Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a géndominancia molekuláris...

Mi a géndominancia molekuláris szintű működése?

Figyelt kérdés

Mikor azt mondjuk, hogy egy allél domináns, ko-domináns vagy recesszív egy másik alléllal szemben, akkor molekuláris szinten mi dönt efelől a sejten belül? A génexpresszió során csak az egyik allél fejeződik ki, míg a másik nem, vagy mind a kettő, és majd csak később dől el, hogy ki a domináns?


Vegyük például az AB0 vércsoport-rendszert. Ha A és B allél van jelen, akkor érthetően kodominámsak, és mind a kettő által termelt antigén meg fog jelenni a vörösvértestek felszínén. De ha A és 0-ás allélok vannak örökölve, akkor hogyan fog az A dominanciát mutatni a 0-ás alléllal szemben? Mi ennek a mechanizmusa?


Elnézést a sok kérdésért, a legtöbb ezzel foglalkozó oldal nagyon érintőlegesen beszél csak a valódi hátterekről. Maximum csak azt hozzák fel példának, hogy az egyik allél nem funkcionál, és így a másik veszi át teljesen a helyét.


Köszönöm előre is a válaszokat :)



2017. júl. 10. 16:59
 1/3 sadam87 ***** válasza:
100%

A leggyakoribb ok a domináns-recesszív öröklésmenet hátterében, hogy a recesszív allél nem fejeződik ki, vagy nem működőképes fehérjét készít. Például ez a helyzet az albinizmusnál.

Az is lehet, hogy a domináns allél hatása elnyomja a recesszívét. Például h a domináns allél fekete festék, a recesszív pedig világosat termelését kódolja, akkor (ha elég festék termelődik) ha mindkét allél megvan, nyilván a fekete hatása érvényesül.

[link]

Az AB0 vércsoportrendszer esetében a 0 vércsoportúaknál egy "alap" antigén van meg (legalábbis általában, ezt más gének által kódolt fehérjék hozzák létre), és ezt képesek az AB0 vércsoportrendszer génjének alléljai által kódolt fehérjék módosítani. Az A, illetve B allél által kódolt enzim egy-egy cukorcsoportot kapcsol a 0 antigénhez, a 0 allél nem kódol működőképes enzimet. Ha valaki AB genotípusú, mindkét enzim megvan benne, így A és B antigén is kialakulhat benne. Ha A0 genotípusú, akkor a működőképes A allél által kódolt enzim, így az alap (0 típusú) antigéneket A típusúvá alakítja, így az illető A vércsoportú lesz.

[link]

2017. júl. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a gyors választ :)

Tehát akkor ezek szerint mindkét allél kifejeződik, és az általuk termelt különböző fehérjék interakciói döntik el, hogy lesz-e valamiféle dominancia, és ha igen, akkor milyen típusú. Remélem így már jól értelmezem.

2017. júl. 10. 19:58
 3/3 sadam87 ***** válasza:

"Tehát akkor ezek szerint mindkét allél kifejeződik, és az általuk termelt különböző fehérjék interakciói döntik el, hogy lesz-e valamiféle dominancia, és ha igen, akkor milyen típusú."

Ilyen is van, de mint az előző válaszomban írtam:

"A leggyakoribb ok a domináns-recesszív öröklésmenet hátterében, hogy a recesszív allél nem fejeződik ki, vagy nem működőképes fehérjét készít."

2017. júl. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!