Ha a naprendszer határán megjelenne egy feketelyuk, milyen hatása lenne?
Hiszen ha a gravitációnak nincs távolsági határa akkor szépen elindul ahonnan a legtöbb jön. Csak az irtózatos távolságok védenek meg ezektől. Hiszen mire lér a követekző célpontig évmilliók telnek el. Akár milliárdok.
Bizony ezek szörnyetegek... :-)
@19
"Hogy a nyavajába vennél észre egy fekete lyukat amikor egy aszteroidát sem veszünk észre időben."
Tehát ha nem vesszük észre az egeret, akkor az elefántot sem fogjuk? Ez ilyen laikus gondolatmenet, vagy mi?
Egy aszteroidának elhanyagolható a gravitációs hatása, ezért ha a fényvisszaverő képessége is kicsi, akkor bizony nem vesszük észre. Hacsak nem halad el épp valami előtt, amit kitakar.
Egy fekete lyuk tömege minimum több naptömeg, ha egy ilyen megközelítené a Naprendszert, azt észrevennénk.
"Vannak száguldó fekete lyukak."
Ja, más galaxisokban. A miénkben még nem fedeztek fel, ilyet. A száguldás egyébként relatív, mert a pár 100 ezer km/órás sebesség is azt jelenti, hogy a Nap-Föld távolságot nagyságrendileg ezer óra (azaz kb. 40 nap) alatt tenné meg.
"Érdekel a csillagászat de nem tudom milyen messziről vonz be valami valamit"
A nem tudás nem mentség. Rengeteg könyv áll a rendelkezésedre, hogy bővítsd a tudásod, és ott az egész internet is. Általános iskolai fizika órán is tanítják már Newton gravitációs törvényét, amelynek lényege a távolság négyzetével való fordított arányosság. Fekete lyukakra nagy távolságokon ugyanez érvényes. Ergo ahogy sem a Hold, sem a Nap nem szippant magába csak úgy dolgokat, a fekete lyuk sem teszi. Gravitációs ereje neki is csak a tömegétől függ.
"Bizony mászkálnak brutális méretű fekete lyukak. Ami nem egy galaxis közepén trónolnak. Ergo ha egy ilyen megjelenik a Plútónál megzabálja az egész naprendszert. Azt megy a következőért és hízik."
Aminek brutális a mérete és a gravitációs ereje, annak nem kell a szomszédba eljutnia ahhoz, hogy észrevegyük. Illetve ebben az esetben mást jelent az, hogy a "szomszédban van". A mi galaxisunkm közepén is van egy brutális méretű, 4 millió naptömegű fekete lyuk, ami tőlünk kb. 25 ezer fényévre van, mégis elég nagy a gravitációja ahhoz, hogy keringjünk körülötte.
Ha egy ilyen hirtelen előbukkanna a semmiből a Naprendszer határán, akkor csak azért nem vennénk észre, mert azonnal megsemmisülnénk. Ha meg lassan közelítene felénk, akkor először az egész galaxisunkat zilálná szét sok százezer fényév távolságról, nem a mi Naprendszerünket.
@25
Úgy tűnik, saját magadra reagáltál. Senki nem írta, hogy a gravitációnak lenne távolsági határa.
A gravitáció nagy távolságokon egyforma, függetlenül, attól, hogy a forrása egy közönséges csillag, bolygó vagy fekete lyuk. Pontosan emiatt a fekete lyuk nem egy porszívó, ami mindent magába szippant, hanem pont olyan gravitációs centrum, mint egy sima csillag. Csak kompakt objektum, ezért hozzá közel van olyan tartománya a téridőnek, ami egy nem kompakt objektum esetén nincs.
"Jópofa, hogy kioktatsz amikor kevesebbet tudsz."
Asztrofizikusi diplomával ennek igen kicsi az esélye.
Neked is a tanulást ajánlom, mert rengeteg butaságot hordasz össze itt is, és más topikokban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!