Ha egy épületen van egy villámhárító, amibe belecsap a villám és én ott állok 1-2 méterre tőle, lehet valami bajom, vagy megérzek valamit?
Igen, ilyen közelről nagyon is lehet érezni a villámot.
A villámhárító megvéd, de lehet indukált áram, lépésfeszültség, légnyomás, bármi.
Ha meg távolabb állsz, akkor esernyőszabály.
"én ott állok 1-2 méterre tőle, lehet valami bajom, vagy megérzek valamit?"
Fontos hogy hol vagy tőle 1-2 méterre. Amennyiben a védett épületben vagy, és mondjuk az ablakon nézel ki, és 1 méterre van tőled a levezető, akkor nem nagyon lehet bajod az ijedségen kívül. Ha az épület tetején vagy, és a felfogótól vagy 1-2 méterre akkor már életveszélyes a helyzet, mert egy esetleges villámcsapásnál a felfogóba becsapó fővillámból leágazhatnak mellékvillámok, amik a környező földelt fém részekbe, kiemelkedésekbe vágnak bele. Amennyiben a ház mellett állsz a földön a levezető mellett, ahol csatlakozik a földeléshez, akkor meg az Úgynevezett "lépésfeszültség"jelensége léphet fel. Ilyenkor a földön lévő két lábad, és a föld közt alakul ki eltérő potenciál, ami akár halálos is lehet. Ilyenkor az a tanács, ha lehetséges villámhárító földelésénél ne állj terpeszben zivatar idején.
Mivel elég nagy energia érkezik meg elég rövid idő alatt, hiába van levezetése, a sztatikus töltés is jelentős szereppel bír.
Az meg akkora, hogy szilánkokra tud robbantani egy fát, amit villámcsapás ér.
A villámhárító közelében is előfordulhat, hogy a töltés taszítóereje (mert a talajon át te is kapod és azonos előjelű töltésen leszel a villámhárítóval) eldobhat.
A hirtelen hőhatás és erős UV fény egy durva napon leégéssel egyező sérülést is okozhat.
Akit mélyebben érdekel a téma:
Amely írás a 6.2. fejezetben tárgyalja a lépésfeszültség elleni védelmet.
Azért ez a kérdés kissé bonyolultabb annál, mint amit a szabvány hisz róla.
Az OBO meg... :)
"rendesen kialakított földelés esetén általában nem fenyeget lépésfeszültség miatti áramütés"
Ez a téves elképzelés abból adódik, hogy sokan azt képzelik hogy a lépésfeszültség úgy alakul ki, hogy valami földelési hiányosság miatt az emberen keresztül is folyhat áram a föld felé. Valójában azért alakul ki, mert a földbe vezetett villám töltései a földelő szonda körül egy képzeletbeli csúcsával lefele álló, kúp mentén oszlanak szét. Ebben a kúpban úgy oszlanak szét a töltések, hogy a központjában (a földelésnél) maximális a potenciál, ahogy távolodunk egyre kevesebb lesz a töltéshordozó, mivel egyre nagyobb felületen oszlanak szét. Ha felülről nézzük a jelenséget, akkor egy olyan kört látnánk, ahol az origóban millió voltok lennének, és kifele egyre csökkenne a feszültség, vagyis minden sugárnál különböző feszültséget mérhetnénk. Ha egy ilyen körben állunk, akkor a terpeszünk nagyságától függően a lábunk eltérő potenciálra kerül. Minél nagyobb a terpesz, annál nagyobb a potenciálkülönbség, ami a felsőtestünkben fog kiegyenlítődni, mint egy zárlat. Több ezer-tízezer volt is lehet ez a feszkó, úgyhogy simán agyonvághatja az embert. Persze ha szigetelt gumitalpú cipőben vagyunk akkor nem olyan mintha mezítláb állnánk a vizes földön, meg ha kellően távol vagyunk a földeléstől akkor sem lesz bajunk,mert a föld ellenállásától függően pár méter a veszélyzóna, de jobb az óvatosság. Tavaly a Tátrában egy zivatarkor egy csomó embert agyoncsapott a villám, sokan meg is sérültek, és volt köztük nem egy, aki nem is fogta a mászóláncot. Ezeket mind a lépésfeszültég intézte el. Mi megúsztuk mert egy héttel korábban voltunk ott, de ez egy magashegységben bármikor benne van a pakliban.
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!
Ez egy kis teraszszerű rész a munkahelyemen, kb másfél méter magasan a talajszint felett, ahová kijárunk cigizni. Maga a villámhárító így ránézésre még a szocializmus alatt lett kiépítve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!