Melyik ez az Ausztrál kísérlet ami során egyértelművé vált, hogy a részecske figyeli, hogy figyelve van-e. ?
Nagyon érdekel a valóság a természettudomány és most úgy tűnik egy új kísérlettel közelebb kerültünk egy új szint megértéséhez. Szeretném a forrást elolvasni a kísérlet értelmezését is kérem, ha lenne kedves valaki. Nem baj ha nem megy.A kvantumfizika kemény dió Elég a forrás is. Köszi :)
Azt írja "A kvantumfizika szintjén ugyanis teljesen máshogy működnek a dolgok, mint a világunkban, amiknek a folyamatait az általános fizika tudja leírni."
- Ezt tudtam.
"Egy objektum például egyszerre tud hullámként és részecskeként is viselkedni."
- Ez nem igaz. Egyszerre csak az egyik lehet.
"Az akkori eredmények szinte sokkolták a kutatókat, mivel az sejlett fel belőle, hogy a részecske attól függően képes teljesen máshogy viselkedni, hogy megfigyelik-e, vagy sem."
- Ez így oké
"Vagyis, ha nem nézünk bele a saját szekrényünkbe, talán nincs is belseje, mert pillanatnyilag nem is létezik, mivel nem figyeljük"
- Einstein és Bohr írtak egymás levelezésében ilyet, hogy a Hold ha nem figyeljük nincs ott, amint ránézünk ott lesz. De ebből már következik az ausztrál kísérlet eredménye is. Nem?
"Sikerült egyértelműen kizárni, hogy a megfigyelt részecske nem a megfigyelő eszköz hatására viselkedik másképpen."
- Úgy tudom, hogy ez nem újdonság. Mér régi kísérletek is kimutatták ezt
"vagyis nem műszerek okozzák ezeket az eltéréseket. Ezzel egyértelművé vált, hogy a részecske figyeli, hogy figyelve van-e. Ez elég bizarrul hangzik, és látszólag semmi rételme nem lenne."
- De ezt tudtuk eddig is. Nem? Már Bohrék is tudták, csak nem tudták igazolni ?
"Ugyanis, ha mesterséges a rendszer, akkor minden bizonnyal takarékoskodik az erőforrásokkal, és nem jelentet meg olyan dolgokat, amikre senki sem "figyel". Vagyis egy szekrény belseje csak akkor létezik, ha bele is nézünk."
- Ezt egyre több tudós is mondja, hogy az univerzumunk egy szimulál valóság. De így működik?
"És abban a pillanatban, amikor újra nem figyeli senkit, megszűnik létezni a tér egy adott pontja."
- Ez a Holdas példa. De ebből egyértelműen következik az univerzum szimuláltsága?
"Az elmélet egyelőre nagyon teoretikus és bizarr, ugyanakkor a kutatók felhívták rá a figyelmet, hogy tudományosan bizonyítható a kvantumvilág összefüggései segítségével."
- Ha bizonyítható, akkor erről beszélt Bohr, Heisenberg, Einstein. Szükséges volt kísérletileg is igazolni, ha ez a már használt kvantumvilág összefüggéseiből igazolható?
"Legalábbis egyelőre minden arra mutat, hogy ezen elmélet helyes, és a valóság, mint olyan, nem is létezik."
- Ha létezik egy olyan "világ" ami leszimulája ezt, akkor az nem tekinthető valóságosnak?
Bocs a sok kérdésért, csak nagyon kíváncsi vagyok, milyen is a világunk valójában. Miért így történnek a dolgok? Miért így élünk ? Hol lehet olvasni a kísérletről? [link]
@11: Mivel a részecske nem figyeli, hogy figyelve van-e, ilyen kísérletet nem tudunk linkelni. Az, hogy bizonyos kísérletek eredményét alapvetően befolyásolja, hogy a részecskét figyeljük-e, már egy évszázada ismert és nincs köze Ausztráliához. Meg persze főleg nem jelenti azt, hogy a részecskék figyelik, hogy figyelve vannak-e, hanem azt, hogy egy részecskét megfigyelni csak úgy lehet, ha közben kölcsönhatunk vele, amely kölcsönhatás változtat a végeredményen.
Röviden: amit keresel, nem létezik. Tipikus ezós félremagyarázása a valóságnak. El kell döntened, a valóság érdekel-e, vagy inkább izgalmasnak tűnő, de teljesen téves ezós hablatyok. Ha ez utóbbi, akkor a megfelelő helyen érdemes feltenni a kérdést - van arra külön rovat itt a GYK-n.
Mi bamba marhák még mindig nem tulajdonítunk olyan képességet akármilyen részecskének, hogy figyel minket.
Ha a valóság érdekel kezdetben akármilyen fizika könyv sorozatot(mondjuk Robert Feynmann - kicsit régi és pont kvantum téren elmaradott dolgokat tartalmaz, de ami elötte van az mind nagyon jó, szinte már szórakoztató stílusban írva).
"Melyik ez az Ausztrál kísérlet ami során egyértelművé vált, hogy a részecske figyeli, hogy figyelve van-e. ?"
Nem volt ilyen kiserlet.
Ami létezik, az tőled függetlenül létezik, akár megfigyeled, akár nem.
A világ volt, mielőtt megszülettél, és lesz, miután te már nem leszel, tehát nem látod többet.
Olyan lesz, amilyen, de lesz.
Elemi logika.
Az említettvtudósok virágos kedvükben sok hülyeséggel is ugratták egymást.
Az általad említett kísérlet valószínűleg a "Quantum Eraser" (Kvantumradír) kísérlet, ami az ausztrál mérnök és fizikus, Anton Zeilinger csapatának nevéhez fűződik. Ez a kísérlet az alapját képezi azoknak a tanulmányoknak, amelyek rávilágítanak arra, hogy a részecske viselkedése megváltozik, amikor figyelik vagy nem figyelik meg.
A Quantum Eraser kísérlet alapvetően a kettős rés kísérlet változata, amelyben megfigyelik, hogy a részecske milyen viselkedést mutat, amikor azonosítják vagy sem az útját megzavaró információkat. Az eredmények azt mutatják, hogy a megfigyelés vagy az információ begyűjtése hatással van a részecske viselkedésére, még akkor is, ha az információ utólagosan visszavonásra kerül.
Ez a kísérlet kiemelten fontos a kvantummechanika értelmezése szempontjából, mivel rávilágít arra, hogy a megfigyelés miként befolyásolja a rendszer viselkedését, és arra is, hogy a részecske valamilyen módon reagál a megfigyelés tényére.
A kísérlet részleteiről és értelmezéséről további információkat találhatsz például tudományos cikkekben, kutatási jelentésekben vagy akár Anton Zeilinger publikációiban. Az ilyen forrásokban részletesen kifejtik a kísérlet felállását, az eredményeket és azok értelmezését a kvantummechanika szemszögéből.
A kvantumfizika és a kísérletek által felvetett filozófiai és ontológiai kérdések, mint amilyen az univerzum valóságának természete, további elméleti és kutatási területeket nyitnak meg, amelyeket több tudományos cikk és könyv is megvizsgál. Az ilyen források a kvantummechanika filozófiai aspektusairól és az ezekkel kapcsolatos elméletekről adnak átfogó képet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!