Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet a magyarázata, hogy...

Mi lehet a magyarázata, hogy a tea akkor kezd el gőzölögni, amikor már eloltom alatta a gázt?

Figyelt kérdés
Kis fazékban főzzük rendszeresen a teát. Mikor aztán már kihült, és meleg teát szeretnénk inni - pl télen - akkor egyszerűen alágyújtok a gáztűzhelyen. Ámde sokszor nem könnyű megállapítani, mikor melegedett már fel a tea, ugyanis egyáltalán nem gőzöl még ilyenkor. Amikor viszont eloltom alatta a gázt, és már valóban eléggé felmelegedett, akkor erőteljesen elkezd gőzölögni a fazékban. Nem értjük, mi lehet ennek az oka. A levessel egyébként szintén ugyanez szokott történni.

2019. máj. 3. 16:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A látható gőz, tulajdonképpen kondenzálódott apró vízcseppek tömkelege. Amikor a vízpára nem kondenzálódik, akkor olyan apró szinte molekuláris eloszlásban van a levegőben, hogy nem töri meg a fényt, ezért láthatatlan. A kondenzálódott cseppek már elég nagyok hogy szétszórják az áthaladó fényt, ezért is látszik. Az hogy a vízgőz mikor csapódik ki a levegőből(kondenzálódik) nagyban függ a levegő (vagy gáz) hőmérsékletétől. Amikor ég a gáz az edény alatt, az edény körül és felül nagyon meleg gáz áramlik, amiben nem indul meg a kicsapódás. Mihelyt elzárod a gázt, az edény fölé már a hidegebb szoba levegő áramlik, amiben azonnal megindul a gőz kondenzációja.
2019. máj. 3. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

#1, +1

Röviden a különbség: az egyik gőz (gáz), a másik pára (apró folyadékcseppek).

2019. máj. 3. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A jelenséghez még hozzá kell tenni azt, hogy az edényben a folyadék alúlról kapja a hőt, vagyis a hőátadási folyamat alúlról felfelé történik, azaz amikor lekapcsolod a készüléket a folyadék alsó része (ami egyébként is nagyobb felületen érintkezik a fémes meleg résszel mint a felső) jóval melegebb, mint a felső rész.

Bár elméletileg a folyadékrészecskék hőhatásra mozgásba jönnek, ám egy ilyen felmelegítés során az idő rövid ehhez , így gyakorlatilag egy tranziens hőátadási folyamatról van szó. A tapasztalt jelenség kiküszöbölhető úgy, ha a folyadékot melegítés közben kevergeted. Így ugyanis nem kell megvárni azt -az egyébként igen lassú folyamatot- hogy a folyadékrészek maguktól áramoljanak a meleg helyről a hidegebb hely felé.

2019. máj. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönjuk, már attól féltünk, azt fogja valaki írni, hogy "gőzöm sincs"
2019. máj. 4. 12:27
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Csatlakoznék solarGyula véleményéhez.

A kis fazék alatt égő gázláng forró égéstermékei erőteljes felfelé áramlást hoznak létre a fazék melletti térben. A fazékban lévő folyadék (víz) felszínén keletkező gőzt ez az erőteljes feláramlás ragadja magával, és nem képződik belőle köd, hanem felhígulva, a levegővel elkeveredve jut el a hidegebb régiókba.

Amikor eloltod a gázt az edény alatt, ez a forró gázokból álló feláramlás megszűnik. A vízgőzt már nem a forró égéstermék hordja magával, hanem saját maga száll felfelé, és az edény pereme mellől hideg levegő keveredik hozzá, aminek hatására ködölög.

2019. máj. 7. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"köszönjuk, már attól féltünk"

Nem para, hanem PÁRA! :)))

2019. máj. 10. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!