Előfordulhat, hogy 4 térdimenzió van, amiből mi csak 3-at érzékelünk? Vagy ilyen elő se fordulhat? Vagy filozófiailag értelmetlen ilyenről beszélni?
Előfordulhat...
de olyan nincs, hogy "nem érzékeljük". Nem az ezotériában vagyunk.
Ha létezik ez a térdimenzió, akkor olyanok a törvényei, hogy nem hat ránk.
Pár éve volt két kísérlet, ami erről szólt.
A húrelmélet ennél még jóval több dimenziót is feltételez (matematikai alapon számították).
Ám a további (3 fölötti) térdimenziók össze vannak "csomagolva" nem aktívak. Tehát nem arról van szó hogy nem érzékeljük.
Hanem arról hogy a mi világegyetemünkben jelenleg csak 3 aktív.
Hát, itt elő lehet venni azt a kérdést, hogy mi tekinthető létezőnek. Létezik-e valami, ami nem látható, nem hallható, nem lép kölcsönhatásba semmivel. Létező-e, ha a létezése nem különböztethető meg a nem létezésétől.
Mindenesetre ha a kölcsönhatásokat nézzük, azok elárulnak bizonyos dolgokat. A gravitációs kölcsönhatás is, az elektromágneses kölcsönhatás is a távolság négyzetével fordítottan arányos. Ha a világ egydimenziós lenne, akkor ezek nem függnének a távolságtól, ha a világ kétdimenziós lenne, akkor ezek a távolság reciprokával lenne arányos, ha a világ háromdimenziós, akkor a távolság négyzetével, ha a világ nyolcdimenziós, akkor a távolság hetedik hatványával. Egy n dimenziós „gömb” felülete mindig n-1 dimenziós. Mivel a fent nevezett kölcsönhatások a távolság négyzetével fordítottan arányosak, ezért az elmondható, hogy ezek a kölcsönhatások az általunk ismert háromdimenziós téren belül maradnak. Márpedig ha van több dimenzió, kérdés, hogy mennyire tekinthető a mi világunk részének, a mi világunk szempontjából létezőnek, ha nincs kölcsönhatás, ami hatna közöttük.
Másrészt egy raklap megmaradási törvény is sérülne – pl. lendületmegmaradás, perdületmegmaradás, energiamegmaradás –, ha ezeket egy valójában négy-, vagy többdimenziós térnek egy háromdimenziós metszetén nézzük csak.
Persze vannak az elméleti fizikának bizonyos eredményei, a bozonikus húrelmélet, szuperhúrelméletek, az M-elmélet, amiben 26, 10, illetve 11 dimenziót tartalmaznak. Viszont ezek egyelőre hipotézisek, a dimenziók száma szimmetriaelveken alapszik. Egyrészt kérdéses lehet, hogy ezek az elméletek helyesek-e. Ha igen, kérdés, hogy az, ami dimenziónak tűnik, az helyes interpretációi-e a képleteknek. Ha igen, akkor kérdés, hogy ezek a dimenziók térjellegű dimenziók-e. Ha igen, akkor kérdés, hogy akkor mi a helyzet a különböző kölcsönhatásokkal. Tehát kérdés van elég, a válaszok a következő évek, évtizedek, évszázadok felfedezéseiből olvashatók majd ki.
Egy másik hasonló elmélet a dimenziókkal kapcsolatban.
(A világegyetem című ismeretterjesztő sorozat egy része erről szólt.)
Hogy ha egy csillag összeomlik fekete lyukká akkor egy dimenziót veszít. Ha egy 4 dimenziós világegyetemben történik meg ez akkor tulajdonképpen abban létrejön egy 3 dimenziós tér akár egy komplett világegyetem is (Akár a miénk is lehetne egy ilyen.).
A mi világegyetemünkben ugyanilyen csillag összeomlás fekete lyukká 3 -ról kettőre való csökkenést jelent, amiben már nem lehetséges semminek a kialakulása mert ott már túl kevés ehhez a dimenziószám.
Természetesen fölfelé sem átjárható a dolog.
A bizonyítása meg ennek is és egy kicsit a húrelméletnek is majdnem lehetetlen.
"össze vannak "csomagolva" nem aktívak"
Ne keverd a dolgokat.
Fel vannak csavarodva, ami azt jelenti, hogy nem húzhatsz bennük akármilyen hosszú egyenest.
Konkrétan egy proton vagy egy elektron már nem fér el bennük - tehát ezek már nem "érzik" ezeket a dimenziókat.
De az ennél kisebb elemi részecskék már érezhetik.
Ez azt jelenti, hogy ha energiát adsz át nekik, akkor előfordulhat olyan eset, hogy az energia egy része látszólag eltűnik, mert ebben a dimenzióban áramlik tovább.
Vagy fordítva is: egyszer csak energiát adnak le, ami látszólag idáig nem létezett.
A húrelmélet kapcsán már keresik, hogy milyen alakúak lehetnek ezek a dimenziók, és akkor hogyan viselkedhetnek bennük a részecskék.
Most félretenném a húr- és membránelméletet, kifejezetten a 3+ "szokványos" térdimenzióra gondolva válaszolok.
Fene tudja, lehet, hogy olyan kérdésekre, amire ma nem találjuk a választ, pont a plusz térdimenziók fogják azt megadni.
Például a gravitáció és a többi kölcsönhatás kapcsolatára.
De az is igaz, hogy az ilyen plusz dimenzióknak lennie kell olyan hatásainak is, amiket ma is tudnunk kéne észlelni.
Esetlegesen van is, csak nem vesszük észre vagy félreértelmezzük.
Fene tudja.
Ez egyelőre nyitott kérdés.
> Feltételezed, hogy a dimenziók térdimenziók, pedig nem csak azok lehetnek
A kérdés kimondottan térdimenziókra vonatkozott.
Fontos észrevenni, hogy az adott pillanat emberi tudása véges. Ebből következik, hogy világ jelenségeiből, például dimenziójának számáról vannak bizonyos tapasztalatai, amelyek alapján alkot egy ellentmondásmentes rendszert. Ennek a legfőbb tulajdonsága, hogy nyitott, hiszen egy következő pillanatban számos újtapasztalattal gazdagodván, folyamatosan bővíti a rendszert. Amikor a felülről nyitott rendszerben a véges tudás határát meghúzzuk, részint lesznek féltudásaink (amelyket még nem tudunk megfelelő alapossággal a meglévőhöz illeszteni), az emberi természet ezeket hipotézisekkel egészíti ki egységgé. A hipotézis legfőbb tulajdonsága, hogy nem mond ellent a korábbiaknak, ugyanakkor még nem bizonyított (nincs kellő tapasztalat). Kitalálhatók abszurd hipotézisek is, ezek legfőbb jellemzője hogy egyre kevéssé kapcsolódnak a létező valósághoz, ám ellentmondás nincs. Ahol van, az viszont már nem hipotézis, hanem fantáziajáték (akár ezotéria).
Ebből a nézőpontból a 3 térdimenzió megalapozott, a továbbiak lehetnek olyan hipotézisek, amelyek szinte semennyire nem kapcsolódnak a valósághoz. Itt a "szinte" magyarázatát meghagyom az olvasó saját beállítottsága szerintinek, a magam részéről a "nulla valószínűség"-gel helyettesíthető. A lehetetlen eseményt nem merném megkockáztatni akkor se, ha részecskefizikus lennék.
#2 És miből következtetnek arra, hogy vannak ilyen dimenziók?
A matematika nem mindig egyezik a fizikával. Szóval ez vagy csak következtetés, vagy mérésekből is igazolva vannak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!