Létezhet több emberi civilizáció a világegyetemben?
Tegyük fel, hogy az univerzum végtelen euklidészi tér, homogén és izotróp. Tegyük fel, hogy a megfigyelhető paraméterek tere véges, tehát egy tetszőleges, galaxis méretű térrész leírható számok véges sorozatával. Az euklidészi tér megszámlálhatóan végtelen számú ilyen térrészre osztható.
Ez nem jelentené azt, hogy minden (fizikailag) lehetséges permutáció létezni fog, de azt igen, hogy biztosan lesz ismétlődés, illetve hogy lehetnek nagyon hasonló paraméterezésű egységek.
Tehát ez alapján ha találunk bizonyítékot arra, hogy a Föld-szerű bolygók nem kivételesen ritkák, akkor joggal feltételezhetjük azt, hogy rengeteg emberi civilizáció létezhet szerte a az Éterben.
EMBERI, az gyakorlatilag kizárt. A világunk nem végtelen.
Másféle az lehet, sok is. Akár hasonló is.
Nem ellentmondás.
Te csak a csillag fényét látod, de az esetleg évmilliókkal ezelőtt indult.
Most kezdjük csak vizsgálni, hogy a 100 évnél közelebbi bolygók légkörében van-e oxigén.
Én inkább azt mondanám, hogy több technikai civilizáció létezik, vagyis máshol is vannak hozzánk hasonlóan intelligens lények. Ez nem azt jelenti, hogy olyanok mint mi. Lehet, hogy fel sem ismernénk őket, ha kapcsolatba lépnének velünk annyira eltérőek tőlünk.
Hogy másik ugyanilyen emberi civilizáció létezik, az számomra elképzelhetetlen olyan kicsi az esélye. Annyi lehetőség van, hogy nem is biztos, hogy a világegyetemben lehet ismétlődés (ha nem vesszük számításba a multiverzum elméletet).
Egyébként a végtelenre van egy (szerintem) nagyon jó szemléltetés. Indulj el egyenesen a Földön. Addig mész, hogy lehet, hogy visszajutsz ugyanoda ahonnan indultál, de sosem éred el a bolygó végét (most tekintünk el attól, hogy az űrbe ki lehet menni rakétával).
#8
"de nem azt jelenti, hogy végtelen anyagból áll és végtelen a kiterjedése."
De pontosan azt jelenti. Ha az általam leírt, egyébként mainstream modellt vesszük alapul, akkor végtelen anyag alkotja az univerzumot.
#10
Ez nem tudom hogy kapott 100%-ot, inkább nem is válaszolok rá.
#13
Igen, ez a tudományfilozófiai oldala a kérdésnek, hogy mennyire egyedi eset a földi élet kialakulása. Nagyon nehéz úgy vagy számok törvényéről beszélni, hogy végtelen sok elemünk lehet. Valószínűséget is nehéz értelmezni így. A józan ész azt diktálná, hogy szinte biztosan létezik mondjuk legalább 2 Föld bolygó. Feltéve, ha a kérdésben kiírt alapfeltevések teljesülnek.
#15
Nem szükséges multiverzum elmélet, hogyha fel tudjuk bontani a világegyetemet véges bonyolultságú egységekre. Akkor egy végtelen sokszor elvégzett lottóhúzássá egyszerűsödik a képlet. Feltéve, ha nincsen végtelen sok állapot.
Több, mint valószínű, hogy ha lenne széle az univerzumnak se tudná ember vagy anyag elérni vagy megfigyelni, de ez más lapra tartozik.
#17
Teljesen elfogadott modell
az, hogy végtelen anyagból áll a világ. Topológia kérdése, nem feltétlen van így. Viszont ha euklidészi és nem véges a tér-idő topológiája (tehát mondjuk sík), akkor feltételezhető, hogy végtelen maga az anyag mennyiség is, ami alkotja. Különben nem lenne homogén és izotropikus, és ez egy sokkal bonyolultabb fizikai modellhez vezetne.
Az, hogy sík az univerzum topológiája, az egy ekkoriban alátámasztható sejtés kis hibahatárral (azaz sík vagy nagyon kis görületű ez a topológia az általunk megfigyelhető térrész adatai alapján).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!