Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudjuk, hogy az elemi...

Honnan tudjuk, hogy az elemi részecskék léteznek?

Figyelt kérdés
Ha jól gondolom, senki sem látott protont, elektront, neutront. Mi alapján biztosak akkor a tudósok abban, hogy az atomok azokból épülnek fel?
2021. aug. 10. 21:05
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
77%
" Csak egy érdeklődő vagyok." Haha... Az a baj, hogy egy pontosan ugyanilyen stílusú "ismert" kretén kérdező borzolja itt mindenki idegeit. Kezdte azzal a kérdéssel, hogy szerinte nem létezik elektron (innen származik az "elektronostroll") elnevezés is. Majd több hasonló kérdésnél bizonyította, hogy csak trollkodik és vizsgáztatja a válaszadókat, mert ő mindent mindenkinél jobban tud. Szóval egyenlőre még be kéne bizonyítanod, hogy tényleg nem egy undorító féreg troll vagy.
2021. aug. 10. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
15%
Ne haragudjatok, de miért kell kibannolással fenyegetni ? Miért kell bekamuznia magát tanulónak? Miért baj, ha valaki nem ért valamit? Megkérdezi és megválaszoljuk, még ha ki is volt bannolva, had kérdezze meg
2021. aug. 10. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
20%
Nem léteznek, ez csak egy szabadkőműves szupertitkos összeesküvés, hogy megingassák az embereket az istenhitükben.
2021. aug. 10. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
Semmit nem fogok bizonyítani, ugyanis nem azért írtam ki a kérdést, hogy magamat igazoljam mások előtt, hanem azért, hogy választ/válaszokat kapjak. Nem tartozom semmivel neked. Ha szkeptikus vagy velem szemben hagyd el a topikot, és meg van oldva a helyzet.
2021. aug. 10. 23:39
 15/19 A kérdező kommentje:

#12


Köszönöm, hogy szóltál az érdekemben, de egyébként teljesen mindegy. Ha továbbra is megy az offolás, akkor vége lesz a gyereknapnak, és én fogok jelenteni provokációért.


Szóval kezdjük újra. Aki innentől hozzászól, az a kérdéssel kapcsolatban írjon csak.

2021. aug. 10. 23:49
 16/19 A kérdező kommentje:
Ja, és azért jöttek válaszok a kérdésemre is, szóval azokat majd átolvasom.
2021. aug. 10. 23:56
 17/19 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj, hogy már a kérdés megfogalmazása is „bicskanyitogató”. Arra alapozva kérdőjelezed meg valamiknek a létezését, hogy még a saját szemével senki sem látta. Tudod, egy rakat dolog van, amit az ember nem lát a saját szemével, mégis biztos benne, hogy létezik. Ilyen például a levegő is. Ha a meleg. Vagy a fájdalom. Vagy a hang. Vagy a fekete lyuk. Most következetesen ezekhez is külön kérdést fogsz kiírni, hogy miért beszélnek a létezésükről tényszerűen, amikor még senki sem látott olyat?
2021. aug. 11. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként meg lehet, hogy csigiranga a neve az atomot felépítő izéknek. De mivel az atomok és társaik annyira udvariatlanok, hogy még csak be sem mutatkoztak, ezért az ember kénytelen volt őket elnevezni elektronnak, protonnak, kvarknak, stb.-nek, így hát ez lett a polgári nevük.
2021. aug. 11. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kismillió dolog van a világban, amit nem lehet LÁTNI, mégis van és mérhetően, detektálhatóan, bizonyítottan létezik.

A látásunk, egyéb érzékeink a létező világnak nagyon pici részét engedik csak közvetlenül érzékelni.



Akármilyen lehetetlennek hangzik, Mengyelejev össze tudta rakni a periódusos táblázatot úgy, hogy az emeek tömegén, kémiai viselkedésén kívül nem sok minden volt a kezében, mégis tökéletesen passzol az atomok részecskéinek számához.

Szóval nem hogy azt tudod megfelelő tudományos módszerrel meghatározni, hogy a részecskék vannak és milyenek, de még úgy is meg tudod ezt határozni, hogy fogalmad sincs a létezésükről, mégis kijön a végén, hogy vannak, milyenek, hányan vannak stb.


Gondolkodom, mit tudnék életszerű példának felhozni, csak az a baj, hogy bármi analógia sántít.

Képzeld el, hogy vannak zsákozva krumplijaid. fingod nincs, egy zsákban hány krumpli van, nem tudod, mennyi egy krumpli pontos súlya, egyetlen dolgot tudsz biztosan, hogy minden krumplinak PONTOSAN ugyanannnyi a súlya.

Akkor ha elkezded sorban leméregetni az összes zsákodat, nagyon pontosan, meg fogod látni, mennyi az a súlyegység, amivel MINDEN zsák súlya pontosan, maradék nélkül osztható.

Ebből megtudtad, mennyi egy krumpli súlya, utána már azt is tudod, melyik zsákban hány darab van.

Mindezt úgy, hogy egy darab krumplit sem láttál, mértél soha.

Hasonló játék volt a részecskék tulajdonságainak megállapítása, csak persze sokkal bonyolultabban.


Rájöttünk, hogy minden tulajdonságnak vannak oszthatatlan egységei, tömege, energiája stb. a különböző sugárzásoknak stb. ilyen egységcsomagokban érkezik. Innen tudtuk, hogy van krumpli és mindnek azonos a súlya.


Utána jött a kismillió mérési módszer, ami kémiai, becsapódási energiából, tömegből, elektromos, mágneses térbe lőve a pálya elhajlásából stb. meg tudta adni az egyes részecskék pontos adatait.

Sosem láttuk őket, de rengeteg módszerrel meg tudtuk állapítani a tulajdonságaikat.


És mindazt akkor még, amikor nem is rendelkeztünk olyan modern mérőberendezésekkel, amik képesek egyetlen fotont, elektront, protont, bármit is detektálni.


Körülbelül ennyi a történet.

Minden mást, a mélyebb tartalmát már külön-külön kell neten megkeresni, elolvasni, megnézni, mert ez annyira szerteágazó, hatalmas történet, hogy ide végképp nem fér el.

2021. aug. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!