Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan, aki érti a kvantumf...

Van olyan, aki érti a kvantumfizikát?

Figyelt kérdés
Ezt csak azért kérdezem, mert ilyen mondássá vált hogy "nem kvantumfizika ezt megérteni" vagy "nem egy kvantumfizikus a gyerek". Én se tanultam, csak ismerem, olvastam, a lényeget értem. Lehet csak azért van, mert még új dolgokat felfedeznek vagy mert elsőre hihetlen hogy pl. a foton helyet tud változtatni mozgás nélkül.

2021. máj. 24. 21:52
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
“I think I can safely say that nobody really understands quantum mechanics,” observed the physicist and Nobel laureate Richard Feynman.
2021. máj. 24. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Olyan nincs, aki érti.

Olyan van, aki tud számolni vele.

2021. máj. 25. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Most komolyan lepontoztok, mert a leghíresebb fizikus állításást aki ezzel foglalkozott belinkeltem? De ellenérvet senki nem hoz fel, csak lepontoztok, azt a tudományos mindeneteket. (#2 voltam)
2021. máj. 25. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A kvantumfizika az anyagnak az a szerveződési szintje, ahol semmi sem úgy működik, ahogy a hétköznapokban. A mérések, kísérletek megtervezése önmagában is egy kihívás. A fizikusok elméleteket dolgoznak ki, amiket utána kísérletesen kipróbálnak, hogy valóban egybevágnak-e a valósággal. Ez sokszor nem így van, rengeteg fizikai elmélet bukott bele a valóság próbájába. Ennek alapján ki lehet mondani, hogy magát a TERMÉSZETET kvantumfizikai szinten nem érti senki teljesen (ha értenék, nem lenne mit kutatni rajta). Viszont a kvantumfizikát, mint emberek által összegyűjtött tudásanyagot/elméleteket nyilván ismerik és értik a megfelelő szakemberek.

A vezető elméleti fizikusok és matematikusok a világ legintelligensebb emberei közé tartoznak, innen jönnek a hétköznapi szólás-mondások, hogy "ez nem kvantumfizika" és hasonlók. Mondhatnánk azt is, hogy "ez nem algebrai topológia", de ezt a kifejezést kevesebben hallották, nem lett belőle közmondás.

2021. máj. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Definiálni kéne azt is, hogy "érteni"... A hétköznapokban velünk törétnő dolgokat azért értenénk, mert látjuk?..
2021. máj. 25. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az "érteni" pl. azt jelenti, hogy meg tudod jósolni a viselkedését.
2021. máj. 25. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Megfelelő fizikai tudással, képességekkel lehet valamilyen szinten érteni, tehát képes lehet az elméjében olyan absztrakciót felépíteni hozzá, amivel jól átlátja az egészet.

A probléma az, hogy ennek az absztrakciónak nincsen semmilyen vizualizálható, másnak átadható módja, mert a hétköznapi megfigyeléseinkkel, vizualizálható példákkal totál ellentétes az egész.


Ezért én nem tartom kizártnak, hogy valaki elég jól meg tudja érteni, de akkor meg azzal fog szembesülni, hogy képtelen laikusnak elmagyarázni, amit megértett.

2021. máj. 25. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Szerintem a foton energia, mint az elektron, tehát nem csoda, hogy valamikor anyagként viselkedik, valamikor sugárként vagy részecskeként, ahogy kísérletek is ezt mutatják. Ez még nem tétel vagy fizikai számítás, amit értek csak a működését.

A fotonok egymásra is hatnak..persze mert az foton, nem is sugárzás, nem is atomi részecskék.

A fotont, a fényt elgörbiti a gravitaciós tér. Mert az anyagot is elgörbíti és a bolygók is azért állnak össze gömb alakba.

2021. máj. 25. 15:41
 9/10 anonim ***** válasza:

"A fotonok egymásra is hatnak"

Ehhez hatalmas energia kell. A köznapi életben a fotonok hatás nélkül suhannak át egymáson. Az a foton, ami már NÉHA összeütközik egy másik, hasonló fotonnal, az legalább gamma sugárzás.

2021. máj. 25. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Mármint milyen szinten kellene érteni?


Én fizikus vagyok, a fizikai elméletek szintjén értem a kvantumfizikát (bár annak is különböző mélységei vannak, mert pl. a fizikus szak 3. évfolyamán oktatott alap kvantummechanikát érteni nem ugyanaz, mint mondjuk a Higgs bozon elméletét, amiért pár éve Nobel-díjat adtak), de hogy van-e a valóság kvantumfizikai leírása mögött valami, ami ezen túl mutat, azt nem tudjuk, és ilyenformán nyilván nem értünk mindent.


Nyilván a kvantumfizikában is vannak még nem feltárt összefüggések vagy lehetséges alkalmazások, de egy megfelelő szakképzettséggel rendelkező embernek megvan a matematikai és fizikai tudása ahhoz, hogy ebben a hétköznapi valóságtól nagyon különböző világban eligazodjon, tehát ilyen értelemben lehet mondani, hogy érti a kvantumfizikát.


Azok a jól hangzó, velős megállapítások, mint amilyet az első válaszoló is idézett Feynmantól, sokkal inkább a kvantumfizikának a hétköznapi szemléletünkhöz szokott felfogásunkhoz képesti megdöbbentő és furcsa voltára utalnak, nem arra, hogy nem értjük. A 20. század elején az anyag alapvetően kvantumos viselkedéséenek feltárása az egyik legnagyobb paradigmaváltás volt a fizika történetében, érthető hát, ha a sok évezred filozófiai és tudományos gondolkodásához szokott felfogásunkból kiindulva kicsit érthetetlennek és bizarrnak tartjuk. De ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem megérthető.

2021. máj. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!