Kialakulhat e a Kanári szigeteki La Palmán kitört vulkánból egy szupervulkán, amely elpusztíthatja a földi életet?
Lehetséges e, hogy a tűzhányó egyre nagyobb legyen és évekig, évtizedekig egyre erősebben működve, egyre komolyabb mértékben mérgezze a Földet, végül globális kihalási katasztrófát okozva?
Nem igazán értek hozzá, bár tudom, hogy a Föld számos pontján van vulkanikus tevékenység, főleg a kőzetlemezek határán és különféle csoportokba lehet sorolni a működései, a gázkitörései alapján, de mintha geológiából tanultam volna valaha, hogy a Föld történetében volt már vulkanikus tevékenységből származó kihalási hullám és nem tudom, hogy manapság is lehetséges e ilyen kialakulása?
Nem valószínű. La Palma valóban egy "forró pont" felett van, hasonló, mint Hawaii, de pl. Hawaii is inkább rendszeresen de nem túl erősen tör ki. (A helyiek most biztos nem így gondolják, inkább csak egy szupervulkánnal összehasonlítva.) A Yellowstone is egy ilyen hotspot fölötti vulkanikus terület, de az geológiailag kicsit más.
De még egy szupervulkán sem fogja elpusztítani a földi életet.
Mitől vagy olyan biztos benne?
Megnőhet akár több tíz, vagy száz km nagyra is a vulkán, de végeredményben nem is a mérete az elsődleges, hanem a mérgező por, korom és különféle gázok kilövellése, ami lényegében az aktivitásától függ.
"Mitől vagy olyan biztos benne?"
Mert nem volt ilyen az elmúlt sok száz millió év óta. Ha lett volna, nem lennénk itt.
nem lehetetlen csak valószinütlen.
Egy sima vulkán nem vállik egyik pillanatról a másikra szuper vulkánná.
Feltételezem hogy ha a kanári szupervulkán akar lenni ahoz előbb a jelenlegi bulit kell abbahagyni.
Aztán neki állni a lávát gyüjteni de nem kitörni. Nagyon sok lávát gyüjteni de még mindig nem kitörni. Annyit hogy a szigetet mérhető mértékben emeli.
Aztán egyszercsak bumm és akkor az egész sziget elmullik. Meg a tengerfenék jeletős része.
De ez nem mostfog történni.
Ha a kitőrés évekig is eltart EZ már semmiképp nem lesz szupervulkán.
A lehetséges szupervulkánokat a geológusok elég jól be tudják határolni.
A Kanári szigeteken kitört vulkán még a vulkánok között sem jelentős, a szupervulkántól nagyon messze van.
A szupervulkánok kitörése ritka esemény, de ne gondolja senki, hogy kizárt.
Nem igaz, hogy 100 millió évekkel ezelőtt volt szupervulkán kitörés, a 74ezer éve, Szumátrán kitört Toba szupervulkán aktivitásának következménye lett a jégkorszak.
Az élet nem tűnt el, de fajok igen, és a homo csoportból is csak a sapiens élte túl, de a kutatások szerint nagyon közel volt az is a kihaláshoz.
Persze az még az ős-ős időszak volt, lehet mondani, hogy hú, de régen, de földtörténeti léptékkel a 74 ezer év nagyon rövid idő, a dinoszauruszok 65 millió éve éltek, de már előttük is voltak különböző életformák, és legalább 5 nagy kihalási időszakot ismer el a tudomány, amelyek kiváltó okai között ott van a fokozott vulkán tevékenység.
Az élet nem tűnt el, de új irányba fejlődött, az adott korszak uralkodói kihaltak.
A tömeges kihalások hosszú folyamatok, a kutatók szerint most is zajlik egy.
Az ebben a félelmetes, hogy szerintem cseszhetnénk az intelligenciánkat, a technológiánkat, ilyen körülmények között nem sokat érne.
Na persze ha már más bolygókon is megvethetnénk a lábunkat, az azért más lenne, de egyenlőre és talán végérvényesen csak a Föld a mi otthonunk,itt kell túlélni akár az extrém körülményeket is.
Sajnos csak futólag tanultam geológiát és már nagyon régen, így nem sokra emlékszem a vulkáni tevékenységekből, de akkor ezek szerint a jelenlegi tűzhányók nem okozhatnak komoly bajokat, legalább is globálisan nem
Köszönöm a válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!