Ha közeledünk a forráshoz, nagyobbnak mérjük a fény energiáját, de ha távolodunk, akkor kisebbnek, miközben esetleg ugyanazt a fénysugarat mérjük. (Ld: Doppler-effektus.) A relativisztikus fizikában az energiával is óvatosan kell számolni, mert tuképpen az is relatív.
Kérdés: Magának a fénysugárnak az energiája csökken, vagy egy folyamatosan távoló, ezáltal pl. a forráshoz képest időben "eltolódott" megfigyelő számára tűnik úgy?
2021. szept. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 anonim válasza:
Nem csökken. A Doppler-effektus miatt látjuk csak úgy.
2021. szept. 28. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
5/11 Wadmalac válasza:
Itt most nem a dopplerről van szó. Egy táguló univerzumban alapból "nyúlik" a fény hullámhossza.
2021. szept. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
6/11 anonim válasza:
Ha ráülsz a fényre, akkor látod, hogy megnyúlik? Történik változás?
2021. szept. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
7/11 anonim válasza:
A kérdező, és malac is arra a fotontengerre gondol, ami a kezdetekkor az anyag-antianyag asszimmetriából megmaradt. Durván 50 milliárd fotonra jutott egy darab proton, és amikor lecsatolódott ez a sugárzás kb 300 ezer évvel a nagy bumm után, az univerzum tágulásával a fotonok hullámhossza is folyamatosan nyúlik. A kezdeti milliárd fokokról mostanra 2,7 K fok a fotongáz hőmérséklete, és egyre csak hűl. Gamov eredeti ötlete alapján ez a fotongáz pont úgy viselkedik az univerzumban, mint az ideális gáz a hengerben, amire felírhatjuk az állapotegyenletet Amikor összenyomjuk a hengert, akkor nő a nyomás és a hőmérséklet, ahogy tágítjuk, akkor csökken a nyomás, és a hőmérséklet is. Az energia a térfogatváltozásra megy el, vagyis az univerzum tágulására. A nagy bumm, a kezdeti sung, az a dugattyú külső mozgatásának felel meg.
2021. szept. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 anonim válasza:
(Két kifejezés jut erről eszembe: össz. energia és energiasűrűség.)
2021. szept. 28. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
9/11 Wadmalac válasza:
A válasz nem is olyan egyszerű, a korábban linkelt cikkel nagyjából egybevágó, de nem tökéletesen azonos magyarázat van ebben a videóban:
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!