Bizonyítható-e tudományosan az, hogy a forró leves a kevergetéstől gyorsabban lehűl?
Igen, gyorsabban lehűl, mert ahogy kavargatod, a kezeddel mozgatod a levegőt és kicserélődik hűvösebbre az, amit már a leves felmelegített.
Viszont így egyenletesen fog hűlni az egész, egyébként meg lehet, hogy a tetejéről óvatosan kanalazva már lehetne enni. :D
Fogsz két azonos hőmérsékletű, azonos mennyiségű levest, azonos edényekbe töltöd, az egyiket kevergeted, a másikat nem. Folyamatosan, vagy gyakran méred mindkettő hőmérsékletét és közben méred az időt. Ki fog derülni.
Ha a kevergetett leves hűl le először, annak több oka is lehet, egyrészt elegyíted a külsö, alacsonyabb hőmérsékletű és a belső magasabb hőmérsékletű részeket, másrészt a kevergetettnek egyenetlenebb lesz a felülete, ezáltal nagyobb felületen tud hőt leadni, valamint a kanálon keresztül is lead valamennyi hőt.
#5
Szóval akkor ez nem egy tudományos probléma, iskolai project, hanem egy gyakorlati kérdés.
Akkor azt mondom, hogy ne törődj az eredeti kérdésre adható korrekt válasszal, hanem kevergetés közben fújjad is a levest. Ezzel ugyan elrontod a kisérletet, de az ebédet hamarabb be tudod fejezni. :-)
"amikor felmerült bennem a kérdés, hogy most kevergessem vagy sem?"
Az eddig leírtakkal szemben: a kevergetés mozgást generál, ami ugye súrlódást. A súrlódás pedig hőt. ( Gondolj az F1-es pilóták gumimelegítéseire!) Extrém esetben sok kevergetéssel egy hideg levest fel tudsz melegíteni kevergetéssel.
Egyél fagyit!
:-D
A legintenzívebb hűtést a víz kipárolgása okozza. Tehát egy tál forró leves nagyságrendel gyorsabban hűl, mint egy kisebb hőkapacitású ugyanannyi olaj azonos feltételek mellett.
A kevergetés jelentősen gyorsítja a folyamatot. A gyakorlatban pedig azért is nagyon hatékony, mert szétkavarja a vízfelszínt lefedő zsírkarikákat és gyorsítja a kipárolgást!
Előre jelzem, hogy egy ilyen kéttányéros mérés nagyon más eredményt hozhat, ha a tányérok hőszigetelő-képessége páronként azonos, de kísérletenként más.
A felső felületi hőleadás mértékét kevésbé befolyásolja a keverés, mint az edényfalon át történőt, szóval ha az edény jobban tud hűteni, hőt elszállítani, a kevergetés is hatásosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!