Ha egy vadonélő majomnak megtanítanánk a tűzgyújtást, és ő továbbadná a tudást fajtársainak, akkor az a csoport kvázi ősemberi szintre léphetne?
Ismert tény, hogy sikerült már betanítani bonobó majomnak a tűzrakást.
A tűzgyújtás az egyik fő momentum, amikortól az ember kiemelkedett állatvilágból. Kérdés hogy az igény egy mellékes tényező az emberré válásban, vagy legalább olyan fontos mint maga a képesség?
A vadon élő majmok miért nem érzik szükségét hogy tüzet gyújtsanak?
Nem. A majom és az ember két erősen eltérő állatfaj mostanra ahhoz a közös őshöz képest, aminek az egyik változata megtanult tüzet gyújtani és tovább fejlődött emberré a túlélésért, a másik fele meg nem tanult meg tüzet gyújtani, és tovább fejlődött csimpánzzá. Akkor lehetne elméletben is ősemberi szintre lépésről beszélni, ha a mai majmokból fejlődtünk volna ki. De nem így volt.
Másrészt:
Az emberelődök maguktól jöttek rá, hogy hogyan gyújtsanak tüzet; ergo nem maga a tűzgyújtás a nagy szó, hanem az a gondolkodási komplexitás, ami lehetővé tette, hogy ilyesmivel kísérletezzen, felfedezéseket tegyen. A mai majmok pedig lemásolták, amit az embertől láttak / amire az ember igyekezett beidomítani őket. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a beszélő papagáj a legfejlettebb állat, mert tud társalogni az emberrel az ember nyelvén.
Harmadrészt:
Ha az eddigiek nem számítanának, akkor is ott van az a bibi, hogy az evolúció egy lassú dolog. Százezer évek, évmilliók alatt állnak be viszonylag apró változások. Ha bármelyik majom is egy ilyen evolúciós mérföldkő küszöbén lenne, akkor az elmúlt pár ezer évben vizsgált majmok totálisan önállóan csináltak volna olyan dolgokat, mint az előember, emberrel való érintkezéstől függetlenül.
A tüzgyújtást megelözte nálunk a sokszínü eszközhasználat, eszközök megtartása, majd késöbb azok készítése (kö-, csont-, fa eszközök), összehangolt csapatmunka pl a vadászatnál, társadalmi viselkedés mint pl munkamegosztás, lakhelykészítés, ruhakészítés, beszéd és nyelv a kommunikációban, müvészet, stb. Ehhez a szinthez képest a mai majmok sehol sem tartanak.
Teljesen valószínütlen, hogy felfognák, hogy a tüz mire való, még odáig sem jutottak el, hogy ha használ egy darab botot valamire, akkor az jó lesz legközelebb is, nemhogy meg is munkálja hogy elönyösebb legyen a feladatra. Az elöttem szólóhoz csatlakozva a komplex gondolkodás sokkal fontosabb momentum mint maga a tüz használata. A tüz nagyban elösegítette a fejlödésünket, de nem ettöl lettünk Homo Sapiens Sapiens-ek.
"Ahhoz, hogy létrehozhass dolgokat, először el kell fogadnod létezésük lehetőségét..."
(Én)
Ennyit a grekek ajándékáról...
A kutyádnak is meg tudod tanítani, hogy kapcsolja fel a villanyt, de ezt ő nem hogy nem tanítja meg a többi kutyának, azt se érti, hogy mire jó. Megtanulta a mozgássort, mert kapott nasit, s kész, csinálja.
A majmok tűzrakási tanításában se kell többet belelátni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!