Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy elektron csupán annyira...

Egy elektron csupán annyira létezik, mint egy mágneses tér?

Figyelt kérdés

Mágneses tér ugye nem létezik. Ha a tér egy pontjára azt mondják, hogy ott mágneses tér van, akkor az nem valami ott lévő dolgot jelent, csupán azt jelenti, hogy megfelelően odarakva egy iránytűt, az elforog. Nem tudjuk, hogy az iránytű odahelyezése nélkül van-e ott bármi.


A modern fizika szerint az elektron is csak ennyire létezik?


2021. dec. 15. 00:42
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
100%

"A mágneses tér a fizika szerint is csak egy elméleti vektortér"

Vektortérnek vektortér, de igencsak gyakorlati, elvégre mérhető hatása van.

2021. dec. 16. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
100%

"Bár már ezt megszoktam, hogy középiskolai fizikatudással oktatnak ki engem."


Elhiszem :) Mint ahogy mi is kezdjük megszokni, hogy a középiskolait sem elérő fizikatudásoddal próbálsz mindenki mást kioktatni.

2021. dec. 16. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 Mansour ***** válasza:
100%

5-ös vagyok. Azt írtad, nem értem a kérdést, de szerintem te nem értetted a válaszomat. Nagyon is fontos ebben a kérdésben, hogy hogyan definiáljuk a "létező" fogalmát. A kérdésben ezt írod:

"Mágneses tér ugye nem létezik. Ha a tér egy pontjára azt mondják, hogy ott mágneses tér van, akkor az nem valami ott lévő dolgot jelent"

Most meg ezt:

"A mágneses tér a fizika szerint is csak egy elméleti vektortér"

Szerintem ebből még mindig az következik, hogy számodra a "létező" vagy az érzékszervileg észlelhetőt jelenti, vagy azt, amiről kimutatható, hogy a hagyományos értelemben véve valami "anyagi" áll mögötte. De javíts ki, ha nem jól értelek.

Szóval a kérdésedre csak úgy adható érdemi válasz, ha előbb definiáljuk a "létező" fogalmát, majd megmondjuk, hogy az adott definíció szerint az elektron és a mágneses tér létezőnek tekinthető-e vagy sem.

2021. dec. 16. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 A kérdező kommentje:

#33

Már ne is haragudj, de tudod mi az a vektormező? (Egyébként fel se tűnt egyiketeknek se, hogy hibásan vektorteret mondtam, ami teljesen mást jelent. Ennyit a hozzáértésetekről.) Papírra felírt szögletes zárójelek között számok. Ebből legfeljebb a tinta a létező, amivel leírtad.

2021. dec. 16. 11:11
 35/45 Mansour ***** válasza:
100%
Te pedig tudod mi vagy? Egy csomó betű a monitoromon...
2021. dec. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
100%

"A mágneses tér a fizika szerint is csak egy elméleti vektortér"

Akkor a gépedben mi hajtja a ventillátort? Vagy a villamost az utcán, stb.

2021. dec. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként annyiban igazad van, hogy pl. a mágneses (vagy akár elektromos) tér pontos mibenléte még nincs teljesen tisztázva. (Talán majd a "nagy egyesítés" után.) De ettől függetlenül létezik, tudjuk mi hozza létre, mitől függnek a tulajdonságai, vagy pl. tudjuk hogy energiát képes tárolni, ezt mindennapi eszközökben ki is használjuk.


Az elektron, vagy általában a standard modell részecskéi ugyanígy vannak összeírva, a modell sok olyan jelenséget magyaráz, ami alapján muszáj léteznie valamiknek, amiket most ezen a módon írunk le.


"Egy elektron csupán annyira létezik"

Lehet, hogy már írták: Biztos láttál már régi CRT TV-t. Abban elektronok gyorsulnak fel (egyébként erőtérben, jellemzően mágneses térben) és becsapódnak a képernyő hátuljába, amitől az fényt bocsát ki. Ha nem létezik szegény elektron, akkor mit látunk a képernyőn? És ez most független attól, hogy az elektron egy apró golyó vagy valamilyen húrok "akkordja", a kérdés csak annyi, hogy létezik-e.

2021. dec. 16. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
100%
Én mint tök laikus aki még az általános iskolai fizikát sem értem, ha nem létezik mágneses tér, akkor az odarakott iránytűt mi mozgatja mindig ugyanabba az irányba?
2021. dec. 17. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 A kérdező kommentje:
Ha nem válaszolnak aggyal rendelkező emberek, akkor új kérdést írok ki, ami csak nektek lesz rossz.
2021. dec. 20. 00:15
 40/45 A kérdező kommentje:
Inkább kiírom, mert rátok egy örökkévalóság várni.
2021. dec. 20. 00:17
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!