Aki jó fizikából, hajlandó segíteni?
1) 50kg fiú 8l ásványvizet visz felfele, 4,2m a szintkülönbség. Mennyi munkát végez a srác?
m=50kgfiu+8lviz=58kg=580N
s=4,2m
w=f*s=580N*4,2m=2436J.
1l víz tömege ezek szerint 1 kiló?
58kg = 580N mert a földön a gravitációs mező ereje 10m/s?
~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~
2) a magasságkülönbségnek mi értelme? az csak vertikális elmozdulás nem? nem lenne egyszerűbb csak elmozdulást használni?
~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~
3) a rugó nyujtásánál a képlet: F/x=D. itt az F=erő x= nemtudom mi, D=rugók állandója. az x micsoda?
~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~
4) 7,5kg tömegű labdát feldobjuk a levegőbe, 10m/s-al halad így. Milyen magasra emelkedik?
ezt hogy kell megoldani?
~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~
5) erő*elmozdulás=mozgás által létrejött energia
F*s=ΔE mozg
ez így igaz? itt mit jelent a Δ? Σ-ez az össz-t jelenti -tudtommal-, a könyv meg azt írja, hogy ΣW=ΔE mozg. ezt hogy értsem?:(
5.
a Δ az a "delta" ami változást jelent.
a "ΣW=ΔE mozg." azt jelenti, hogy az összes végzett munka megegyzik a mozgási energia megváltozásával. (amekkora munkát végeztél, annyival fog gyorsulni, vagy lassulni)
4.
ha így írták, akkor nincs értelme. ha azt írták, hogy ennyi a kezdősebessége, akkor van.
amikor eldobod, elkezd lassulni, mert a gravitáció lassítja (meg a surlódás, de azzal most nem foglalkozunk)
két módon számolhatod:
a. energiamérleggel
a kezdeti energiája a sebessége, pontosabban a mozgási energiája. ez alakul át helyzeti energiává. Emoz=1/2*m*v^2 Ehely=m*g*h a kettőt egyenlővé teszed és kiszámolod a magasságot.
b. sebességgel
a kezdeti sebessége csökkenni kezd, mert a gravitáció elkezdi lassítani. a lassulás a gravitációs gyorsulás. az a kérdés, hogy mennyi idő alatt áll meg, azaz mikor kezd visszaesni. t=v/g ha ez megvan, akkor a s=1/2*a*t^2 képletből megvan az s, ami ebben az esetben a magasság, az a pedig itt a gravitációs gyorsulás.
mellékesen egyik megoldáshoz sem kell a tömeg.
3.
amennyivel megnyujtottad, vagy összenyomtad a rugót. méterben.
1.
"1l víz tömege ezek szerint 1 kiló?"
kb. igen. a víz sűrűsége 1 g/cm^3 ami 1 kg/dm^3 ami 1 kg/l
58kg = 580N mert a földön a gravitációs mező ereje 10m/s?
NEM EGYENLŐ!!! ha ezt írod, az jobb esetben is minusz pont, de inkább büdös nagy egyes
F=m*a ami itt most Fgrav=g*m a g pedig 10m/s (itt, minálunk inkább 9,81 de neked jó a 10 is)
egyébként jó a feladat
2.
szöveges feladat, az is a feladat része, hogy értelmezd a feladatot és rájöjj, hogy ez is csak olyan elmozdulás, mint a többi...
1.
a) Igen, 1l víz 1kg, mert: 1l=1dm^3, a víz sűrűsége 1kg/dm^3, tömeg=sűrűség*térfogat, vagyis (1kg/dm^3)*(1dm^3)=1kg.
b) Nem. A nehézségi gyorsulás értéke (Budapesten) g=9,81m/s^2, ez kerekítve 10m/s^2. A dinamika alaptörvénye szerint F=m*a. Most a súlyerőt keressük, ami ugyanakkora, mint a nehézségi erő (csak ellentétes irányú, a kettő így egyensúlyban van), vagyis ez az F, a=g, m a tömeg, amire az erő hat. Így jön ki: F=58kg*10m/s^2=580N.
2. Igen, a magasságkülönbség csak vertikális elmozdulás. Az az értelme, h a fiú nem biztos, hogy függőlegesen viszi fel az ásványvizeket, hanem valószínűleg egy lejtőn. A valós elmozdulás tehát több lenne. Minket viszont csak a függőleges komponense érdekel, mert a kérdés a nehézségi erővel szemben végzett munkára irányult, ami tisztán vertikálisan hat.
3. Az x a rugó megnyúlása a rá ható F erő hatására.
4. Ha feldobod a labdát, a nehézségi erő hatására egyenletesen lassul (fékeződik). A maximális emelkedés (a függvénytábla szerint) ymax=(v0^2)/(2g), ahol v0 a kezdősebesség, g a nehézségi gyorsulás.
5. A Δ a nagy görög nagy delta betű, valaminek a megváltozását jelölik így. Ha jól emlékszem, az F*s=ΔE mozg képlet nem mindig jó, csak akkor, ha a test forgás nélkül halad. A mozgási energia ugyanis kétféle lehet (haladással és forgással kapcsolatos), itt viszont a forgatónyomaték munkája nincs figyelembe véve. ΣW=ΔE mozg jelentése: a test mozgási energiájának megváltozása a testre ható összes erő munkájával egyenlő (azaz, ha ugyanarra a testre több erő is hat, összegezni kell az általuk külön-külön végzett munkát).
Ha valamit nem értesz, írj nyugodtan! Jó fizikázást!;)
1 liter víz tömege 1 kg. Azért ha mást nem, ezt illik tudni.
A Földön a gravitációs gyorsulást valóban 10-nek tekintik (9,8 körül van), csak a mértékegység nem m/s, hanem m/s^2 (méter per szekundum a négyzeten). Az nem ugyanaz.
Egyébként igen, ezért lesz az 58 kg-ból 580 N.
A magasságnak az az értelme, hogy ha sík terepen egyenletesen, egy vonalban megy, akkor a munka fizikai definíciója szerint nem történik munkavégzés. A munkához erőt kell kifejteni, márpedig erőkifejtés az vagy egy másik erő ellenében történhet, vagy gyorsulás lesz belőle (ld utolsó feladat). A legegyszerűbb tehát venni egy mindig létező erőt (gravitáció), és annak ellenében venni a munkát.
Vagyis önmagában az elmozdulás nem elég, kell, hogy mekkora erő hat az elmozdulással szemben, emelkedés esetén ugye a gravitáció, de például ha a földön húzna valamit maga után (súrlódási erő), akkor az lenne a munkavégzés alapja.
A rugós képletben, némi gondolkodással kitalálható, hogy mi az X. A rugó képlete azt írja le, hogy ha van egy gyengébb rugód meg egy erősebb rugód (vegyis kisebb és nagyobb a rugóállandód), akkor a gyengébbre kevesebb erőt kell kifejtened, hogy ugyanannyi X-et kapjál. Mi az, amit könnyebb egy gyengébb rugóval elvégezni? 1000000 forintos kérdés. A megnyújtás (illetve az összenyomás). Vagyis az X a rugó nyúlása, illetve összenyomható rugóknál az összenyomása. (Nem minden rugó összenyomható.). A rugós képlet, megfelelően átrendezve azt mondhatja meg, hogy:
a) mekkora erő kell egy rugó adott megnyújtásához
b) mekkora megnyúlást eredményez, ha adott erővel húzod
c) ha adott erővel adott nyúlást érsz el, akkor milyen erős a rugód.
A labdásat úgy oldod meg, hogy a labda -10 m/s^2 gyorsulással (azaz esetünkben lassulással) fogja a sebességét elveszteni. Van egy kezdő sebességed (10 m/s), a végsebességed 0 (mivel ekkor áll meg a levegőben egy pillanatra, majd fordul vissza). Ha fordítva gondolkozol, és kiszámolod, hogy 0-ról 10 m/s^2 gyorsulással mennyi idő alatt éred el a 10 m/s sebességet, az is jó megoldás. Elárulom, hogy a tömeg tök mindegy. Vedd elő az egyenes vonalú, egyenletesen gyorsuló mozgást végző testekről való tudásodat, vagy keress rá. De számolhatsz energiákkal is.
A kis háromszög a delta, azaz a változás jele. Ha valaminek a sebessége v= 3 m/s-ról v=5 m/s lesz, akkor Δv = 2 m/s.
ΣW=ΔE Azt jelenti, hogy ugye felgyorsítod a testet egy adott erővel adott út alatt (F*s). A munka amit végeztél, pont F*s, és a test mozgási energiaváltozása is F*s. De lehet, hogy a test már előtte is mozgott valamilyen sebességgel, és ekkor már rendelkezett valamennyi mozgási energiával. Tegyük fel, hogy már rendelkezett 2000 J mozgási energiával, és most egy kicsit gyorsítottál rajta, és 3000 J mozgási energiája lett. A különbség 1000 J. Vagyis a végzett munka egyenlő ezzel a különbséggel, nem pedig a teljes 3000 J-lal.
"ha sík terepen egyenletesen, egy vonalban megy, akkor a munka fizikai definíciója szerint nem történik munkavégzés."
dehogynem.
akkor nem történik munkavégzés, ha nincs elmozdulás...
az egy más kérdés, hogy hasznos munka-e vagy sem...
Nincs olyan, hogy hasznos munka meg haszontalan munka (vagy meddő munka) !
Fizikai értelemben a munkavégzés az erő, és az erő irányába eső elmozdulás szorzata. (Mivel az erő vektormennyiség!)
Ha az erő merőleges az elmozdulásra, akkor nincs fizikai értelemben vett munkavégzés!
Két megállapítást tennék:
1. ΣW=ΔE
Ez az összefüggés a munkatétel, a következőképp szól:
Egy test mozgási energiájának megváltozása megegyezik a testre ható összes erők erdője által végzett munkával.
Az összefüggésben szereplő:
ΣW=A végzett munka.
ΔE=Az energia változás. (A delta jelenti a változást)
2. A maggasságkülönbségről:
A nehézségi erőtér (a Föld erőtere) konzervatív.
Ez azt jelenti, hogy a benne (mármint az erőtérben) végzett munka független a pálya alakjától, csak a kiindulóponttól és a végponttól függ.
A kiinduló és a végpont között munkavégzés akkor történik, amikor az erőtér ellen is munkát végeztünk. Ez a munkavégzés pedig egy olyan emelési munkának felel meg, amelyhez tartozó távolság éppen a magasságkülönbség.
Az elmozdulás használata azért helytelen, mert az elmozdulás az a kiindulópontot és a végpontot összekötő irányított szakasz (vektor).
Ha egy zsákot viszel a padlásra, akkor azt valószínűleg létra segítségével teszed. Viszont munkát (erőt) akkor végzel (fejtesz ki) amikor éppen függőlegesen felfelé mozdulsz. Az előrehaladáshoz munkát nem végzel az erőtér ellenében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!