megfogni megfoghatod, csak elengedni nem fogod, mert odasül a kezed.
2021. máj. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
12/27 anonim válasza:
Talán nem is a villámhárító és mellette a talaj közti feszültségimpulzus jelenti a fő gondot (nagyon rövid idejű több tíz kV-os impulzustól sem lesz bajod, ennyi van akkor is, ha feltöltődsz a laminált padlón, majd hozzáérsz a radiátorhoz), hanem hogy a villámhárító egy jókora villámtól a becsapás pillanatában több száz fokra melegedhet (utána persze csak percek alatt hűl le). Ha nem megfelelőek a védőtávok a levezető és a gerenda között, ebből tűz is lehet ezért.
2021. máj. 4. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
13/27 anonim válasza:
Azért ne keverjük már a pulloverlehúzás meg a villám teljesítményét és energiatartalmát...
2021. máj. 4. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
14/27 anonim válasza:
Egy jobb földelés ellenállása 10 ohm, az emberé kb 1000 ohm, ha megázol, akkor lényegesen kevesebb. Ebből következik, hogy az ember nem szigetelő, rajta keresztül is fog áram folyni akár, egy párhuzamosan kapcsolt ellenálláson. Ha egy villámáram kb 20 kA (ez egy gyenge villám), akkor rajtad ennek századrésze fog átmenni, ami kb 20-200 Amper pár millió Volt feszültségen. Igaz hogy kb 5-20 nanosec időtartamig, de én nem próbálnám ki. Az hogy ki van írva bizonyos helyeken hogy x méterre nem szabad megközelíteni zivatar idején a villámhárítót, nem biztos hogy a földelés elégtelensége miatt van, hanem a lépésfeszültség kialakulásának lehetősége miatt szokták kiírni. Bizonyos talajfajtáknak olyan nagy az ellenállása (köves, homokos), hogy egy tisztességesen kiépített földelőhálózat esetén is csak lassan tud a töltés szétoszlani. Ilyenkor a földön álló ember két terpesztett lába közt a talajban olyan potenciálkülönbség alakulhat ki, ami áramütést okoz. Sokat túrázok magashegységekben, ott alap hogy zivatar idején menekülni kell a csúcsról, mert a felállított általában vas csúcskereszt úgy van leföldelve, hogy a sziklák felszínén végigfutó rézsodrony hálózat le van rögzítve kampókkal. Ha ott benyom egy villám amikor ott vagy, kampec.
2021. máj. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
15/27 anonim válasza:
Ez az eset két éve történt, nagy részük akkor sérült meg, amikor fogták a láncokat, drótköteleket, vas létrákat és befigyelt a villám. Kb az volt a helyzet mint amikor megfognád a villámhárítót amikor belevág a villám. [link]
2021. máj. 4. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
16/27 anonim válasza:
"Az hogy ki van írva bizonyos helyeken hogy x méterre nem szabad megközelíteni zivatar idején a villámhárítót, nem biztos hogy a földelés elégtelensége miatt van, hanem a lépésfeszültség kialakulásának lehetősége miatt szokták kiírni..."
...ami a földelés elégtelensége miatt van. Becsületes földelés esetén nem szabad kialakulnia veszélyes mértékű lépésfeszültségnek. Ha a talajtípus igényli, akkor akár komplett rácshálózat kiépítésével és az épület vas szerkezeti elemeinek felhasználásával. A villámhárító célja a villámáram földbe vezetése biztonságos módon - amelyik erre nem képes, az nem villámhárító, hanem egy szar.
"Ez az eset két éve történt, nagy részük akkor sérült meg, amikor fogták a láncokat, drótköteleket, vas létrákat és befigyelt a villám. Kb az volt a helyzet mint amikor megfognád a villámhárítót amikor belevág a villám."
Egy villámhárító és egy földdel kontaktusban levő fémes vezető nagyon nem egy kategória.
2021. máj. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
17/27 anonim válasza:
"Becsületes földelés esetén nem szabad kialakulnia veszélyes mértékű lépésfeszültségnek."
Nincs olyan becsületes földelés, ami a 20-150-500 kA-t jól elkeni.
2021. máj. 5. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
18/27 Wadmalac válasza:
Bizonyára lenne veszélytelen villámhárító, ha az mondjuk egy csuklóvastagságnyi rézrúd lenne, lemenne jócskán talajvíz aljáig és még meg is kérnénk a talajvizet, hogy legyen már jó sós a kedvünkért.
Túl nagy feszültség, túl sok töltés van ott egyszerre egy helyen ahhoz, hogy tényleg az egész kompletten lemenjen egy villámhárítón a föld alá.
2021. máj. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
19/27 anonim válasza:
"Nincs olyan becsületes földelés, ami a 20-150-500 kA-t jól elkeni."
Hogyne lenne. Bizonyos létesítményeknél pedig tényleg semmi tere nincs a hibának, ha a villámáram le kell vezetni a villámáramot. Trópusi városokban pedig egymás után hullanának az emberek, ha akár csak közel olyan lépésfeszültség alakulna ki, mint ami fába vagy közvetlen földbe csapó villám esetén. (bizonyos térségekben évi 60-80 villám csap le négyzetkilométerenként, ez a szám nálunk 2-4)
2021. máj. 5. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
20/27 anonim válasza:
De más dolog az, hogy "csak" megráz, megéget és megsüketít - mint az, hogy meg is öl.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!