérja, így fog az ő szemében is pigment termelődni, azaz barna lesz a szeme.
"Jöhetnek új pigmentek? Pl.sárga, piros,?"
Persze. Létezik is ilyen. A melaninnek van a sötét barna változaton (eumelanin) kívül egy másik, vöröses változata (feomelanin). Ez okozza a vörös hajat és a zöld szemet. (Utóbbit azért, mert itt a festék fényelnyelése kombinálódik a fényszóródás okozta kék színnel. Ez is látható a fenti linken.)
#3
"(a természetben kb. nincs is kék pigment, másképp oldja meg a természet)"
Az igaz, hogy a kék szemszínt nem kék pigment okozza, és az is, hogy az állatvilágban nagyon ritka a kék pigment (nem is tudom, van-e), de az nem igaz, hogy a természetben ne lenne. Ott van például az indigó.
A domináns recesszív öröklést a legegyszerűbb úgy megérteni, ha valahogy elképzeled, vizualizálod.
Ugye mindig két allél (azaz változat) van, az egyik ezt csinálja, a másik meg azt.
KÉpzeld el, hogy van két barátod, és elárulsz nekik egy titkot azzal, hogy ne mondják el senkinek. Az egyik tényleg nem mondja el, de a másik szétkürtöli a fél világnak.
Melyik a domináns? Melyiknek a hatása érvényesül?
Ha mindkettő titoktartó, akkor nem derül ki a titkod. Ha mindkettő fecsegő, akkor kiderül a titkod. Ha az egyik fecsegő, a másik titoktartó, akkor is kiderül a titkod. Tehát a fecsegő domináns a titoktartó felett.
Ugyanez történik a genetikában is: valamilyen funció van, aminél ha csak az egyik allél végrehajtja az adott funciót, akkor az a funció végre van hajtva és kész. Tipikusan ilyen az, ha valami termelődik (szín, illat, méreganyag, bontóenzim), ezek mindig dominánsak (de legalábbis kodominánsak/intermedierek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!