A gamma sugárzás minden esetben az alfa vagy a béta sugárzás része, kísérőjelensége; vagy az alfa, béta sugárzástól függetlenül is kialakulhat?
"És akkor mindenféle természetű robbanásban (pl. atomreaktor) "
- A mindenféle természetű azért elég tág fogalom. A hagyományos robbanóanyagoknál (trotil, plasztik, amfo...) nincsen ilyesmi!
- Mivel az atomreaktorok belsejében normál üzemben is van mindhárom sőt még neutron fluxus is van bent ezeken kívül.
Így ha az atomreaktort esetleg szétveti a gőz a nyomás vagy a durranógáz esetleg le is olvad a kiszabaduló anyagoknál/izotópoknál is fel fog lépni mindegyik.
(Igen maghasadás és ezzel neutron kibocsájtás is van, a kivetődött anyagnál is. Azért mert késleltetett hasadás is zajlik egy reaktorban és ezzel számolnak is, ezért is kell sokáig hűteni leállítás után is.)
Tehát igen megtalálható mindegyik a kivetett anyagokban/izotópokban is.
(Hozzátéve hogy atomreaktor sosem végzi nukleáris robbanással mert ahhoz nem elég dús benne az urán.)
- Atomrobbanásoknál is van mindegyik. A robbanás pillanatában a felvillanásban a legnagyobb a gamma.
Amikor a láncreakció megfutott akkor igen de az még a reaktortartályban történt és maradt ott nagy része.
Miután "kipukkadt" a nyomástól a struktúra megbomlása miatt a láncreakció csökkenni kezdett.
(Más kérdés hogy víz nélkül és oxigénnel bekeverve közben a grafit elégett és leolvadt az egész. De összességében csökkenni kezdett a hasadások száma. )
Főleg miután bórt és homokot is dobáltak bele.
Erre rájátszik még a késleltetett hasadások számának csökkenése is.
Az urán egy része ugyanis a neutronbefogás után nem azonnal hanem "random" időkkel késleltetve hasad szét.
Tehát ami a "kipukkanáskor" kirepült onnan és aztán a tűzzel a levegőbe emelkedett abban bizony sok hasadás is volt még.
Ami után távoznak gyors neutronok. (És persze gamma is de az a hasadvány termékekből és azok fia/lánya elemeiből is fog jönni még nagyon sokáig.)
Továbbá a fűtőelemek sérüléséből kiszabadult jód és cézium izotópok.
Ezek béta bomlásai jelentették a második legnagyobb veszélyt és ezek jutottak el messzebbre is. A jód 131 kb 8 napos felezési idővel viszonylag hamar lebomlik. (Erre van a jódtabletta (KáliumJodid) két hetes szedési intervallummal, a szennyezés érkezése előtt 1-2 nappal elkezdve szedni!)
A cézium 137 30 éves felezéssel pedig kiülepedve még sokáig itt is ott is megmaradt.
Chernobil közelébe kijutott és ott maradt izotópok sokfélébbek ennél a kettőnél ami ide is eljutott azok közt van alfa és béta bomló is.
Tehát megint oda lyukadunk ki hogy a balesetkor a neutron fluxus és az alfa illetve béta bomló radio izotópok belégzése lenyelése jelentette az elsődleges veszélyforrásokat. És bár volt gamma és röntgen is bőven ez csak másod vagy harmadlagos veszélyt jelentettek és főleg azokra akik közvetlenül érintkeztek vagy közelébe kerültek nagy mennyiségű sugárzó anyagnak.
Lásd a tűzoltók esetét.
Ide kell tegyem az hogy a tűzoltó jelentősen sugárzott volna a kórházban egy jó nagy kamu volt a filmben. Ha be is lélegzett le is nyelt ilyen anyagokat azok hatása a testén kívülre nem érhetett el.
Kívül meg ugye lefürdették a levetkőztetése után. Tehát ölelgetése teljesen biztonságos lett volna. A felesége a levegőből kapott adag miatt vetélt el ... amit amúgy mindenki megkapott rengeteg vetélést és torz szülést okozva nem csak arrafelé.
A lenyelt és belélegzett anyagok miatt viszont valóban indokolt volt az ólomba és betonba temetése, a későbbi talajvíz szennyeződés elkerülése végett.
"Tehát ami a "kipukkanáskor" kirepült onnan és aztán a tűzzel a levegőbe emelkedett abban bizony sok hasadás is volt még.
Ami után távoznak gyors neutronok. (És persze gamma is de az a hasadvány termékekből és azok fia/lánya elemeiből is fog jönni még nagyon sokáig.)"
Tehát, ha jól értem, akkor kifejezetten a gamma is jelen van a mai napig?
Igen a bomlások kísérőjeként.
De miért fontos ez ennyire?
Nem az jelenti a fő veszélyforrást ma sem.
Azt mondanám, hogy nem is feltétlen maga a sugárzás veszélyes az átlagemberre, hanem a radionuklidok.
Persze bitzos dől a sugárzás a csernobili elefánt lábból, de pár száz méterre tőle már nem kell aggódnod.
A hasonló katasztrófáknál az a veszélyes, hogy maga a reaktro anyaga jut ki mint radioakív por és gázok. Ez ráül a bőrre, ruhára, megreked a tüdőben. A tüdő belső felületén felszabaduló alfa sugárzás nagyon veszélyes. És azok a sugárzó részecskék veled maradnak, nem tudsz tőlük elmenekülni.
Ááh, értem már!
Köszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!